Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Sąd Najwyższy uznał, że koszty wynajęcia auta zastępczego pokryje ubezpieczyciel z OC sprawcy.

Co dalej z autem zastępczym

Data publikacji: 2012-04-03

Miałeś wypadek? Chcesz wynająć auto zastępcze, a koszty odzyskać od Ubezpieczyciela? Według decyzji Sądu Najwyższego już możesz.

Sąd Najwyższy uznał, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe muszą zwrócić poszkodowanemu koszty wynajęcia samochodu zastępczego, nawet w sytuacji, gdy korzystał on ze swojego uszkodzonego auta tylko w celach prywatnych. Pieniądze mają pochodzić z OC kierowcy, który spowodował wypadek

- Wcześniej zwrot kosztów, za wynajem pojazdu zastępczego, był najczęściej przyznawany, gdy uszkodzone auto służyło do prowadzenia działalności gospodarczej. Ubezpieczyciele na ogół odmawiali zapłaty za samochód zastępczy, jeśli właściciel wykorzystywał swoje auto prywatnie, np. do dojazdu do pracy, na zakupy czy wożenie dzieci do szkoły. Sąd Najwyższy stwierdził, że taki podział poszkodowanych pozbawiony jest jakichkolwiek podstaw prawnych- komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Istnieją jednak sytuacje wykluczające możliwość wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy.

- Auto nie należy się poszkodowanemu, gdy ten "sporadycznie" korzystał ze swojego zniszczonego auta bądź też dysponuje drugim samochodem, którym może jeździć do momentu wypłaty odszkodowania i naprawy uszkodzonego pojazdu - mówi Kuczwalski.

Ubezpieczyciele najczęściej argumentowali odmowę zapłaty za wynajem auta zastępczego tym, że kierowca, który wykorzystywał swoje zniszczone auto wyłącznie do celów prywatnych, równie dobrze na czas naprawy może korzystać z komunikacji miejskiej. Sąd Najwyższy stwierdził, że Towarzystwa nie mogą nas zmuszać do jazdy komunikacją publiczną.

- Potrzeby większości z nas sprawiają, że codzienne korzystanie z pojazdu jest nie tyle wygodą, a koniecznością, która wynika m.in. z wykonywania zawodu, miejsca zamieszkania czy w ogóle racjonalnego wykorzystania czasu. Posiadanie samochodu nie jest już żadnym luksusem, tylko najzwyklejszym standardem - dodaje Maciej Kuczwalski.

Poszkodowany kierowca może wynająć auto zastępcze w dowolnej wypożyczalni. Jedynym warunkiem jest konieczność wyboru samochodu o podobnej klasie jak ten, który został zniszczony. Jednakże przed wynajęciem pojazdu zastępczego zawsze warto skontaktować się z naszym Ubezpieczycielem.

Źródło: www.cuk.com.pl

Autor: Jazda Miejska

Google
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska