Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu.

Czy warto iść na kompromis?

Data publikacji: 2011-11-14

Jeśli chesz bezpiecznie czuć się zimą, koniecznie załóż opony zimowe na wszystkie koła, nawet zapasowe. Dzisiaj to już chyba oczywiste, ale pytanie, co jeśli nie stać nas na zakup nowego kompletu? Czy wtedy lepiej pozostać na letnich?

W życiu nie ma lekko. Ciągle musimy coś wybierać, o czymś decydować, iść w prawo albo w lewo. I nikt nie da nam gwarancji, że dobrze robimy. Ale mamy na szczęście rozum, który choć trochę ogranicza liczbę naszych życiowych porażek. My kierowcy za chwilę znowu staniemy przed ważnym, bo decydującym o bezpieczeństwie naszym, naszej rodziny i pozostałych uczestników ruchu, problemem - czy zakładać opony zimowe? Oczywiście, że tak. Powstaje jednak małe "ale". Nie każdego z nas stać na zakup nowego kompletu opon zimowych. Dla auta średniej klasy auta mającego najczęściej 15-calowe koła to wydatek ponad 800 zł. Używane kosztują przynajmniej o połowę mniej. A może kupić "nówki" ale tylko dwie sztuki?

Zimówka zimówce nierówna

Sprawa jest w miarę prosta, jeśli stać nas na zakup czterech nowych opon zimowych. Gorzej, jeśli takich funduszy nie posiadamy.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch nowych "zimówek" i założenie ich na tylną oś. Tak, właśnie na tylną, a nie na oś napędzaną (jeśli mamy BMW lub Mercedesa to akurat nam się to pokryje). Większość z nas przecież tak właśnie pomyślała. I ja też, dopóki sam nie doświadczyłem tego na własnej skórze, jaki błąd bym popełnił.

Firma Bridgestone, która swój jubileusz obchodziła na toruńskim obiekcie MotoPark, przygotowała dla dziennikarzy nie lada test. Podstawione zostały cztery samochody (z napędem na przednią oś) wyposażone w opony zimowe, ale różnego rodzaju. Pierwsze auto miało opony nowe, drugie - używane, trzecie używane z tyłu a nowe z przodu, czwarte - na odwrót. Jazdy próbne odbywały się na płycie poślizgowej Toruńskiej Akademii Jazdy. Jakie były wrażenia? Bezcenne!

Bezpiecznie czułem się tylko w pierwszym aucie. W drugim, zmniejszając dość mocno prędkość "jakoś" dało się kierować. Trzeci test uświadomił mi, jaki błąd popełniłbym zakładając opony zimowe tylko na oś przednią. "Używki" z tyłu powodowały niemalże ciągły uślizg auta w zakrętach. I mimo, że przednie teoretycznie miały przyczepność, a z tyłu siedziało dwóch rosłych pasażerów, tańcom na lodzie nie było końca. Jazda pełnym bokiem w takiej konfiguracji gwarantowana. Szkoda tylko, że w pełni niekontrolowana.

Zupełnie odmiennie zachowywał się ostatni z samochodów. Nowe opony zimowe na tylnej osi zapewniały stabilność samochodu w zakrętach. Łatwiej więc było nim kierować, choć musiałem pamiętać, aby zbyt gwałtownie nie operować pedałem gazu. Pamiętajmy też, aby bezwzględnie zmniejszyć prędkość! Przednie koła, na które założyliśmy używane opony, nie mają dobrej przyczepności z podłożem, a co za tym idzie - nie prowadzą nas dokładnie tam, gdzie chcemy. Auto przy nadmiernej prędkości może nam wtedy wyjechać przodem z zakrętu.

Jednakże w ostatecznym rozrachunku, to właśnie ten "kompromis" uważam za najrozsądniejszy. A byłoby jeszcze lepiej, gdyby każdy z nas sam mógł doświadczyć tego, co ja miałem okazję przeżyć. To naprawdę pomaga i uczy. Za chwilę zima, może warto zgłosić się do szkoły jazdy, która w sposób profesjonalny zajmuje się doskonaleniem naszych umiejętności, i zapytać ich o taki kurs. Przejedziemy zimę pięknie i bezpiecznie.

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Michał Jasiński Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 1Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 2Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 3Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 4Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 5Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 6Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 7Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 8Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 9Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 10Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 11Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 12Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 13Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 14Jeśli stać nas tylko na zakup dwóch opon zimowych warto założyć je na tylną oś naszego samochodu. - 15

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska