Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Podwójne zwycięstwo Volkswagena w Polskim

Podwójne zwycięstwo Volkswagena w Mikołajkach

Data publikacji: 2014-06-30

Kolejny sukces Volkswagena w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA WRC - Sébastien Ogier/Julien Ingrassia wygrali 71. Rajd Polski. Na dwadzieścia rajdów, w których startowało Polo R WRC wygrało siedemnaście.

Lokalizacja zawodów: Mikołajki, warmińsko-mazurskie

Andreas Mikkelsen/Ola Floene (N/N) dzięki doskonałej jeździe oraz Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) po zaciętym pościgu dopełnili sukces zespołu, zajmując drugie i piąte miejsce. Przed letnią przerwą Volkswagen powiększył swoją przewagę w kategorii producentów do 147 punktów i do października, do Rajdu Francji, nie ma możliwości, aby jakiś inny producent odebrał mu prowadzenie. Dla Ogiera/Ingrassii sukces w Polsce był 21 zwycięstwem w historii swoich startów w WRC. Mikkelsen, po drugiej lokacie w Szwecji, po raz drugi stanął na podium w królewskiej klasie sportów motorowych. Siódmy rajd w sezonie był także dla Volkswagena premierą: po raz pierwszy zespół wystartował z Polo R WRC w Polsce.

Trzy pierwsze miejsca w MŚ dla Ogiera, Latvali i Mikkelsena

Sébastien Ogier/Julien Ingrassia wchodzą w drugą połowę sezonu rozpoczynającą się Rajdem Finlandii (31.07 - 3.08.) z przewagą 50 punktów. Ich najgroźniejszymi rywalami są koledzy z zespołu. Jari-Matti Latvala/Miikka Alttila, którzy po piątym miejscu w Polsce (tylko 0,7 s straty do czwartego Mikko Hirvonena), zajmują drugą pozycję. Dzięki drugiemu miejscu w Rajdzie Polski, Andreas Mikkelsen jest trzeci w klasyfikacji generalnej, 83 punkty za Ogierem.

Pełen gaz na mazurskich szutrach: duża prędkość i liczne hopy.

Pełen gaz w piątym rajdzie szutrowym w sezonie - średnia prędkość w Rajdzie Polski była najwyższą średnią w tym sezonie. Zwycięzca Sébastien Ogier ukończył 304,21 kilometrów odcinków specjalnych ze średnią prędkością 118,5 km/h. Dziewiąty OS, na którym najlepszy czas zaliczył Andreas Mikkelsen, był zarazem najszybszym oesem w historii Polo R WRC w Rajdowych MŚ. Liczący 12,89 km odcinek "Wieliczki" Norweg przejechał ze średnią prędkością 136,88 km. 80,21 procent długości tego odcinka specjalnego Mikkelsen pokonał na pełnym gazie.

Statystyka: 18 najlepszych czasów i 26 czasów w pierwszej trójce dla Volkswagena. To 17-te zwycięstwo w historii startów World Rally Car z Wolfsburga.

Jedenaście zwycięstw z rzędu - Sébastien Ogier i Julien Ingrassia także w Polsce kontynuują historię sukcesów Volkswagena. Volkswagen jest niepokonany w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC) od Rajdu Australii w ubiegłym roku. Od debiutu w styczniu 2013 roku Polo R WRC zapisał na swoim koncie 30 miejsc na podium, z tego 17 razy na najwyższym. Podwójne zwycięstwo Ogiera/Ingrassii i Mikkelsena/ Floene było czwartym w bieżącym sezonie i szóstym w ostatnich dziesięciu rajdach. Z 365 odcinków specjalnych, w których Volkswagen brał udział w 2013 i 2014 roku, 244 najlepsze czasy wywalczyły samochody z Wolfsburga. Z 1019 możliwych czasów w pierwszej trójce, 565 przypadło Polo R WRC. W Polsce do statystyki World Rally Car z Wolfsburga doszło 18 z możliwych 22 najlepszych czasów oraz 44 z 66 możliwych czasów top-3.

Długie rajdowe dni, męczące dla kierowców, pilotów i mechaników

Ciężka praca, mało snu - Rajd Polski zmuszał kierowców, pilotów, mechaników i inżynierów do maksymalnego wysiłku. Dni zaczynały się o świcie i kończyły czasem po północy. Także kierowcy i piloci byli wyczerpani po długich etapach dojazdowych, które w niektórych przypadkach prowadziły aż na Litwę, gdzie mechanicy i inżynierowie mieli w swoim kalendarzu zadań tak zwane "remote service". Mnóstwo energii kosztowała mechaników Volkswagena sobota. Podczas południowego serwisu team Jari-Matti Latvali i Miikka Anttili miał wyjątkowo dużo pracy.

Na 14-tym odcinku specjalnym Rajdu Polski Latvala uszkodził zawieszenie przedniego lewego koła w swoim Polo R WRC. W ciągu zaledwie 28 minut mechanicy Latvali - przy cennej pomocy mechaników Sébastiena Ogiera, wymienili: przednie amortyzatory, całą przednią oś z układem kierowniczym, wspornik przedniego lewego koła, przednią osłonę podwozia, silnik wycieraczek, przednią szybę, maskę silnika oraz lewy przedni błotnik wraz z chlapaczem. No i jeszcze torbę z narzędziami, której zawartość Latvala/Anttila wykorzystali do awaryjnej naprawy na odcinku dojazdowym. Wysiłek się opłacił: Latvala/Anttila jechali coraz lepiej i przesunęli się z siódmej pozycji na piątą oraz wygrali jeszcze pięć odcinków specjalnych, a na pozostałych odcinkach byli zawsze w najlepszej trójce.

Drugi raz z rzędu: wszystkie punkty za Power Stage dla Ogiera, Mikkelsena i Latvali

Tak zwany Power Stage, za który przyznawane są dodatkowe punkty w kategorii kierowców i pilotów dla trzech najszybszych załóg, jest dyscypliną, w której Volkswagen odnosi wyjątkowe sukcesy. Od pierwszego startu Polo R WRC w styczniu 2013 rozegranych zostało 19 power stage, 14 razy wygrywał duet Volkswagena. Kierowcy i piloci z Wolfsburga 35 razy zdobyli dodatkowe punkty - dzięki dziesięciu drugim i jedenastu trzecim miejscom. Dla Sébastiena Ogiera był to 15 sukces na Power Stage, jedenasty z Volkswagenem.

Najpiękniejszy dodatek na świecie: futbolowa gorączka podczas Rajdu Polski

Odwiedziny byłego bramkarza polskiej reprezentacji i zwycięzcy Ligi Mistrzów Jerzego Dudka oraz wspólne kibicowanie drużynom piłkarskim - w Polsce Rajdowe MŚ upłynęły pod znakiem futbolowej gorączki. Serwisy Volkswagena dla trzech Polo R WRC przeprowadzane były na stylizowanych boiskach piłkarskich. Podczas wielu długich przerw ulubionym zajęciem członków zespołu i gości była gra w piłkarzyki i mecze między teamami Volkswagena i M-Sport-Ford. Mistrz świata w Red Bull freestyle football Szymon Skalski pokazał, co potrafi zrobić z piłką. Pracownicy Volkswagena nosili w parku serwisowym koszulki swoich narodowych drużyn. Partner Volkswagena Castrol razem z Sébastienem Ogierem rozlosował koszulkę reprezentacji Brazylii, podpisaną przez ambasadora marki Volkswagen Neymara jr. A podczas rozdawania autografów kierowcy Volkswagena rozrzucili wśród publiczności podpisane przez siebie piłki.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska