Ogłoszenia sprzedaż samochodu
II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie

Szajowóz kontra Evo

Data publikacji: 2011-06-15

Prawie 50-ciu kierowców stanęło w niedzielę do walki o tytuł Bydgoskiego Mistrza Kierownicy. Każdy przyjechał swoim prywatnym autem, choć nie zabrakło prawdziwych rajdówek i... Lotusa Super Seven.

II runda zmagań o tytuł najlepszego kierowcy stolicy Kujaw i Pomorza przyciągnęła na bydgoski Kartodrom wielu kierowców z różnych zakątków... Polski. Oprócz reprezentantów Bydgoszczy i sąsiedniego Torunia, na zawody przyjechali również zawodnicy z Warszawy, Kętrzyna, a nawet Dąbrowy Górniczej. Impreza, organizowana przez Automobilklub Bydgoski, skierowana jest głównie do kierowców-amatorów, choć na starcie nie zabrakło prawdziwych rajdówek i nietypowych pojazdów.

Ochotę na zwycięstwo miał z pewnością Maciej Erdmann. Pod nieobecność triumfatora pierwszej rundy, Mirona Mańkowskiego, kierowca czerwonego Nissana Sunny postawił sobie za cel wywiezienie z Kartodromu kompletu punktów. Szanse były tym większe, że konkurencja w klasie 2 była podczas niedzielnej rundy nieco mniej liczna. Plany bydgoskiemu kierowcy mógł pokrzyżować drugi kierowca Nissana, Paweł Fałdowski, oraz Mirosław Witkowski jadący najmocniejszym autem w całej stawce - Mitsubishi Lancerem Evo IX. Na trzeciej próbie załoga grafitowego "miśka", po objechaniu "beczki", pomyliła trasę i wjechała w nieodpowiednią uliczkę toru. W tym momencie było już pewne, że straconego czasu nie uda się odrobić. Paweł Fałdowski, mimo odważnych ataków i bezbłędnej jeździe nie dał rady dogonić Macieja Erdmanna. Popularny "Erdi" mógł więc cieszyć się ze swojego pierwszego zwycięstwa.

Nie mniej emocji było w klasie 1. Na liście startowej pojawiło się prawie 20. nazwisk (w I rundzie wystartowało zaledwie 8.). Swój debiut w cyklu Bydgoskiego Mistrza Kierownicy zaliczył Marcin Nawrocki. Jego charakterystyczny czerwono-czarny Fiat 126p z szerokimi nadkolami i nowym, ponad 100-konnym silnikiem, wzbudzał respekt wśród rywali. Choć torunianin znany był w zeszłym roku z nieprzeciętnych umiejętności tuningowych i... częstych awarii, w tym roku zdaje się zadawać kłam temu ostatniemu stwierdzeniu. Jedynie na czwartej, ostatniej próbie nieznacznie uległ Jakubowi Wiśniewskiemu w Fiacie Seicento. Rasowy "maluch" w barwach ETG Motorsport niemal na wszystkich próbach notował lepsze czasy od swoich konkurentów w Hondzie Civic, BMW E36 czy kierowców startujących w dobrze przygotowanych Hondach CRX. Pierwsze miejsce w klasie 1. cieszy tym bardziej, że "maluch" po raz kolejny w tym roku dojechał do mety bez przykrych niespodzianek.

Subaru Reiski

Z niedzielnych zawodów zadowolony był również Szymon Świątkowski. Choć tym razem zamienił swojego sportowego "cieniaska" na cywilną Astrę Kombi z silnikiem 1.6. Znany z widowiskowej jazdy "Sviety", mimo "nowej broni" nie zawiódł swoich fanów fundując im porządną dawkę efektownej, szybkiej i płynnej jazdy. Blokowane tylne koła wprowadzały "rodzinnego" Opla w kontrolowany poślizg, a kibice co chwila mogli oglądać kłęby białego dymu wydobywające się spod kół pędzącej Astry.

Ciekawostką niedzielnych zawodów był udział Sebastiana Junga, znanego bydgoskiego "producenta" samochodów. Swój debiut na Kartodromie zaliczył w niebyle jakim aucie - Lotusie Super Seven. Auto zostało zbudowane we własnej "fabryce", a jego serce bazowało na 2.0-litrowym silniku Forda Sierry. Nieco kłopotu w prowadzeniu auta sprawiał jednak brak pilota, a tym samym niesymetrycznie rozłożony ciężar bolidu, który miał duże znaczenie podczas pokonywania szykan i szybkich zakrętów. Sebastian Jung może jednak swój debiut zaliczyć do udanych. W swojej klasie zajął... siódme miejsce (gdyby startował Lostusem Super One byłoby pierwsze - przyp.red.)

W walce o tytuł Bydgoskiego Mistrza Kierownicy wzięły udział również dwie panie. Dla zmylenia przeciwnika, obie jeździły prawie identycznymi samochodami BMW Serii 1. Agnieszka Mateła okazała się w całej konfrontacji szybsza, choć głównie za sprawą większego, sportowego doświadczenia. Monika Świtała, dla której był to pierwszy start w BMK, nie kryła na mecie wzruszenia i zadowolenia. W końcu było "pudło".

Niedzielnym zawodom na Kartodromie przyglądał się uważnie... Marcin Brzeziński. Zawodnik Bydgoskiego Towarzystwa Motorowego z sentymentem patrzy na to miejsce. Przypomnijmy, że Marcin jest młodym kartingowcem, który z sukcesami walczy już na polskich i zagranicznych torach. Niestety, z powodu nieporozumień z właścicielami bydgoskiego toru, nie ma możliwości zaprezentowania się w swoim mieście. Na zawody przyjechał razem ze swoim tatą Ireneuszem, kibicować kierowcom samochodów. Jak sam stwierdził - trzeba czasami zobaczyć coś innego. Sympatycy sportów kartingowych będą mogli jednak zobaczyć Marcina już w najbliższą niedzielę w Radomiu, na kolejnych zawodach Mistrzostw Polski.  

Wyniki końcowe II rundy Bydgoskiego Mistrza Kierownicy

Klasa I
1. Marcina Nawrocki (Fiat 126p)
2. Jakub Wiśniewski (Fiat Seicento)
3. Adam Ellert (BMW 318)
4. Michał Głogowski (Honda CRX)
5. Pawerł Pawłowski (Honda CRX)
6. Bartłomiej Pocełujew (Ford Fiesta MK6)
7. Marek Trojanowski (BMW E36)
8. Szymon Świątkowski (Opel Astra Kombi)
9. Maciej Grzesiński (Alfa Romeo 155)
10. Marcin Paciorek (BMW 1)
11. Marcin Krężelewski (Mazda MX-5)
12. Łukasz Sitniewski (Toyota Corolla)
13. Jędrzej Kiedrowicz (SZAJOWÓZ)
14. Lutsenko Maksymilian (BMW E36)
15. Władysław Jankowski (BMW E36)
16. Mateusz Gorlicki (Honda Civic)
17. Monika Świtała (BMW 118D)
18. Łukasz Szypryt (BMW)
19. Łukasz Nowakowski (SZAJOWÓZ)

Klasa II
1. Maciej Erdmann (Nissan Sunny)
2. Paweł Fałdowski (Nissan Sunny)
3. Maciej Piwowarczyk (Opel Speedster)
4. Ariel Nowakowski (Ford Sierra)
5. Dawid Pracz (Peugeot 206)
6. Agnieszka Matela (BMW 118D)
7. Sebastian Jung (Lotus super Seven)
8. Stasiu Jeliński (BMW)
9. Krzysztof Mikołajczyk (VW Golf III)
10. Mirosław Witkowski (LANCER EVO IX)
11. Maciej Kowalski (BMW E30)
12. Artur Swedura (Ford Sierra)
13. Wojciech Znaniecki (Skoda Oktavia)
14. Tomasz "UFOR" Rataj (BMW E30)
15. Marcin Kaszewski (Audi TT)

Klasa Pań
1. Agnieszka Matela (BMW 118D)
2. Monika Świtała (BMW 118D)

Klasyfikacja BKB
1. Marek Trojanowski (BMW E36)
2. Stanisław Jeliński
3. Lutsenko Maksymilian (BMW E36)
4. Maciej Kowalski (BMW E30)
5. Władysław Jankowski (BMW E36)
6. Tomasz "UFOR" Rataj (BMW E30)

Moim zdaniem:

Michał Jasiński - redaktorMyślałem, że Bydgoski Mistrz Kierownicy to impreza dla codziennych użytkowników naszych dróg, którzy w bezpiecznych warunkach chcieliby sprawdzić swoje umiejętności. A tu proszę - Lancer Evolution, Nissan z kubełkowymi fotelami i praktycznie bez tapicerki, kilka wyścigowych i driftowych BMW, "maluch" nadmuchany do rozmiarów XXL... Czy "zwykły" kierowca chciałby się zmierzyć z takmi zawodowcami?

Otóż tak. Bo przy takich zawodowcach sporo się można nauczyć. Sam w to nie wierzyłem, ale uważnie słuchałem mojego kolegi, który mnie wciągnął w ten klimat. I faktycznie coś w tym jest. Ci amatorzy mogli poznać swoje auto, zobaczyć ile jeszcze można przyspieszyć, żeby nie zerwać przyczepności, żeby wejść w zakręt i z niego nie wylecieć. Z okrążenia na okrążenie jeździli coraz pewniej i szybciej. Uczyli się, i to bez strachu i wstydu, że wśród nich są dużo lepsi. Przecież oni też kiedyś zaczynali. I cieszy mnie to, że nikt się nikogo nie wstydził. Jedni szaleli, drudzy się uczyli, a jeszcze inni kibicowali. Prawdziwa rodzinka.

Ja miałem jeszcze jeden powód do radości. Oprócz tego, że od firmy Reiski dostałem nowe Subaru do testów :) Największą radość sprawił mi uśmiech na twarzy mojego synka. Ten dzień to było jego święto - usiadł na prawym fotelu nowej, kipiącej energią, rajdówki Mirka Witkowskiego. I choć niewiele mógł jeszcze zobaczyć, to te kilkadziesiąt sekund wyjątkowej przygody i szalonych bączków na środku placu pozostaną mu w pamięci. Wysiadł z auta cały uradowany. Panie Mirku - WIELKIE DZIĘKI!!! 

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Michał Jasiński II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 1II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 2II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 3II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 4II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 5II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 6II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 7II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 8II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 9II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 10II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 11II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 12II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 13II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 14II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 15II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 16II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 17II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 18II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 19II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 20II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 21II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 22II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 23II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 24II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 25II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 26II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 27II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 28II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 29II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 30II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 31II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 32II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 33II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 34II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 35II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 36II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 37II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 38II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 39II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 40II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 41II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 42II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 43II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 44II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 45II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 46II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 47II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 48II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 49II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 50II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 51II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 52II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 53II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 54II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 55II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 56II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 57II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 58II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 59II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 60II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 61II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 62II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 63II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 64II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 65II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 66II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 67II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 68II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 69II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 70II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 71II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 72II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 73II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 74II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 75II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 76II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 77II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 78II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 79II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 80II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 81II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 82II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 83II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 84II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 85II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 86II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 87II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 88II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 89II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 90II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 91II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 92II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 93II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 94II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 95II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 96II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 97II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 98II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 99II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 100II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 101II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 102II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 103II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 104II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 105II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 106II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 107II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 108II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 109II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 110II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 111II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 112II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 113II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 114II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 115II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 116II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 117II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 118II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 119II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 120II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 121II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 122II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 123II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 124II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 125II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 126II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 127II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 128II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 129II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 130II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 131II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 132II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 133II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 134II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 135II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 136II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 137II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 138II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 139II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 140II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 141II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 142II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 143II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 144II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 145II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 146II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 147II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 148II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 149II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 150II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 151II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 152II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 153II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 154II runda Bydgoskiego Mistrza Kierownicy na Kartodromie - 155

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska