Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika

Kopernik co wstrzymał deszcz

Data publikacji: 2016-10-17

Do ostatniej minuty warzyły się losy 13. Rajdu Kopernika. Mimo optymistycznych prognoz pogody, deszcz nie dawał za wygraną. Determinacja zawodników i chęć wspólnego ścigania jednak zwyciężyły. Tor "Poligon" opanowały elektryczne rajdówki RC.

Pogoda już wcześniej pokrzyżowała plany organizatorom 13. Rajdu Kopernika, którzy spoglądając na prognozy pogody musieli zawody odwołać. Jak się okazało - niedziela była sucha. Teraz sytuacja się powtórzyła, choć odwrócona o 180 stopni. Synoptycy mówili o braku opadów, a poranek na "Poligonie" przywitał wszystkich deszczem. Rozpoczął się dramat. Kierowcy spoza Torunia już gnali autostradą, spragnieni rywalizacji na mini odcinkach specjalnych. Niektórzy do piernikowego miasta przyjechali na cały weekend. Nikt nie mówił przecież, że będzie padało i zawody po raz drugi się nie odbędą. Pechowa "trzynastka", czy "Kopernik"? Wspólna siła i pasja zawodników zwyciężyła, a wielki astronom nie tylko więc wstrzymał słońce, ale i deszcz nad "Poligonem".

Z godzinnym opóźnieniem, zmoknięci i przemarznięci budową tras kierowcy elektrycznych rajdówek stanęli na starcie 13. Rajdu Kopernika, organizowanego w sentymentalnym dla fanów motorsportu z Kujaw i Pomorza miejscu - toruńskim torze "Poligon". Na nich czekało osiem odcinków specjalnych, biegnących śliskimi alejkami ułożonymi z betonowych płyt. Było szeroko, szybko i technicznie. Miejscami kierowcy musieli przebiec spory kawałek trasy, by nadążyć za rajdówką. Przypominało to zawody terenowe, w których uczestnicy muszą wykazać się też odpowiednią kondycją fizyczną. Ale w chłodny dzień nikt nie narzekał, a ewentulane "zmęczenie mięśni" będą mile wspominać.

Pierwszy, najkrótszy oes należał do zamykającego całą stawkę rajdu Michała Wieczorkowskiego z Warszawy (Citroen DS3 WRC). Startujący po raz pierwszy w tym roku "Młody" nie zapomniał, jak należy w Toruniu wygrywać. Szybka jazda, choć niejednokrotnie okupiona rolowaniami, zapewniła warszawskiemu zawodnikowi aż siedem wygranych odcinków. Na Power Stagu szybszy okazał się się tylko młody włocławianin - Kacper Dorobek (Honda Civic). Toruńscy kibice mocno stawiali na Bartka Blachowskiego (Suzuki SX4), aktualnego mistrza piernikowego grodu. "Blaszka", który przecierał każdy oes, początek rajdu mógł zaliczyć do udanych. Jadąc nowym modelem trzymał się blisko tylnego zderzaka "Młodego", tracąc do kolegi z Warszawy tylko kilka sekund. Później było już nieco gorzej, a przewaga "Młodego" rosła. Ostatecznie z pierwszego miejsca w generalce mógł się cieszyć Michał Wieczorkowski, a Bartek Blachowski wskoczył na pudło tuż za nim. Trzeci czas wykręcił niespodziewanie zwycięzca Power Stage - Kacper Dorobek.

Bardzo dobre tempo, przy różnych setupach rajdówki, utrzymywał ponownie Bartek Janowski z Łodzi. Zawodnik, który nie grzeszy prędkością i widowiskową jazdą, konsekwentnie realizuje swój plan jazdy czystej i efektywnej. Dla łódzkiego kierowcy 13. Rajd Kopernika to kolejny sukces i zwycięstwo w klasie WRC (pomijając gościnny występ Michała Wieczorkowskiego, który swoją jazdą umie pokrzyżować plany wszystkim). W WRC2 pechowo jechał Piotr Żelisławski, jedyny kierowca z całej stawki, który tor "Poligon" znał jak własną kieszeń. Zawodnik ze Skierniewic, przesiadając się ze swojego Subaru Imprezy w skali 1:1 do VW Polo WRC 1:10, przez połowę rajdu musiał walczyć z układem kierowniczym. Te utrudnienia zpechnęły jednego z najlepszych kierowców RC na szóste miejsce w generalce niedzielnego rajdu.

Sporo pracy i wysiłku musieli włożyć w osiągnięcie mety najmłodsi kierowcy. Długie trasy, które niemal każdy musiał pokonać w iście "czeskim stylu", czyli biegiem, z pewnością małym zawodnikom sprawy nie ułatwiały. Dodatkowo śliska, nierówna nawierzchnia, przeszkody i opony na trasie zmuszały do zachowania czujności i jazdy "z uwagą". Każdy jednak metę osiągnął, a mokra trasa nie popsuła elektrycznych rajdówek. Każdy był też rozgrzany i z uśmiechem wracał do domu.

Dziękujemy w tym miejscu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Wydziałowi Gospodarki Nieruchomościami przy Urzędzie Miasta Torunia za pomoc w organizacji 13. Rajdu Kopernika.

Teraz zawodników czeka ostatnia runda rajdowego czempionatu w tym sezonie, 2-dniowy Rajd Jesienny rozgrywany 11-12 listopada. 

Więcej informacji o zawodach modeli RC na stronie www.rc.torun.pl.

Klasyfikacja generalna 13. Rajdu Kopernika modeli RC

1. Michał Wieczorkowski WRC 
2. Bartek Blachowski WRC2 
3. Kacper Dorobek WRC3
4. Bartek Janowski WRC 
5. Michał Jasiński WRC
6. Piotr Żelisławski WRC2 
7. Waldek Blachowski WRC2
8. Jarosław Żurek WRC3 
9. Tomek Wieczorkowski WRC
10. Tomasz Nyc WRC2 
11. Kuba Janowski WRC3 
12. Waldek Dubilas WRC2 
13. Piotr Szadkowski WRC2
14. Maciej Kosnagowski WRC 
15. Marek Rauchfleisz JWRC 
16. Oskar Nyc JWRC 
17. Paweł Grabowski WRC 
18. Adam Rzymyszkiewicz WRC 
19. Łukasz Maćkowiak WRC2 

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Nadesłane Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 1Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 2Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 3Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 4Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 5Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 6Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 7Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 8Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 9Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 10Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 11Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 12Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 13Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 14Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 15Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 16Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 17Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 18Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 19Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 20Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 21Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 22Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 23Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 24Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 25Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 26Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 27Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 28Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 29Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 30Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 31Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 32Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 33Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 34Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 35Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 36Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 37Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 38Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 39Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 40Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 41Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 42Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 43Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 44Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 45Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 46Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 47Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 48Kopernik co wstrzymał deszcz - 13 Rajd Kopernika - 49

Google
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska