Ogłoszenia sprzedaż samochodu

Nie rzucaj opony byle gdzie!

Data publikacji: 2010-11-03

Ostatnio pisaliśmy, jak niebagatelne znaczenie o tej porze roku ma wymiana ogumienia na te o zimowej charakterystyce. Ważny jest też jednak sposób przechowywania zdjętych gum. Wszystko po to, by służyły nam one jak najdłużej.

Poprzez właściwe obchodzenie się z oponami i odpowiednie ich przechowywanie, proces starzenia się opony i utraty przez nią niektórych właściwości, może być w znaczący sposób spowolniony, a właściciel pojazdu dzięki temu jest w stanie istotnie zaoszczędzić na rzadszej wymianie zużytego ogumienia.

Najczęściej występującą konsekwencją złego przechowywania opon jest odkształcenie ściany bocznej ogumienia, stopki lub czoła bieżnika. Możliwe są również zmiany starzeniowe. Tego typu procesy mogą zarówno skrócić czas użytkowania opon, jak i wręcz uniemożliwić dalszą ich eksploatację.

Zdaniem eksperta ze sklepu internetowego NetCar.pl jednym ze sposobów na zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych i maksymalne wydłużenie żywotności opon jest ich właściwe przechowywanie.
- W profesjonalnych firmach oponiarskich opony są przechowywane według ściśle określonych zasad. Dzięki zapewnieniu im prawidłowej temperatury, wilgotności i oświetlenia gwarantujemy, że opony będą dłużej służyć kierowcom - komentuje Justyna Kaczor z NetCar.pl.

Nie powinno się przez dłuższy okres czasu składować opon na zewnątrz budynków, jak również w pobliżu światła słonecznego, źródeł ciepła i urządzeń, które podczas pracy mogą powodować iskrzenie i/lub wyładowania elektryczne oraz wydzielają ozon niszczący mieszankę gumową (m.in. silniki, transformatory, generatory, prostowniki, spawarki itp.). Światło słoneczne, wysokie bądź niskie temperatury, ozon, ruch powietrza mogą spowodować szybszą utratę elastyczności bądź wytrzymałości.

Z badania przeprowadzonego przez MotoFinance Track, zrealizowanego przez TNS OBOP w 2008 roku wynika, że osiemdziesiąt procent Polaków przechowuje ściągnięte ogumienie w domu, garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Ponieważ dwóch na trzech badanych deklaruje, że jeździ na komplecie ogumienia przez ponad trzy sezony, warto przybliżyć temat odpowiedniego zakonserwowania opon na czas ich przechowywania. Chcąc zapewnić gumom najlepsze warunki przechowywania, musimy pamiętać o następujących zasadach:

1. Zaraz po zdjęciu opony należy ją oczyścić z zalegającego brudu i wilgoci. Woda, która pozostaje na gumie może mieć destrukcyjny wpływ na żywotność ogumienia.

2. Opony można umieścić w osobnych foliowych workach, co stanowi dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

3. Sposób składowania uzależniony jest od tego, czy przechowujemy koła, czyli opony z felgami, czy też same gumy bez felg. Opony należy przechowywać na stojąco, "luźno", czyli tak by nie były ściskane, zduszane itd., co pewien czas obracając je o 90 stopni. Koła natomiast przechowuje się układając jedno na drugim. Można je też powiesić na specjalnym wieszaku. Ciśnienie w kołach należy zmniejszyć o około dwadzieścia procent.

4. Miejsce składowania opon powinno być ciemne, suche i chłodne oraz od czasu do czasu wentylowane.

5. Ogumienie powinno się przechowywać w temperaturze nieco poniżej 15 stopni Celsjusza.

6. Niedopuszczalne jest: wystawianie opon na długotrwałe działanie promieni słonecznych, długotrwałe magazynowanie na zewnątrz, składowanie ogumienia w pobliżu rozpuszczalników, paliw i źródeł ozonu oraz poddawanie ich długotrwałemu naciskowi. W przypadku kontaktu opon z ropą, benzyną, smarem czy olejem itp. guma ulega rozpuszczaniu i pęcznieje, co w konsekwencji doprowadzić może do całkowitego ich zniszczenia.

7. Ponadto producenci ogumienia zalecają zaznaczenie pozycji opon przed ich zdjęciem. Dzięki temu możliwa będzie zamiana pozycji gum (np. te, które były na przedniej osi przenosimy na tył), co zrównoważy stopień ich zużycia.

Zakup kompletu nowych opon zimowych czy też letnich to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Warto więc zadbać o to, żeby służyły nam jak najdłużej. Pamiętajmy, że prawidłowo przechowywane i należycie eksploatowane ogumienie może zachować swoje rzeczywiste, niezmienione właściwości nawet przez kilka lat.

Autor: Agnieszka Gugała (StartBull)

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska