Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Mercedes-Benz na targach Classic Moto Show 2016 ? klasyka na lato

Klasyka na lato

Data publikacji: 2016-08-29

W pierwszy weekend września Kraków stanie się motoryzacyjną stolicą Polski. Na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca, odbędzie się 5. edycja targów samochodów zabytkowych Classic Moto Show.

Cały 2016 rok mija w Mercedesie pod znakiem kabrioletów i roadsterów - w ostatnich miesiącach producent ze Stuttgartu zaprezentował odnowione modele SLC i SL oraz nowe Klasy C i S Cabriolet. To od kabrioletu zaczęła się zresztą historia samochodu: 130 lat temu Karl Benz i Gottlieb Daimler zbudowali swoje pierwsze automobile napędzane silnikami spalinowymi. Wkrótce pojawiły się auta z zadaszonymi nadwoziami, wycieraczki przedniej szyby, elektryczne reflektory... a otwarte samochody zaczęły kojarzyć się głównie z tanimi środkami transportu i niemal zniknęły z rynku. Przełom nastąpił w latach 20., gdy wprowadzono pierwsze "prawdziwe" kabriolety ze składanym dachem, łączące dwa typy nadwozia z jednym. Właśnie stąd wzięła się angielska nazwa "convertible" - przekształcalny.

Mercedes ma w produkcji kabrioletów długie tradycje, a na krakowskich targach pokaże cztery modele ze swojej bogatej historii. Najstarszym z nich jest blisko 90-letni 170V Cabriolet A z najpopularniejszej przedwojennej linii modelowej 170V.

Czasy powojennego cudu gospodarczego reprezentować będzie 190 SL rocznik 1962. Filigranowy roadster stał się symbolem sportowej elegancji i odświeżył ideę "gran turismo" - wielkiej turystyki. Od niego rozpoczęła się znamienita tradycja Mercedesów z rodziny SL, łączących przyjemność z jazdy pod gołym niebem, osiągi, najwyższą jakość oraz codzienną praktyczność.

Obok 190 SL wystąpią kolejne pokolenia roadstera SL: serie 113 i 107. Starszy model często nazywany jest Pagodą. Przydomek ten pochodzi od sztywnego dachu, który swoim kształtem nawiązuje do wschodnich świątyń. Nowsza "107" jest jednym z najdłużej produkowanych modeli niemieckiej marki: utrzymywała się w sprzedaży przez 18 lat i znalazła w tym czasie ponad 300 tys. nabywców.

Gamę najnowszych kabrioletów Mercedesa reprezentuje model S 500 Cabriolet. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od ponad 40 lat, producent ze Stuttgartu zaprezentował otwartą wersję luksusowej Klasy S. Jako najcichszy na świecie kabriolet, wyposażony w zawieszenie z funkcją monitorowania nawierzchni i 455-konny silnik V8 biturbo oraz 9-biegową skrzynię automatyczną, wyznacza on najnowszy etap 130-letniej ewolucji, jaką mają za sobą automobile spod znaku gwiazdy.

Na targach pojawi się również pierwsza Klasa S, serii 116, z samego początku produkcji (rocznik 1972). Flagowy model Mercedes-Benz od chwili debiutu wyznacza inżynierskie standardy w branży motoryzacyjnej, począwszy od aerodynamiki, przez bezpieczeństwo, na komforcie kończąc. Nic dziwnego, że w 1974 roku "eska" została uhonorowana tytułem Samochodu Roku.

Wszystkie wystawiane samochody należą do właścicieli zrzeszonych w Klubie Zabytkowych Mercedesów, który jako jedyna polska organizacja związana z zabytkową motoryzacją ma certyfikat Mercedes-Benz i prawo do używania logo marki w swoim znaku klubowym. W tym roku świętuje 15-lecie działalności i od 15 lat co roku organizuje zloty Star Drive - wspaniałe imprezy łączące walory rajdu turystycznego, konkursu elegancji i promowanie idei zabytkowej motoryzacji.

Na gości krakowskich targów będzie czekają też pokazy renowacji klasycznych pojazdów, giełda samochodów i części, rajd zabytków, konkursy oraz szkolenia dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Impreza potrwa od 2 do 4 września br. i odbędzie się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, przy ul. św. Wawrzyńca 15. W piątek i sobotę hale będą otwarte w godz. 9-19, a w niedzielę - od 9 do 18.

Wejściówki na targi można będzie wygrać na stronie Mercedes-Benz Polska w serwisie Facebook.

Autor: Mercedes-Benz

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska