Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
W 2011 roku zwiększono limit prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Od stycznia jeszcze bardziej ekspresowo

Data publikacji: 2011-01-02

Zwiększenie limitów dopuszczalnych prędkości ma autostradach i drogach ekspresowych oraz likwidację atrap fotoradarów zakłada nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym.

Zmiany przyjęte pod koniec października przez sejm zostały podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przepisy mają wejść w życie wraz z początkiem nowego roku.

Nowelizacja zakłada między innymi zwiększenie o 10 km/h dopuszczalnych prędkości na dwóch rodzajach dróg: autostradach i drogach ekspresowych. Dzięki temu limity w pierwszym przypadku wzrosną ze 130 do 140 km/h, w drugim - ze 110 do 120 km/h (dwujezdniowe). Bez zmian pozostały z kolei dopuszczalne prędkości z jakimi można jeździć po pozostałych polskich drogach.

Nowelizacja ustawy zakłada również, że z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a same fotoradary mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, aby przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną i przyczyniały się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W myśl nowych przepisów wszystkie fotoradary od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma przejąć Inspekcja Transportu Drogowego. Strażnicy miejscy (gminni) będą mogli co prawda dokonywać kontroli na wszystkich drogach w terenie zabudowanym, ale poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na drogach krajowych fotoradary będą instalowane na wniosek samorządu wyłącznie przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Zmiany w tychże przepisach są podstawą do utworzenia systemu automatycznego nadzoru ruchu drogowego, który połączy w jedną sieć wszystkie fotoradary. Ma on przede wszystkim za zadanie przyspieszyć procedury związane z przesyłaniem, obróbką, analizą zdjęć i ustalaniem danych piratów drogowych. Projekt ten będzie realizowany przez Inspekcję Transportu Drogowego przy użyciu unijnych funduszy. System powinien ruszyć w połowie nadchodzącego roku. Zdjęcia z fotoradarów będą trafiały do centralnego komputera, a cały system będzie połączony z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Co bardzo istotne, jednocześnie ma zostać wydłużony okres postępowania mandatowego. Obecnie trwa on maksymalnie do 60 dni. Po zmianach czas ten będzie mógł wynosić nawet do pół roku! Dzięki tym zmianom pociąganie do odpowiedzialności piratów drogowych ma być jeszcze skuteczniejsze.

Autor: Tomasz Niejadlik

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska