JazdaMiejska.pl | moto magazyn

Hubert z brązem, drużyna ze złotem!

Data publikacji: 2010-08-12

Sezon kartingowy w Polsce powoli dobiega końca. Zawodnicy z regionu po raz kolejny bardzo udanie rywalizowali o laury w najważniejszych cyklach zawodów organizowanych w naszym kraju.

W minioną sobotę 07. sierpnia na torze Wallrav Race Center w Starym Kisielinie koło Zielonej Góry po raz ostatni walczono o punkty do klasyfikacji Międzynarodowych Kartingowych Mistrzostw Polski 2010 w prestiżowych kategoriach KF2 i KF3. Spośród naszych reprezentantów największe sukcesy w tej rywalizacji osiągnął siedemnastoletni torunianin, ścigający się w barwach Bydgoskiego Towarzystwa Motorowego, Hubert Ptaszek.

Zawodnik teamu Karo BHZ Racing wspólnie z bydgoszczaninem Patrykiem Kempińskim i innym mieszkańcem Torunia, Filipem Tomporkiem, wywalczył mistrzostwo Polski w klasyfikacji zespołowej w KF2. Hubert był podporą tej drużyny. Brał udział we wszystkich ośmiu rundach mistrzostw i zdobył najwięcej punktów dla zwycięzców. Na drugiej pozycji uplasowali się reprezentanci klubu zgarniającego niemal wszystkie inne złota w krajowym czempionacie w klasyfikacjach zespołowych, a mianowicie Automobilklubu Wielkopolskiego. Na kolejnych miejscach są zawodnicy z Czech i Automobilklub Rzemieślnik Warszawa.

Hubert Ptaszek nie lada sukces osiągnął też indywidualnie. Zajął trzecie miejsce w ostatecznej klasyfikacji mistrzostw Polski w tej najszybszej bezbiegowej kategorii w naszym kraju. Dodajmy, że do połowy cyklu pozostawał liderem mistrzostw. Pech związany między innymi z awariami sprzętu sprawił, że tytuł tym razem, niestety, uciekł. Torunianin przyjął to jednak z pokorą.

- Taki jest sport - mówi skromnie Hubert. - Pomimo kłopotów cieszymy się z tego, co udało nam się osiągnąć. Cóż, trzeba dalej pracować i liczyć, że tego szczęścia kiedyś będziemy mieli odrobinę więcej.

W ubiegłym roku bracia Ptaszkowie debiutowali w sporcie kartingowym. W minionym sezonie młodszy brat Huberta stanął na podium indywidualnych mistrzostw Polski w kategorii KF3. Tym razem Patryk w końcowej walce o tytuł raczej się nie liczył. Co prawda po dwóch pierwszych rundach Poland Championship Series, które odbyły się na radomskim torze, objął prowadzenie w tej klasyfikacji, jednak w kolejnych zawodach nie było już tak dobrze. Sympatyczny mieszkaniec Torunia musiał zadowolić się siódmą lokatą, przy czym szóste miejsce przegrał w zasadzie o włos. Dodajmy, że również jego niefart w drugiej połowie sezonu dotykał częściej niż innych. Podczas ostatnich zawodów w Zielonej Górze cenne punkty uciekły po tym, jak jeden z rywali spowodował kolizję z jego udziałem.

Nieco wyżej w klasyfikacji rocznej KF3 uplasował się inny reprezentant BTM-u, Bartosz Mruk. Piąte miejsce w naprawdę bardzo silnie obsadzonej kategorii trzeba traktować jako niewątpliwy sukces tego zawodnika. Szesnasty był kolejny członek klubu z Bydgoszczy, Wiktor Stachura, który jednak ścigał się tylko w pierwszej części sezonu. Międzynarodowym mistrzem kraju został trenujący na co dzień na zielonogórskim torze Igor Waliłko z miejscowego Wallrav Racing Teamu. Wicemistrzostwo przypadło w udziale Tomaszowi Gryglowi z Automobilklubu Leszczyńskiego. Trzeci w tej kategorii w świetle całego sezonu był Michał Grzyb z Automobilklubu Wielkopolskiego, który bardzo nieznacznie przegrał walkę o trzecie miejsce. Zespołowo najlepsi okazali się właśnie Wielkopolanie. Bydgoskie Towarzystwo Motorowe zajęło drugie miejsce, trzecie - Automobilklub Wschodni w Lublinie.

W uzupełnieniu dodajmy, że lublinianie odnieśli niebagatelny sukces w kategorii KF2, gdyż indywidualnie zwyciężył reprezentant tego klubu, Jan Smaga. Drugi był Jakub Głowacki z AK Wielkopolskiego. Wspominani Kempiński i Tomporek, który wystąpił zaledwie w dwóch rundach, zajęli kolejno szóste i ósme miejsce.

Automobilklub z Poznania najlepszy okazał się również w "drużynówce" kategorii Młodzik 60, która ścigała się równolegle z KF2 i KF3. Młodzicy rywalizowali jednak już nie o mistrzostwo kraju, a o Puchar Polskiego Związku Motorowego. Na kolejnych miejscach w klasyfikacji zespołowej uplasowali się Automobilklub Zielonogórski DUET i BTM. Bydgoski klub reprezentowali torunianin Alex Karkosik i bydgoszczanin Marcin Brzeziński, dla którego był to debiutancki sezon.

-Choć ten sezon jeszcze się nie skończył, to my już jesteśmy z niego bardzo zadowoleni - podkreśla Ireneusz Brzeziński, tata młodziutkiego zawodnika. - Marcinowi bardzo dobrze współpracuje się z trenerem, co przynosi zauważalne efekty. W trakcie lipcowych rund pucharu udowodniliśmy, że już teraz stać nas na zakwalifikowanie się do czołowych szóstek tych zawodów. Poza tym mieliśmy też kilka innych obiecujących występów. Naszą pracę i wyniki docenili również inni. Udało się pozyskać sponsorów, którzy wierzą w Marcina i chcą wspierać jego dalszą karierę w sporcie kartingowym. Takie wsparcie jest naprawdę niezwykle cenne.

Brzeziński sezon zakończył w połowie sklasyfikowanej stawki, czyli na dwunastym miejscu. Dwa pięterka wyżej ulokował się Karkosik. Młody torunianin w tym sezonie święcił dwa niebanalne, duże sukcesy. W minioną niedzielę udało mu się zwyciężyć w jednej z rund (suma dwóch wyścigów) prestiżowego Pucharu ROK i zająć doskonałe ósme miejsce w bardzo silnie obsadzonej klasie E60 Europejskiego Finału Easykart.

Nasz region w M60 reprezentował jeszcze jeden zawodnik. To związany z Automobilklubem Inowrocławskim i rodzinnym teamem Ptaszków, Karo BHZ Racing, Michał Kasiborski. Pochodzący z podinowrocławskich Komaszyc dziewięciolatek uważany jest za kolejny duży talent w sporcie kartingowym. W sezonie 2010 zajął w sumie ósmą pozycję, choć i on kilkukrotnie musiał w tym roku na torach zmagać się z pechem. Warto tu przy okazji przypomnieć, że jego tata i stryjek osiągali (a w przypadku tego drugiego nawet nadal osiągają) sukcesy na wyścigowych torach (m.in. rallycrossowych). Brat ojca, Piotr Kasiborski, wystartował w tym sezonie w dwóch rundach seniorskiego pucharu Super ROK, co pozwoliło mu jednak na zajęcie w całorocznej klasyfikacji cyklu jedenastego miejsca. Rywalizację tę wygrał Gracjan Ambrozik z Automobilklubu Wielkopolskiego.

Wysokich miejsc zawodników z Kujawsko-Pomorskiego nie zabrakło w młodzieżowych kategoriach Pucharu ROK. Najbliżej podium indywidualnie był Patryk Ptaszek, który w klasie Juniorskiej do 125 ccm wywalczył wysokie czwarte miejsce. Piąty w ROK 125 był jego brat, Hubert. Wypada tu wspomnieć, że siedemnastolatek niedawno wygrał zawody w tej kategorii o Puchar Ministra Sportu i Turystyki na torze w Radomiu. Właśnie na tym obiekcie już w najbliższy weekend odbędzie się Europejski Finał ROK, dlatego też z występem Huberta Ptaszka wiążemy spore nadzieje na dobry wynik. W krajowym cyklu wspólnie ze starszym z braci sklasyfikowano aż trzech innych zawodników BTM-u, którzy jednak nie uczestniczyli we wszystkich rundach. Daniel Szmelcuch w całym sezonie zajął ósme miejsce, Patryk Kempiński był jedenasty, a Marcin Jagła - siedemnasty. Zwyciężył kolega Kempińskiego z WRT Racing, Jakub Głowacki z Automobilklubu Wielkopolskiego. Drugi był inny Wielkopolanin Hubert Cebulski, a trzeci Michał Kowalik z UKSM Krak-Kart Kraków. W "drużynówce" rzecz jasna zwyciężyli reprezentanci automobilklubu z Poznania. BTM był drugi. Trzecie miejsce przypadło zawodnikom litewskiego zespołu JUTA Racing.

Kartingowcy BTM-u wywalczyli indywidualnie jeszcze dwa piąte miejsca w Pucharze ROK. W Junior 125 tuż za plecami Patryka Ptaszka uplasował się Jan Winiarski. Pozwoliło to Bydgoskiemu Towarzystwu Motorowemu na wyprzedzenie Automobilklubu Leszczyńskiego w walce o drugi stopień podium klasyfikacji zespołowej. Indywidualnie triumfował Bartłomiej Mirecki z AK Wielkopolskiego. Trzeci był jego klubowy kolega Michał Grzyb. Rozdzielił ich leszczynianin Tomasz Grygiel.

Piąty był również Alex Karkosik w Mini ROK-u. Najlepsi w sezonie okazali się: Piotr Parys (Automobilklub Wschodni w Lublinie), Karol Lubas (Automobilklub Krakowski) i Stanisław Garstecki (Automobilklub Wielkopolski). Z naszych reprezentantów Marcin Brzeziński zanotował w łącznej klasyfikacji dobre dziewiąte miejsce, a Michał Kasiborski był trzynasty.

Liczymy, że ostatnie tegoroczne straty przyniosą jeszcze kolejne znaczne sukcesy kartingowców z regionu.

Autor: Tomasz Niejadlik

Galeria fot. Michał Jasiński  - 1  - 2  - 3  - 4  - 5  - 6  - 7  - 8  - 9  - 10  - 11  - 12  - 13  - 14  - 15  - 16  - 17  - 18  - 19  - 20  - 21  - 22  - 23  - 24  - 25  - 26  - 27  - 28