Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Pirata drogowego poznasz po naklejkach

Pirata poznasz po naklejkach

Data publikacji: 2011-05-03

Kierowcy, którzy personalizują swój samochód m.in.: poprzez naklejki, sportowe tłumiki czy indywidualne tablice rejestracyjne, częściej wykazują agresywne zachowanie na drogach - tak twierdzą amerykańscy pscyhologowie.

Za jazdę agresywną uznaje się między innymi: przekraczanie limitu prędkości, nagłe ruszanie na światłach, jazdę zbyt blisko innych pojazdów, niebezpieczne zmiany pasa ruchu, niesygnalizowanie zamiarów, ignorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Są sytuacje, w których możemy spodziewać się agresywnego zachowania.
- Na pewno należą do nich: jazda w korkach i przy utrudnieniach ruchu związanych ze zmianą oznakowania czy remontami, jazda na trasie dojazdów do lub z pracy czy czas powrotów z wakacji i długich weekendów - wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Teraz dzięki badaniom psychologów wiemy, że bardziej na pokazywanie agresywnego zachowania podatni są ci kierowcy, którzy personalizują swój samochód.

Jeśli widzimy na drodze agresywnego kierowcę, sami powinniśmy zachować maksymalny spokój. Po pierwsze starajmy się zjechać mu z drogi. Powinniśmy wystrzegać się sytuacji, które mogą prowokować.
- Nie wyprzedzajmy zatem, nie ścigajmy się ani nie blokujmy mu miejsca na drodze. Unikajmy też kontaktu wzrokowego, który może dodatkowo zdenerwować. Ignorujmy wszelakie agresywne gesty, nie odpowiadajmy na nie. Jeśli widzimy na drodze samochód prowadzony tak, że zagraża bezpieczeństwu innych kierowców, powinniśmy zawiadomić o tym policję - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Nigdy nie powinniśmy uciekać się do dawania nauczki agresywnym kierowcom, od tego są patrole policyjne.

Natomiast jeśli sami podejrzewamy, że możemy wykazywać zachowanie cechujące agresywnego kierowcę, starajmy się nie doprowadzać do sytuacji, gdzie czujemy się sprowokowani do niebezpiecznej jazdy. Skupmy się na prowadzeniu - rozmawianie przez telefon czy nerwowe szperanie w torebce dekoncentruje i może złościć nie tylko nas, ale też innych uczestników ruchu. Jeśli jesteśmy poirytowani, starajmy wprowadzić się w dobry nastrój przez włączenie łagodnej muzyki. Pośpiech zawsze działa na niekorzyść osób nerwowych, dlatego należy odpowiednio wcześniej wyruszyć i zaplanować drogi alternatywne, które pozwolą nam na uniknięcie stresujących korków.

Gdy jesteśmy mocno poirytowani i rozkojarzeni, warto rozważyć inne środki transportu - publiczne lub taksówkę.
- Jeżeli jednak już siedzimy w samochodzie spóźnieni, przyjmijmy do wiadomości, że tym razem nie dotrzemy na czas - dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jak zachować się w konfrontacji z agresywnym kierowcą: 
- Ustąp miejsca na drodze; 
- Nie ścigaj się; 
- Unikaj kontaktu wzrokowego; 
- Nie odpowiadaj na agresywne gesty; 
- Jeśli kierowca sprawia zagrożenie, powiadom o tym policję.

Jeśli sam jesteś agresywnym kierowcą: 
- Unikaj stresujących sytuacji: korków, pośpiechu; 
- Skup się na prowadzeniu, unikaj rozpraszania się; 
- Włącz łagodną, relaksującą muzykę; 
- Jeśli jesteś bardzo zdenerwowany, nie prowadź; 
- Pamiętaj, że gdy prowadzisz samochód, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Autor: Szkoła Jazdy Renault

Komentarz do artykułu

nikonik napisał(a) dnia: 2011-05-03

Ameryknie widać nie brali pod uwagę naszego regionalnego "świata" ;) a przy okazji nasza redakcyjna Corolla ma już nowego właściciela :( mi pozostaje komunikacja MZK, to też w końcu "Jazda Miejska" :)

Łukasz napisał(a) dnia: 2011-05-03

Zabawne, z tego co wiem redakcyjna Corolla jest dość mocno oklejona;) Reklama, agresja czy może i jedno i drugie?;) Co do samego tekstu, to brzmi on trochę jakby został opracowany w czasach PRL-u... towarzysze kierowcy

Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska