Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu

Off-road dla twardzieli

Data publikacji: 2015-11-29

Wielkie koła, potężne silniki i wały napędowe grubości francuskiego klucza - terenowe modele zdalnie sterowane to maszyny wzbudzające respekt. Przekonali się o tym uczestnicy spotkania miłośników jazdy po bezdrożach w małej skali.

Toruń to niepisana stolica polskich sportów motorowych w małej skali, czyli zawodów dla profesjonalnych modeli zdalnie sterowanych. To tutaj powstały rajdy i niezwykle widowiskowe wyścigi rallycrossowe dla elektrycznych maszyn RC. To tutaj też powstają pierwsze rajdy terenowe, wzorowane oczywiście na dużych imprezach off-roadowych. Taki Dakar na Kujawach i Pomorzu.

- Modele terenowe to mocne, szybkie i niezwykle dzielne auta. Potrafią pokonać piaszczyste górki, karkołomne przeszkody na leśnej polanie czy przebić się przez szutrową trasę - mówi Mateusz Kuligowski, jeden z pomysłodawców rozgrywek. - W Polsce mamy szeroką dostępność do takich aut, o różnym stopniu zaawansowania technicznego i cen. Są części zapasowe, są modele wzorowane na prawdziwych rajdówkach. Czas więc wprowadzić je w ich naturalne środowisko i zacząć się ścigać.

Okazją do sprawdzianu możliwości jazdy po bezdrożach Traxxasów i Monster Trucków było listopadowe spotkanie na leśnej polanie. Miejsce idealne, bowiem wyposażone w zróżnicowaną formę i nawierzchnię, z naturalnie wyznaczonymi drogami. Kilkanaście minut i powstały pierwsze odcinki specjalne. Na starcie pojawiło się kilku dzielnych właścicieli off-roadowych aut w skali 1:10.

- To nasze pierwsze spotkanie i testy nie tylko modeli, ale i konfiguracji tras, sędziowania czy budowy odcinków specjalnych. Mimo mroźnej pogody przybyło kilku kierowców, których zimna się nie przestraszyli. Mamy ciepłą herbatę, pyszne ciastka i wspaniałą atmosferę - dodaje z uśmiechem Mateusz, właściciel jednynego w stawce tylnonapędowego "Monstera".

Piaszczyste szlaki toruńskiej polany wydały się miejscem wymarzonym dla modelarzy. Szerokie łuki, nawroty, tryskający piach i wymagające szykany z samochodowych opon wycisnęły z elektrycznych maszyn ostatnie poty. Nie obyło się bez strat w sprzęcie czy drobnych awariach. Ale uśmiechy i radość z jazdy pokonały wszystko. Zespół już myśli o kolejnym spotkaniu.

- W sezonie 2016 chcemy zorganizować prawdziwą rajdową ligę dla aut off-roadowych. Pracujemy już nad regulaminem i zasadami. Dzisiejsze spotkanie utwierdziło nas tylko w przekonaniu, że to jest piękny sport - mówi Matuesz.

Mimo towarzyskiego charakteru spotkania, prawdziwi rajdowcy bez pomiaru czasu nie mogli się obyć. Rywalizację na siedmiu odcinkach specjalnych wygrał Michał Jasiński (Traxxas Slash 4WD), drugie miejsce przypadło Adamowi Rzymyszkiewiczowi (Traxxas Slash 4WD), a podium uzupełnił Jan Struszek (Traxxas Slash 4WD).

Oto wyniki:

1. Michał Jasiński: 12:10:43
2. Adam Rzymyszkiewicz: 13:10:51 (+01:00:07)
3. Jan Struszek: 14:05:72 (+01:55:26)
4. Mateusz Kuligowski: 14:47:49 (+02:37:06)
5. Paweł Grabowski: 15:50:60 (+03:40:17)

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Michał Jasiński Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 1Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 2Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 3Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 4Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 5Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 6Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 7Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 8Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 9Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 10Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 11Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 12Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 13Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 14Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 15Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 16Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 17Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 18Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 19Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 20Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 21Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 22Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 23Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 24Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 25Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 26Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 27Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 28Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 29Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 30Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 31Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 32Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 33Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 34Rajdy terenowe modeli RC powstają w Toruniu - 35

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska