Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach

Ciekawa nuda, czyli nowy VW Passat

Data publikacji: 2014-11-28

Dlaczego ciekawy? Bo na pokładzie ma wiele nowoczesnych gadżetów, a pod maskę trafił niesamowity silnik. A dlaczego nuda? Bo za kilka lat co najmniej dziesięciu waszych znajomych będą mieli to auto, a po wyjściu z hipermarketu z trudem odszukacie swój egzemplarz.

Do salonów wjechał właśnie najnowszy Volkswagen Passat. Nie ruszyło Was to? Jest niższy, szerszy i większy w środku od swojego poprzednika. Nadal nic? Jest to zupełnie nowy model, nadający trendy tej marce. Wciąż nie jesteście zaciekawieni? Pod maską tego rodzinnego auta może znaleźć się jednostka diesla o pojemności dwóch litrów, podwójnym turbodoładowaniu, mocy 240 KM i potężnym momencie obrotowym sięgającym 500 Nm. Wszystko to połączone z genialną 7-stopniową automatyczną skrzynią biegów DSG. Przyspieszenie do 100 km/h w nieco powyżej 6 sekund. Do tego dodam napęd 4Motion (Haldex 4 generacji) i chyba każdy, nawet największy wróg Volkswagena przeciera teraz oczy ze zdziwienia.

Niestety, "Pasek" w takiej konfiguracji występuje tylko w pakiecie Highline i jego cena zaczyna się od 166 290 zł. Dla tych o nieco mniej zasobnych portfelach, VW przygotował wersje bardziej ułagodzone, co nie znaczy że wolne. Wszystkie Passaty najnowszej generacji napędzane są przez silniki turbodoładowane. Najsłabszy z diesli ma 120 KM (1.6 TDI), a benzyniak 125 KM (1.4 TSi).

Z zewnątrz od razu widać, że to klasyczna, niemiecka myśl projektowa. Absolutnie nie można tutaj mówić o żadnej rewolucji, zwłaszcza, że charakterystyczne rysy można było zauważyć w niedawno pokazanym Golfie Sportsvan. Ostre wcięcie w grill, lekko przymrużone "oczy"...  jest ładnie. Ale tylko ładnie, nic poza tym. W końcu to auto, które ma się podobać milionom użytkowników na tym świecie. Mimo to, nie można mu nic zarzucić. Dzięki powiększeniu rozstawu osi i skróceniu zwisów, nowy Passat robi wrażenie dużo większego niż w rzeczywistości jest (co nie oznacza, że jest mały).

Wnętrze jest typowo niemieckie. Wszystko na swoim miejscu, bardzo ergonomicznie i bez większych fajerwerków... ale zaraz zaraz. Coś tu jest nie tak!? Styliści z VW poszaleli i postanowili połączyć kratki nawiewu przez całą długość deski rozdzielczej. Wygląda to nietuzinkowo, ale ciekawe czy znajdzie się ktoś, kto utrzyma te ciasne zakamarki w czystości. Najnowszy Passat jest również bardzo innowacyjny jeżeli chodzi o zastosowane w nim technologie. Przykładem może być system rozpoznający pieszych, który nie tylko poinformuje nas o zbliżaniu się do człowieka na jezdni, ale również w kryzysowej sytuacji wyhamuje nasz pojazd. Bardzo ciekawym patentem jest Trailer Assist, czyli system ułatwiający manewrowanie z przyczepą. Do tego dodajmy asystenta jazdy w korkach, system obserwacji otoczenia Area View czy możliwość połączenia samochodu z Internetem. Ahhh... czasy Passata B5 1.9 TDi dawno minęły (na szczęście) i nowe dziecko VW jest autem na miarę XXI wieku. Ładny, świetnie wyposażony, z mocnymi silnikami, ale tego przecież się spodziewaliśmy. W końcu w tej klasie Pasek od lat jest wyznacznikiem dla konkurencji.

Ceny nowego Passata sedan w podstawowej wersji wyposażeniowej, z najsłabszym silnikiem zaczynają się od nieco ponad 90 000 zł. Czy to dużo? To już każdy musi sam ocenić.

Autor: Jan Struszek

Galeria fot. Jan Struszek Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 1Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 2Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 3Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 4Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 5Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 6Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 7Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 8Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 9Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 10Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 11Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 12Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 13Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 14Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 15Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 16Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 17Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 18Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 19Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 20Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 21Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 22Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 23Nowy Volkswagen Passat debiutuje w polskich salonach - 24

Komentarz do artykułu

cosowa napisał(a) dnia: 2014-12-24

..."czasy Passata b5 1.9 TDi minęły (na szczęście)" - skąd takie stwierdzenie, dlaczego i na jakiej podstawie ?

Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska