Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Nowy Subaru Outback premiera w Europie

Nowy Subaru Outback zaskoczy technologią

Data publikacji: 2014-11-04

Subaru szykuje w Europie premierę swojego dzielnego rodzinnego kombi - modelu Outback. Producent zdradza, że zastosowana w nim technologia będzie krokiem milowym w produkcji nowych modeli spod znaku Plejad.

Nowy Outback zostanie wyposażony (standardowo w modelach z Lineartronic  – automatyczną bezstopniową skrzynią biegów) we wspomagający kierowcę system EyeSight. Oznacza to jednocześnie debiut tego systemu na rynku europejskim. Jest to jak dotąd najistotniejszy (od czasu wprowadzenia stałego napędu wszystkich kół Symmetrical All?Wheel Drive) krok Subaru w kierunku zapobiegania wypadkom, wpisujący się w ideę kompletnego bezpieczeństwa – "All Around Safety".

Technologia wspomagająca kierowcę — EyeSight

W wyniku intensywnych badań, prowadzonych przez inżynierów Subaru, powstał system wykorzystujący radar emitujący fale milimetrowe oraz promienie lasera, który pojawił się w modelach dostępnych na rynku japońskim już w latach 80-tych. Badania te doprowadziły ostatecznie do powstania EyeSight w obecnej postaci. System EyeSight zadebiutował w samochodach Subaru w Japonii, w maju 2008 roku. Było to pierwsze w branży motoryzacyjnej rozwiązanie, które do wykrywania ruchomych (np. pojazdy, piesi czy rowerzyści) i nieruchomych (np. bariery ochronne czy linie wyznaczające pasy ruchu) obiektów wykorzystywało wyłącznie stereoskopowy układ kamer optycznych.

Nowego Outbacka, debiutującego na rynku europejskim, wyposażono w najnowszą, trzecią generację EyeSight będącą rezultatem prowadzonych przez ostatnie 25 lat badań. W porównaniu do poprzednich generacji, ta debiutująca w Europie wykorzystuje przekonstruowane kamery, o kącie widzenia i zasięgu zwiększonym o około 40%. Pozwoliło to na dalszą poprawę bezpieczeństwa prewencyjnego.

Dwie kamery z kolorowymi matrycami światłoczułymi typu CMOS o wysokiej rozdzielczości, zamontowano w okolicy lusterka wstecznego w kabinie. Monitorują one ruch drogowy przed samochodem, stanowiąc w pewnym sensie dodatkową parę oczu kierowcy. Jednak zgodnie z filozofią Subaru, to kierowca ma decydujący wpływ na prowadzenie auta, EyeSight nie zastępuje prowadzącego pojazd, ani nie działa jako autonomiczny system prowadzenia. System nieustannie bada przestrzeń przed samochodem i ostrzega kierowcę, gdy wykryje zbliżające się niebezpieczeństwo. W rezultacie urządzenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji, które potencjalnie mogłyby mieć miejsce.

EyeSight współdziała z układami sterującymi silnikiem, przeniesieniem napędu i hamulcami, reagując gdy kierowca w sytuacji krytycznej nie podejmie zdecydowanych działań, nie hamuje wystarczająco mocno, lub nie hamuje w ogóle. Monitoruje także inne pojazdy poruszające się na drodze i dostosowuje prędkość naszego samochodu do ich szybkości.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań wykrywających obecność obiektów na drodze, EyeSight dysponuje zaawansowanym oprogramowaniem, które nie tylko wykrywa, ale także rozpoznaje te obiekty (przypisując je do poszczególnych kategorii), ocenia potencjalne niebezpieczeństwo zderzenia z każdym z nich i wybiera odpowiednie działania.

EyeSight posiada szereg funkcji, które działają w 2 obszarach: asysty kierowcy oraz zapobieganiu wypadkom. Są to:

  • Przedkolizyjne Hamowanie Awaryjne: w ramach tego działania, EyeSight wykrywa zagrożenie kolizją z pojazdem lub inną przeszkodą przed samochodem i działa w 3 etapach. Najpierw, ostrzega kierowcę przy pomocy sygnału dźwiękowego i informacji na wyświetlaczu. Jeśli kierowca nie reaguje, EyeSight uruchomi wstępne hamowanie, a następnie, w 3 etapie – hamowanie awaryjne (do prędkości 50 km/h system potrafi bez udziału kierowcy awaryjnie zatrzymać samochód przed przeszkodą). W każdym z tych 3 etapów działania funkcji, kierowca może decydować o samodzielnej próbie uniknięcia zderzenia – na przykład poprzez próbę ominięcia przeszkody. W takiej sytuacji, EyeSight uruchomi odpowiednie podsystemy, aby jak najlepiej pomóc kierowcy.
  • Antykolizyjny Asystent Ominięcia Przeszkody, zmienia charakterystykę systemu VDC podczas próby wykonania manewru omijającego podczas hamowania awaryjnego.
  • Antykolizyjne Zarządzanie Przepustnicą, ma za zadanie pomóc uniknąć omyłkowego wjechania w przeszkodę.
  • Adaptacyjny Tempomat, samodzielnie zmniejszy lub zwiększy prędkość jazdy, dopasowując ją do prędkości poprzedzającego pojazdu, w zakresie od 0-180 km/h (również do momentu zatrzymania).
  • Asystent Pasa Ruchu, ostrzeże kierowcę, jeśli ten zacznie niezamierzenie opuszczać swój pas lub zacznie „pływać” wewnątrz niego.
  • Informacja o Ruszeniu Poprzedzającego Pojazdu, powiadomi kierowcę, jeśli pojazd przed Outbackiem już odjechał.

W niezależnych badaniach system EyeSight otrzymał najwyższe oceny. W testach 26 samochodów 9 marek przeprowadzonym przez JNCAP (japoński odpowiednik Euro NCAP) oraz Narodową Agencję Bezpieczeństwa Drogowego i Pomocy Ofiarom Wypadków, samochody Subaru wyposażone w EyeSight również uzyskały najwyższe oceny. W Japonii w system ten (dostępny jako wyposażenie opcjonalne), wyposażone jest 80% nowo sprzedawanych aut Subaru. W sierpniu tego roku IIHS (Północnoamerykański Instytut Ubezpieczeniowy i Bezpieczeństwa Drogowego) przyznał nowemu Outbackowi z EyeSight najwyższą ocenę dotyczącą bezpieczeństwa i zapobiegania czołowym zderzeniom - 2014 TOP SAFETY PICK+ oraz ocenę „Superior” - 6 punktów w skali od 0 do 6.

Nowy Subaru Outback, model roku 2015

Subaru Import Polska ma również przyjemność ogłosić, że 1 grudnia 2014 rozpocznie się przedsprzedaż europejskiej wersji nowego Subaru Outback, wyposażonego w system EyeSight. Samochód ten zaanonsowano w pierwszej połowie roku, podczas nowojorskiego Auto Show, a w Europie pokazany on będzie podczas salonu Samochodowego w Genewie, w marcu 2015 r.

Gotowy na pełne przygód podróże SUV Subaru zyskał nową stylizację nadwozia, znacznie odświeżony wygląd wnętrza i stał się bardziej komfortowy. Nowa, dźwiękochłonna przednia szyba, poduszki żelowe mocowania zespołu napędowego, grubsze panele podłogi, przetłoczenia, chlapacze tylnych kół i nadkola, wraz z użytymi w wielu miejscach materiałami izolacyjnymi z pianki, składają się na dobre wygłuszenie i spokojną, cichą jazdę Outbackiem.

Inżynierowie usprawnili większość funkcji informacyjno-rozrywkowych tego samochodu. Tablica przyrządów składa się z dwóch okrągłych zegarów i centralnego, pięciocalowego wyświetlacza informacyjnego LCD. Uzupełniono ją dużym, dotykowym wielofunkcyjnym ekranem, który można obsługiwać gestami i przewijaniem, podobnie jak ekrany dotykowe smartfonów i tabletów. Wśród licznych funkcji znajdziemy system Subaru STARLINK umożliwiający m.in. wyświetlenie pulpitu smartfona na wyświetlaczu Outbacka i system głośnomówiący. W najwyższych wersjach wyposażenia dostępny będzie system audio harman/kardon z 12 głośnikami, włącznie z przednim centralnym głośnikiem i tylnym subwooferem, a także siedmiocalowy dotykowy wyświetlacz.

Mniejsza masa, zoptymalizowana aerodynamika i aktywna przesłona wlotu powietrza do chłodnicy spowodowały, że emisja CO2 przez nowego Outbacka znacząco zmalała. Średnie wartości dla modeli 2.0D z manualną skrzynią biegów, 2.0D Lineartronic (CVT) i benzynowego 2.5i Lineartronic (CVT) wynoszą odpowiednio 145, 159 i 161 g/km.

Nowy Outback ze stałym napędem wszystkich kół Symmetrical AWD, wspomaganiem kierowcy EyeSight, oraz z funkcją X-Mode ułatwiającą poruszanie się po wzniesieniach, jest najlepiej wyposażonym Subaru z dotychczas oferowanych, a zastosowane rozwiązania techniczne plasują go w czołówce najbezpieczniejszych SUV-ów w Europie.

Pozostałe działania Subaru Import Polska wpływające na bezpieczeństwo

Subaru Import Polska od lat realizuje ideę związaną z hasłem „All Around Safety”, sukcesywnie prowadząc działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. ISR, czyli Inteligentny System Ratunkowy, montowany jest od 2008 roku seryjnie we wszystkich samochodach Subaru sprzedawanych w oficjalnej sieci dealerskiej Subaru w Polsce i dostępny jako wyposażenie standardowe – bez dopłaty. Został on stworzony w oparciu o założenia tworzonego obecnie w UE systemu eCall.

Przy zakupie Subaru z najmocniejszymi silnikami, można uczestniczyć w darmowym kursie z zakresu doskonalenia techniki jazdy w Szkole Jazdy Subaru (istniejącej od 2000 r.), a w ramach corocznej Akcji Zima, każdy z samochodów zakupionych w autoryzowanej sieci dealerskiej (w okresie od listopada do marca) doposażony jest bezpłatnie w komplet opon zimowych.

Subaru Import Polska jest również inicjatorem takich projektów jak Bezpieczny Kierowca (którego celem jest zmniejszenie ryzyka uczestnictwa w wypadkach drogowych grupy kierowców młodych, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji ilości wypadków ciężkich tj. utrata zdrowia lub życia), czy Akcja Siemanko.

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Nadesłane Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 1Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 2Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 3Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 4Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 5Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 6Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 7Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 8Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 9Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 10Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 11Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 12Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 13Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 14Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 15Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 16Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 17Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 18Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 19Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 20Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 21Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 22Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 23Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 24Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 25Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 26Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 27Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 28Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 29Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 30Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 31Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 32Nowy Subaru Outback premiera w Europie - 33

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska