Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Zgodnie z nowymi przepisami decyzję o odholowaniu pojazdu może podjąć funkcjonariusz policji lub np.

Złomy znikną z parkingów

Data publikacji: 2011-08-16

Nieużywane samochody nie będą już problemem! Tak przynajmniej wynika z przepisów w sprawie usuwania pojazdów, które niedawno weszły w życie.

Często w najdziwniejszych miejscach można spotkać opuszczone od dłuższego czasu samochody, które nie nadają się do użytkowania lub też nie mają tablic rejestracyjnych. Nieraz pozostawione zupełnie bez wyobraźni przez swoich właścicieli mogą stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub też utrudniać prowadzenie akcji ratowniczej np. podczas pożaru.

Według rozporządzenia MSWiA z dnia 22 czerwca 2011 roku decyzję o odholowaniu pojazdu może podjąć funkcjonariusz policji lub pracownik innej uprawnionej jednostki (np. strażnik gminny, miejski lub dowodzący akcją ratowniczą). Co ciekawe, dyspozycję o usunięciu samochodu można wydać ustnie, również za pośrednictwem dostępnych środków łączności, jednak wymaga ona w tym przypadku niezwłocznego potwierdzenia na piśmie. Ostatecznie pojazd umieszczany jest na parkingu wskazanym przez starostę. Właściciel pojazdu może odebrać swój samochód dopiero po wcześniejszym uzyskaniu zgody instytucji, która nakazała jego usunięcia.

- Często widziałem samochody wyglądające na porzucone a stojące w miejscach, w których ich być nie powinno. Wprawdzie odpowiednie służby porządkowe w końcu zajmowały się nimi i usuwały je z miejsc publicznych, jednak ze względów proceduralnych trwało to bardzo długo - mówi Jerzy Woźnicki, członek zarządu firmy produkującej wyciągarki Dragon Winch. - Chcąc usunąć wrak, służby te muszą skorzystać z pomocy lawety zaopatrzonej w wyciągarkę. Wyciągarka zamontowana na takim pojeździe jest kluczowym urządzeniem niezbędnym do odholowania pojazdu. Dlatego też, często zwracam uwagę na pozostawiane, nieużywane pojazdy. Z kolei nasza firma zaopatruje w wyciągarki wszelkie instytucje posiadające w swoim parku maszynowym lawety i holowniki. Nasze wyciągarki dostarczamy zarówno firmom polskim jak i zagranicznym. Czy nowe rozporządzenie sprawi, że funkcjonariusze będą mogli reagować szybciej? Wszystko wskazuje, że tak. Jak będzie, czas pokaże - dodaje.

Rozporządzenie w sprawie usuwania pojazdów, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej weszło w życie w lipcu 2011 roku.

Źródło: DragonWinch.

Autor: Jazda Miejska

mazda6_bednarscy
Komentarz do artykułu

wieniu napisał(a) dnia: 2011-10-07

nooo dokładnie, miejmy tylko nadzieję, że w praktyce będzie tak ładnie jak o tym piszą

ponton88 napisał(a) dnia: 2011-09-28

holowali ostatnio taki jeden samochód spod mojego bloku, co stał tam chyba z rok, bez tablic, cały zardzewiały stary hebel.. a tyle ich jeszcze zostało, mam nadzieję, że coś się z tym ruszy

Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska