JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Na starcie III rundy AB CUP stanęła rekordowa liczba 50. zawodników z całej Pols

Małopolska zdobyła Kujawy

Data publikacji: 2011-06-08

Tylu zawodników ani toruński "Poligon", ani bydgoskie Stare Miasto nie widziało. Na starcie do III rundy Ogólnopolskiego Rallysprintu AB CUP stanęło 50. rajdówek z całej Polski. Ostre słońce i wymagające odcinki wyeliminowały kilkanaście z nich.

Lokalizacja zawodów: Toruń / Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

III Runda Ogólnopolskiego Rallysprintu AB CUP i IV runda BMW-Challenge rozpoczęła się tradycyjnie na toruńskim torze rajdowym "Poligon". Później zawodnicy przenieśli się na Stary Rynek do Bydgoszczy, gdzie przez cztery godziny cieszyli kibiców swoimi rajdówkami. Upalna pogoda, zaskakujące i wymagające dla przyjezdnych uliczki "Poligonu" spowodowały, iż zawody ukończyło 32 zawodników.

Garstka najbardziej wymagających miejscowych zawodników broniła zaciekle honoru regionu przed najlepszymi kierowcami z całej Polski. Toruń i Bydgoszcz okazały się jednak bardzo gościnne dla przyjezdnych. Od początku imprezy można było zauważyć, że o klasyfikację generalną powalczą przede wszystkim zawodnicy z Krakowa, wielkopolskiego Pleszewa oraz Sieradza.

Bezkonkurencyjny tym razem okazał się Damian Nowak w Lancerze Evo 9, który wygrał wszystkie próby tego dnia. Zawodnik z Małopolski był średnio o 2s szybszy na próbie od zeszłorocznego wicemistrza cyklu, Waldka Balcerka startującego w Subaru Impreza STI. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył kolejny zawodnik jadący Subaru - Piotr Szwankowski. Najszybszy kierowca z regionu zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy.

W klasach zacięta rywalizacja przebiegała w wyjątkowo mocno obsadzonej klasie S1400 (poj. do 1400cm3). Szczególnie szybko jechali torunianin Szymon Świątkowski i bydgoszczanin Jakub Wiśniewski, którzy atakowali Pawła Wyszyńskiego zawodnika spod warszawskiego Kołakowa. Różnice w czasach między zwycięzcą a drugim kierowcą przypominały rywalizację na ułamki sekund jaką znamy z cyklu BMW-Challenge. Ostatecznie wygrał kierowca z Mazowsza, który zameldował się na mecie 5s przed atakującym do końca Szymonem Świątkowskim.

Klasa S1600 to popis jazdy poznańskiego zawodnika Marcina Janińskiego. Kierowca w ponad 160 konnej i ważącej 850 kg Hondzie swoją jazdą cieszył "oko i ucho". Kolejny na mecie zameldował się zawodnik z Koła - Robert Mielczarek. Klasa S2500 (do 2500cm3) została zdominowana tym razem przez bydgoskich zawodników, których przedzielił reprezentant Ciechanowa. Od początku przewodził Marcin Gagacki, uczestnik klasy N3 RSMP, który jak pozostali zawodnicy z okręgu zna "Poligon" jak własną kieszeń. Marcin był także najszybszym kierowcą w samochodzie przednionapędowym i 4. w napędzie na 1 oś. W tej kategorii uległ tylko trzem najlepszym zawodnikom w samochodach z tylnim napędem startujących w BMW-Challenge. Drugie miejsce w S2500 zajął Mariusz Kaczmarczyk (w wynikach końcowych zawodnika przypadkowo wpisano do S1600 za co organizator przeprasza).

Maciej Erdmann, młody i dobrze zapowiadający się zawodnik z Kujaw i Pomorza zajął 3. miejsce pokonując powracającego do ścigania po dłuższej przerwie Radka Szulca. Podium najmocniejszej klasy WRC wyglądało tym razem identycznie jak podium klasyfikacji generalnej AB CUP. W zawodach startowali także zawodnicy pucharu BMW-Challlenge. IV rundę pucharu wygrał wrocławianin Jakub Glasse w BMW M3, drugi był Tomasz Smorawiński, zawodnik z Poznania, w popularnym E30 318is o mocy do 160KM, a trzecie miejsce wywalczył jeleniogórzanin Lech Kaczmarek również w E30 318is. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej zaliczył efektowne dachowanie, a dwukrotny mistrz cyklu po uszkodzeniu chłodnicy nie ukończył wszystkich odcinków. Debiut w klasie SPORT zaliczył były Rajdowy Mistrz Polski i Wicemistrz Rajdowego Pucharu Peugeota.

Więcej o przebiegu rywalizacji w BMW-Challenge można przeczytać na stronie cyklu: www.bmw-challenge.pl.

W klasyfikacji zespołowej AB CUP zgłosiły się 4 drużyny. Wygrał RWD Wrocław Team przed Automobilklubem Bydgoskim Rallysprint Team, Rallyshop.pl Kontrroll Team Poznań oraz Ostrowską Grupą Rajdową. Po zawodach 26 uczestników imprezy bawiło się na dyskotece oraz turnieju bowlingowym przygotowanym przez organizatora. Zabawa trwała do samego rana.

Jarek Bentlejewski, dyrektor AB CUP i BMW-Challenge, zaprasza na kolejną rundę, która odbędzie się 30 lipca w Bednarach pod Poznaniem. 7-8 kilometrowe odcinki i ponad 70km jazdy na ostro to tylko namiastka tego co się tam będzie działo. Zapraszamy do startu.

Autor: Maciej Figiel