Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona!

Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona!

Data publikacji: 2014-11-19

Głęboka czerń lakieru, prawie 6 m długości i 2 m wysokości, waga powyżej 3 ton i nowe, identyczne z oryginalnymi pancerne szyby - tym wyróżnia się obecnie jeden z najbardziej znanych samochodów w historii Polski, Cadillac 355D Marszałka Piłsudskiego.

Cadillac 355D Fleetwood Special sprowadzony został do kraju w 1935 roku, specjalnie dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zrekonstruowane auto można już podziwiać na terenie Łazienek Królewskich.

Powrót do przeszłości

Cadillac 355D Fleetwood Special został wyprodukowany w 1934 roku w Stanach Zjednoczonych na specjalne zamówienie polskiego rządu. Z początkiem roku 1935 samochód przetransportowano do Europy. Pojazd, oprócz standardowego wyposażenia, został dodatkowo opancerzony, wzmocniono mu zawieszenie a także zamontowano specjalne kuloodporne szyby.

Niestety po długich latach eksploatacji, a także na skutek obrażeń jakich auto doznało w trakcie II Wojny Światowej, jego wygląd uległ znacznej zmianie, pojazd był całkowicie zdewastowany.

Na początku marca br. rozpoczęły się prace mające na celu przywrócenie Cadillacowi dawnej świetności. Został rozebrany na jak najmniejsze części, a każdą z nich sprawdzono i odnowiono dokładnie tak aby w stu procentach odpowiadała oryginałowi. Te elementy, które całkowicie nie nadawały się do użytku, pozyskano z innego egzemplarza tego samego modelu. Samochód potrzebował również nowych szyb, gdyż te oryginalne mają na sobie ślady po strzałach z broni palnej. Wyzwanie wyprodukowania szyb idealnie odzwierciedlających pierwotnie zamontowane podjęła firma NordGlass. Zadanie nie było łatwe, ponieważ szyby kuloodporne to bardzo zaawansowane technicznie konstrukcje, podlegające dokładnie określonym normom technicznym. Aby były jak najlepszej jakości, ważne jest osiągnięcie największej wytrzymałości, przy możliwie najmniejszej grubości szkła. NordGlass zadbał o spełnienie wszystkich wymogów, zarówno zachowania wysokiej klasy szyb, jak również wymiarów zbliżonych do oryginałów. Cała rekonstrukcja zakończyła się pod koniec października br.

11 listopada 2014 roku, Cadillac Marszałka Piłsudskiego wziął udział w obchodach Święta Niepodległości. W ramach prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" zabytkowy samochód jechał na czele pochodu, przed prezydentem Bronisławem Komorowskim. Następnie pojazd został wystawiony na dziedzińcu Belwederu, gdzie można było podziwiać efekty przeprowadzonej renowacji. W godzinach wieczornych Cadillaca przetransportowano na teren Łazienek Królewskich, gdzie został umieszczony w specjalnie zbudowanej na wymiar gablocie. Ze swej szklanej kapsuły auto będzie wyjeżdżało jedynie na czas różnego rodzaju parad i świąt państwowych. Na co dzień jest zaś udostępnione dla zwiedzających.

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Nadesłane Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona! - 1Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona! - 2Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona! - 3Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona! - 4Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona! - 5

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska