Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Gwiazdy latały bokami

Gwiazdy latały bokami

Data publikacji: 2014-05-25

Choć pierwsza edycja Mercedes-Benz Drift Day nie miała takiej frekwencji, jak wstępnie planowano, to jednak mimo wszystko było ciekawie. Nie brakowało konkretnych kątów, dymu, a nawet kolizji aut.

Lokalizacja zawodów: Toruń, kujawsko-pomorskie

- Z racji na problemy finansowe, które spadły na nas bardzo nagle, musieliśmy zrezygnować z udziału zagranicznych kierowców - mówi Tomasz Niejadlik, reprezentujący Mercedes Toruń Club i Drift Magazyn. - Przyjazd drifterów z innych krajów miał wiązać się dla nas z dodatkowymi kosztami, więc w sytuacji, gdy na miesiąc przed zawodami wycofał się główny sponsor imprezy, byliśmy zmuszeni w tym roku temat odpuścić. Wielka szkoda, bo na Węgrzech czy w Skandynawii są bardzo ciekawe projekty do driftingu pobudowane na bazie Mercedesów. Może ten temat podejmiemy ponownie za rok i wtedy się uda? Kto wie?

W pierwszym Mercedes-Benz Drift Day wzięło udział w sumie osiem samochodów i dziesięciu kierowców. Pięcioro nich zaprezentowało się na torze już przed południem i w godzinach wczesnopopołudniowych. Zostali oni sklasyfikowani w ramach oficjalnej rywalizacji. Pozostała piątka możliwość przejażdżek po torze wykorzystała pod sam koniec MBDD i jednocześnie drugiego dnia VII Ogólnopolskiego zlotu Mercedesa w Toruniu.

W finałowej parze zmierzyli się weteran polskiego driftu, coroczny gość specjalny toruńskich zlotów - warszawianin Michał Przybylski (W208 CLK swap 5.0AMG + Kompressor) i jedna ze wschodzących gwiazd krajowego driftingu - Kajetan Rutyna z Radomia (W201 190E swap 5.5AMG). W pierwszym przejeździe w TOP2 uciekał radomianin i wykorzystał swoją szansę. "Obebo" nie dogonił młodszego kolegi i - co więcej - popełnił błąd techniczny w pierwszym łuku. W drugim przejeździe prowadził Przybylski, jednak na "Patelni" o mało nie zaliczył tzw. spina. Próbując ratować się przez obróceniem auta, bardzo mocno wyhamował, przez co wpadł na niego rozpędzony Rutyna. Czarna 190-tka zdjęła kołem tylny zderzak CLK-i. Sędziowie ocenili, że do kontaktu doprowadził błąd mieszkańca stolicy. Tym samym stało się jasne, że pierwszym czempionem MBDD został Kajetan Rutyna. Tutaj nasuwają się słowa Piotra "Pinga" Grąbkowskiego, czyli najbardziej znanego polskiego komentatora driftingowego, który po pewnych udanych dla kierowcy Net-Kam Drifting Teamu zawodach stwierdził, że rajdy samochodowe mają swojego Kajetana (Kajetan "Kajto" Kajetanowcz - czterokrotny mistrz Polski w klasyfikacji generalnej), to i drifting musi mieć swojego. Drifter z Radomia pomimo, że w oficjalnych zawodach zadebiutował raptem rok temu, to już ma na swoim koncie sporo znacznych sukcesów, a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek jego sportowej drogi na szczyt. Na usprawiedliwienie Michała Przybylskiego przemawia fakt, że w minionych dwóch sezonach za kierownicami swoich bokolotów zasiadał bardzo rzadko. "Obebo" zapowiada jednak, że ostatniego słowa w tym sporcie jeszcze nie powiedział. Być może jeszcze nieraz napsuje trochę krwi młodym, głodnym sukcesu wilkom.

Trzecie miejsce w oficjalnej klasyfikacji zajął Mateusz Krawczyk. Mieszkaniec Wąbrzeźna pojawił się na MBDD swoją białą 190-tką znaną już choćby z V Zlotu i jednej z rund bardzo popularnej serii Drift Open. Tym razem przyjechał do Torunia nie z rzędową "szóstką" pod maską, a z dużym "sercem" od okulana (V8 4.2). Samochód przeszedł szereg istotnych modyfikacji, jednak na Mercedes-Benz Drift Day jeszcze nie był całkowicie ukończony, przez co wąbrzeski driver nie mógł zaprezentować maksimum swoich umiejętności.

- Ścigaliśmy się z czasem, ażeby w ogóle móc tym pojechać - opisuje "Mati". - To było prawdziwe szaleństwo. Auto szykowaliśmy w warsztacie całą noc. Zakończyliśmy o wpół do siódmej rano. Jeszcze po przyjeździe tutaj dokonaliśmy szeregu poprawek.

Efektownie w MotoParku po raz kolejny jeździł też inny posiadacz mocnej 190-tki z regionu - Janusz Chrościelewski (swap od C36 AMG). Jeszcze mocniejsze auto (190E 5.5 AMG Kompressor) zaprezentował jego starszy brat - Tomasz. Kierowcom Mercedesów cały dzień towarzyszył też toruński zawodnik, znany m.in. z cykli Driftingowego Pucharu Polski i Drift Open, a także STW Drift Challenge, zdobywca drugiego miejsca w listopadowym Pucharze Drift Magazynu - Arkadiusz Hinc. Drifter z Grodu Kopernika przyjechał do MotoParku... BMW E30 z dużym znakiem Mercedesa na masce. Reprezentant Broker Drift Teamu pełnił rolę sędziego zawodów rozgrywanych w ramach MBDD i przy okazji wziął udział w widowiskowych przejazdach. Po południu stanął do pozakonkursowej rywalizacji w parach z Kajetanem Rutyną. Choć mieszkaniec Grodu Kopernika na swoim terenie prezentował się bardzo dobrze i był naprawdę szybki, to jednak radomianin w większości przejazdów utrzymywał nieco lepszą linię i większe kąty wychylenia.

- Pragniemy serdecznie podziękować Arkowi za wspólną znakomitą zabawę i pomoc w obsłudze Mercedes-Benz Drift Day - dodają organizatorzy. - Wspólnie z kierowcami Mercedesów stworzył naprawdę dobre widowisko, bawił publikę i pomógł nam w kilku istotnych tematach. To bardzo pozytywny, życzliwy człowiek i jednocześnie z każdym kolejnym miesiącem coraz lepszy drifter. Naprawdę duży szacun dla niego!

Pod koniec dnia w MotoParku Toruń zaprezentowało się jeszcze kilku innych miłośników "latania bokami". Po torze jeździli m.in. Jaromir Werner ze Szczecinka (W210 E320) i młody mieszkaniec Sieradza - Rafał Różański w swojej 190-tce z trzylitrowym silnikiem. W krótkich przejazdach wzięli udział nawet organizatorzy MBDD - Tomasz Niejadlik (190-tka Net-Kam Drifting Teamu) i Tomasz Cieślak (C124 E320-CE).
Następny Mercedes-Benz Drift Day być może już za rok.

Zdjęcia: Bartosz Jędrzejewski i Broker DRIFT Team

Autor: Mercedes Toruń Club

Galeria fot. Bartosz Jędrzejewski Gwiazdy latały bokami - 1Gwiazdy latały bokami - 2Gwiazdy latały bokami - 3Gwiazdy latały bokami - 4Gwiazdy latały bokami - 5Gwiazdy latały bokami - 6Gwiazdy latały bokami - 7Gwiazdy latały bokami - 8Gwiazdy latały bokami - 9Gwiazdy latały bokami - 10Gwiazdy latały bokami - 11Gwiazdy latały bokami - 12Gwiazdy latały bokami - 13Gwiazdy latały bokami - 14Gwiazdy latały bokami - 15Gwiazdy latały bokami - 16Gwiazdy latały bokami - 17Gwiazdy latały bokami - 18Gwiazdy latały bokami - 19Gwiazdy latały bokami - 20Gwiazdy latały bokami - 21Gwiazdy latały bokami - 22Gwiazdy latały bokami - 23Gwiazdy latały bokami - 24Gwiazdy latały bokami - 25Gwiazdy latały bokami - 26Gwiazdy latały bokami - 27Gwiazdy latały bokami - 28Gwiazdy latały bokami - 29Gwiazdy latały bokami - 30Gwiazdy latały bokami - 31Gwiazdy latały bokami - 32Gwiazdy latały bokami - 33Gwiazdy latały bokami - 34Gwiazdy latały bokami - 35Gwiazdy latały bokami - 36Gwiazdy latały bokami - 37Gwiazdy latały bokami - 38Gwiazdy latały bokami - 39Gwiazdy latały bokami - 40Gwiazdy latały bokami - 41Gwiazdy latały bokami - 42Gwiazdy latały bokami - 43

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska