JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego.

Beczkę musieli brać na okrągło

Data publikacji: 2012-05-14

Nowe opony Federal FZ-201, w które wyposażone były dwa teamowe Ople Astry Oponeo Motosport, trzymały tak mocno, że trudno było "zapiąć rękaw" przy beczce. Cały 45. Rajd Toruński okazał się jednak szczęśliwy dla bydgoskiej załogi.

Lokalizacja zawodów: Toruń, kujawsko-pomorskie

W dniach 11-12 maja odbył się 45. Toruński Rajd Samochodowy, który był zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów PZM w Konkursowych Jazdach Samochodowych (III runda) oraz Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego w KJS (I runda).

W zawodach wzięły udział m.in. dwie bydgoskie załogi Oponeo Motorsport: Dariusz Topolewski / Filip Biesek oraz Arkadiusz Kocemba / Seweryn Rutkowski (obie ekipy startowały w Oplach Astra GSi). Zawodnicy, przygotowywani przez Marcina Gagackiego (mistrza Polski 2011 w klasie N3), zaprezentowali się w rajdzie z bardzo dobrej strony. Dariusz Topolewski z pilotem Filipem Biesek zajęli ostatecznie 5. miejsce w generalce, a Arkadiusz Kocemba z pilotem Sewerynem Rutkowskim 13. miejsce na 29 startujących ekip.

Pierwszym etapem zmagań kierowców był piątkowy prolog na torze Moto Park. Najszybszy czas uzyskał kierowca Hondy Civic - Sebastian Dwornik. Bydgoska załoga Oponeo Motorsport i klubu LKT "Wyczół" Gościeradz Arkadiusz Kocemba / Seweryn Rutkowski zajęła wówczas świetne 5. miejsce, a ich koledzy Dariusz Topolewski i Filip Biesek - 12. pozycję.

- Prolog pojechaliśmy dobrym tempem. Co ciekawe, kilka sekund straciliśmy przez nowe opony Federal FZ-201. Były one tak przyczepne, że nie dało się podcinać ręcznym i zarzucać tyłem. W związku z tym beczki pokonywaliśmy na okrągło i przez to straciliśmy trochę czasu. Jednym słowem opony spisały się aż za dobrze - mówił na mecie Filip Biesek.

W drugim dniu rajdu wszystkie ekipy powitała na Rynku Nowomiejskim Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski oraz główni sponsorzy całej imprezy. Po zakończeniu krótkiej części oficjalnej zawodnicy skupili się już tylko na osiągnięciu jak najlepszych czasów. Baza i brama startowa rajdu była umieszczona po zachodniej stronie byłego ratusza. Stamtąd wszyscy zawodnicy startowali do krótkiej próby sportowej, przygotowanej głównie dla kibiców. Pozostałe odcinki rajdu zlokalizowane były już na profesjonalnych torach: Poligon, Racing Arena (tor kartingowy przy MotoArenie) i MotoPark.

Sobota była bardzo aktywnym dniem, ponieważ zawodnicy mieli do pokonania aż 10 odcinków (5 różnych tras, które każdy musiał pokonać dwukrotnie).

- Ciężko było rywalizować z lżejszymi i mocniejszymi Hondami Civic i Renault Clio. Cieszymy się, że pod względem technicznym próby sportowe przejechaliśmy niemalże idealnie i udało się dojechać do mety rajdu na wysokiej pozycji - ocenia pilot Dariusza Topolewskiego.

Wszyscy zawodnicy pokazali dużą wolę walki i pasję do rajdów. Każdemu z nich należą się więc duże słowa uznania!

Ostatecznie pierwsze miejsce w rajdzie zajęła załoga z Sieradza Adam Wojtanka i Michał Nowicki w Subaru Imprezie. Drugie miejsce dla Sebastiana Dwornika i Adama Tomalaka (Honda Civic, A. Ziemi Tyskiej), a trzecie dla reprezentantów gospodarzy - Oskara Lubieńskiego i Łukasza Kuraśkiewicza (Honda Civic, A. Toruński).

Autor: Oponeo Motorsport

Galeria fot. Oponeo Motorsport Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego. - 1 Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego. - 2 Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego. - 3 Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego. - 4 Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego. - 5 Reprezentanci Oponeo Motosport zajęli wysokie pozycje podczas 45. Rajdu Toruńskiego. - 6