Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Bieżnik to nie wszystko. Sprawdź kiedy wymienić opony

Bieżnik to nie wszystko. Sprawdź kiedy wymienić opony

Data publikacji: 2014-08-26

Moment, w którym musimy wymienić wysłużone opony na nowe, często nie jest oczywisty. Jazda nawet na pozornie dobrej oponie może być niebezpieczna, jeżeli guma ma już swoje lata. Radzimy, jak sprawdzić stan naszych opon.

Jak sprawdzić, czy nasze opony wciąż mogą spełniać swoje zadanie i zapewniają nam bezpieczeństwo? Ekspert Motointegrator.pl ma dla Was kilka cennych wskazówek.

W przeciwieństwie do innych podzespołów samochodu, niezdatne do użytku opony rzadko dają o sobie znać. O tym, że do jazdy się nie nadają, najczęściej dowiadujemy się, gdy jest już za późno i jesteśmy zmuszeni do wizyty na poboczu. Dlatego niezwykle istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo i komfort podróżowania jest regularna kontrola stanu ogumienia. Warto przy tym pamiętać, że bieżnik wcale nie jest jedynym wskaźnikiem świadczącym o kondycji opony. Przecież auta wyścigowe znakomicie radzą sobie na całkowicie gładkich oponach, bez bieżnika. Po czym więc poznać, czy opony w naszym samochodzie nadal umożliwiają bezpieczną eksploatację, nawet jeśli bieżnik wciąż ma prawidłową głębokości?

- Najbardziej niepokojące symptomem kwalifikującym oponę do wymiany są uszkodzenia ścianki bocznej. Zaniepokoić powinny nasz wszelkie wybrzuszenia, ubytki i pęknięcia tej części opony. Nawet te niewielkie. Mogą one oznaczać, że wewnętrza struktura opony została uszkodzona. Taka opona to tykająca bomba zegarowa. Jeżeli mamy wątpliwości, na ile poważne jest uszkodzenia, warto skonsultować to ze specjalistą - przestrzega Jan Frączak, ekspert MotoIntegrator.pl grupy Inter Cars. - Sam wiek opony również może być jedynym kryterium, na podstawie którego powinniśmy ją wymienić. - Nawet jeżeli opona wizualnie jest w dobrej kondycji i posiada jeszcze spory zapas bieżnika, powinna być bezwzględnie wymieniona, jeżeli jest starsza niż 10 lat. Zasadniczo zalecamy, aby nie używać opony starszej niż sześć lat - tłumaczy Frączak.

Jak określić wiek opony? Datę produkcji opony znajdziesz na jej ściance bocznej. Podawana jest jako ciąg czterech cyfr, z których dwie ostatnie oznaczają rok produkcji, zaś dwie pierwsze tydzień tego roku.

- Pamiętajmy, że im opona jest starsza, tym gorzej spełnia swoje zadanie i staje się bardziej narażona na poważne uszkodzenia. Kontrolując starsze opony, należy zwrócić uwagę na niewielkie pęknięcia na jej boku, które są podstawową oznaką nadmiernego starzenia gumy - dodaje Frączak.

Nadmierne eksploatowanie opon kwalifikujących się do wymiany to świadome podejmowanie zbędnego ryzyka. Tym bardziej, że obecnie zakup i montaż nowych opon zajmuje dosłownie chwilę. Opony wraz z usługą montażu najwygodniej zamówić przez internet. Motointegrator.pl pozwala na odbiór opon w jednej ze 160 filii Inter Cars w całej Polsce nawet w ciągu dwóch godzin od złożenia zamówienia. Zamówione opony mogą też czekać na nas już następnego dnia w jednym z pięciu tysięcy serwisów partnerskich, w których od razu zostaną zamontowane. Nie warto więc niepotrzebnie narażać zdrowie, a nawet życie swoje oraz innych użytkowników drogi i w odpowiednim momencie zatroszczyć się o nowe opony.

Motointegrator.pl to projekt Inter Cars S.A. Jest to platforma e-commerce, która nie tylko umożliwia zakup części, opon i akcesoriów samochodowych, ale również ich montaż w jednym z ponad 5000 warsztatów sieci Inter Cars. Platformę miesięcznie odwiedza około milion użytkowników, co daje jej pierwsze miejsce wśród internetowych sklepów motoryzacyjnych w Polsce. Klienci dostają 3 lata gwarancji na produkty montowane w serwisach sieci, pod warunkiem corocznego przeglądu auta w warsztatach Motointrgratora. W ofercie sklepu jest ponad milion produktów. Każda nabyta część dostarczana jest w ciągu 24 godzin. Motointegrator.pl oferuje Klientom trzy sposoby dostawy zamówionych produktów: dostawę z montażem w jednym z ponad 5 tys. serwisów w całej Polsce, do punktu Motointegrator (160 filii Inter Cars) oraz do domu.

Więcej informacji na www.motointegrator.pl.

Autor: motointegrator.pl

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska