Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie

Warszawa śniegiem nie posypała

Data publikacji: 2016-03-06

Po sukcesie w Rajdzie Zimowym na toruńskiej Motoarenie, zespół Subaru Poland RC Team tydzień później wystartował w równie zimowy rajdzie Rajdowej Ligi Mazowsza. Stolica nie była już jednak tak łaskawa.

Zimowe rajdy rozpoczynają zmagania kierowców elektrycznych rajdówek na polskich oesach. Na przełomie lutego i marca budzi się ze snu Rajdowa Liga Mazowsza, Dolnośląska Liga Rajdowa oraz najstarsza organizacja zawodów dla samochodowych modeli RC w kraju - Toruńska Liga Rajdowa. Warto przypomnieć, że to właśnie w piernikowym grodzie powstał pomysł na przeniesienie świata motorsportu do skali 1:10 i stworzenie imprez wzorowanych na rajdach i rallycrossie. Nowy sezon 2016 zespół Subaru Poland RC Team rozpoczął od startu w zimowym klasyku na Motoarenie. Podium w klasie WRC zachęciło toruńsko-krakowski team do wyjazdu do Stolicy. Rozgrywany na dobrze im znanym terenie warszawskego gimnazjum, był doskonałym miejscem do kolejnych testów.

- Silna obsada warszawskiego czempionatu to okazja do porównania się z najlepszymi kierowcami. W tym roku wystartowaliśmy w najmocniejszej klasie WRC, tuż obok takich mistrzów jak Igor Stasz, Michał Wieczorkowski czy Jakub Chomicki. Wygrać na ich terenie jest wciąż naszym marzeniem. Na razie jednak gościnne występy w Stolicy traktujemy jako testy i zbieranie doświadczenia - mówi Michał Jasiński, kierowca Subaru Poland RC Team.

Elektryczne Subaru Impreza WRC przyjechało do Warszawy na nowych, pomarańczowych felgach, wzorowanych oczywiście na tegorocznym malowaniu rajdówki zespołu Subaru Poland Rally Team. Całość prezentowała się niemal jak oryginał i tylko wystąjące spod karoserii słupki zdradzały, że to model RC. Na wyjątkowych obręczach pojawiły się nowe opony marki MST, których bieżnik przypomina ten stosowany przez fabryczne zespoły WRC na szutrowych rajdach. Czy równie dobrze sprawdzą się na betonowych kostkach, miejscami pokrytych mchem i asfaltowym boisku?

Zmienna nawierzchnia nie ułatwia wyboru opon. Nowe "szutrówki", które w małych modelach mogą mieć inne zastosowanie, zapewnialy na schłodzonym betonie dobrą przyczepność. Organizatorzy zadbali jednak o niezwykle trudną, techniczną trasę, gdzie liczba zakrętów mogła sięgać nawet przysłowiowego "tysiąca". Pierwszy oes pokazał, że nowe opony na takiej trasie nie radzą sobie z trakcją i auto wciąż niebezpiecznie i nieprzewidywalnie uciekało tyłem - komentuje kierowca SPRCT. - Na śliskich partiach, czyli tam gdzie pomiędzy betonowymi kostkami wyrastał mech, popełnilaliśmy za dużo błędów. Za często wypadaliśmy z trasy.

Na pierwszym serwsie zespół szybko wymienił koła na miękkie opony Pirelli i powrócił do rywalizacji. Szósty czas na trzeciej próbie pozwolił awansować w "generalce" o cztery pozycje. Kolejny, bardzo dlugi odcinek to kontynuacja dobrej i czystej jazdy oraz skok w tabeli o jedno oczko wyżej.

- Rytm jazdy był różny- raz nastawiałem się na szybki atak, raz chciałem jechać płynnie i nie podejmować zbędnego ryzyka. Testowaliśmy też różne nastawy zawieszenia, bo auto albo miało tendencję do dachowania, podnoszenia tylnego koła na zakrętach, albo mocno uciekało przodem. Dopiero na ósmym odcinku czułem, że wszystko gra jak powinno. Piąty czas w "generalce" był na to dowodem. Niestety, to był ostatni mój powód do radości - dodaje Michał Jasiński.

Ostatni odcinek specjalny, najdłuższy tego dnia, rozpoczął się dobrym tempem dla Subaru Poland RC Team. Po pokonaniu sekcji asfaltowej rajdówka straciła moc i po kilku metrach zatrzymała się na trasie rajdu.

- Przez te wszystkie testy zawieszenia zapomnieliśmy o rzeczy najważniejszej - wymianie baterii. Długie trasy wyczerpały energię w naszym Subaru, której zabrakło do ukończenia ostatnie próby. Spadliśmy w tabeli aż o pięć miejsc. Szkoda, choć nie zaliczamy tego dnia do straconych. Sporo się nauczyliśmy i mamy nadzieję, że zaprocentuje to na kolejnym rajdzie w Toruniu. Ten już za dwa tygodnie - kończy z uśmiechem Michał Jasiński.

Zespół Subaru Poland RC Team czeka teraz pierwszy rajd szutrowy, a ten zaplanowany jest na 20. marca w Toruniu.

Zespół SPRCT wspiera: Subaru Import Polska, ŚwiatReklamy, Remus Polska, Modelmania.pl, Dzień Dobry Toruń, Motofakty.pl, magazyn WRC, Rally and Race.

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Nadesłane Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 1Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 2Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 3Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 4Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 5Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 6Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 7Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 8Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 9Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 10Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 11Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 12Występ Subaru Poland RC Teamu w Warszawie - 13

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska