Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Nanocząsteczki w kosmetykach samochodowych

Nanocząsteczki w kosmetykach samochodowych

Data publikacji: 2018-05-14

Niewielkie rozmiary mają swoje powszechnie znale zalety, lecz co z rozmiarami naprawdę mikroskopijnymi? Wykorzystuje je nanotechnologia, korzystająca ze sztucznie wytwarzanych nanocząsteczek w produkcji materiałów budowlanych oraz samochodowych.

Czym są nanocząsteczki

Nanocząsteczka to wytworzona w wysokich temperaturach lub pod wpływem bardzo dużego ciśnienia struktura atomów o wymiarach do stu nanometrów. 1 nm to 10-9, a więc jedna dziesięciomiliardowa część metra. Dzięki takim rozmiarom nanocząsteczka jest w stanie docierać do miejsc niedostępnych dla cząstek naturalnych, wedrzeć się wszędzie tam, gdzie nic innego się nie zmieści. Takie właściwości sprawiają, że kosmetyki samochodowe stworzone dzięki nanotechnologii charakteryzują się niezwykłą skutecznością w impregnacji, pielęgnacji i czyszczeniu.

Co głębiej wnika, to lepiej działa

Samochód jest silnie narażony na wpływ czynników atmosferycznych, ale też rozmaitych substancji wytworzonych przez człowieka. Zwykła sól wykorzystywana zimą do odśnieżania potrafi poczynić spore szkody w podwoziu, felgach i alufelgach. Wilgoć tworzy zagrożenie korozją, a promieniowanie ultrafioletowe szkodzi lakierowy pokrywającemu karoserię. Minimalizowanie wpływu takich czynników na poszczególne elementy samochodu jest tym skuteczniejsze, im głębiej autokosmetyk wnika w strukturę i im szczelniejszą tworzy barierę dla innych substancji.

Na przykład impregnacja karoserii nanocząsteczkową powłoką hydrofobową potrafi zabezpieczać ją na kilka miesięcy, czasem nawet na rok, przed wpływem wszystkiego tego, z czym lakier ma na co dzień do czynienia. Niezwykle cienka, a zarazem szczelna warstwa ochronna izoluje lakier od wody i wszelkich zawartych w niej zanieczyszczeń, zapobiega osadzaniu się brudu i penetracji promieniami UV. Takim preparatem chronić można nie tylko lakier, ale i folie na nim naklejone.

Szyby, opony, tapicerka...

W podobny sposób chronić można szyby samochodowe. Cieniuteńka warstwa ochronna działa na nich jak samoczynna, niewidzialna wycieraczka: szyba nie pokrywa się kropelkami, bo woda zbija się w duże krople, spływające samoistnie pod wpływem prądu powietrza. Znacznie poprawia to widoczność podczas jazdy w deszczu, a szyba pozostaje przejrzysta. Jednorazowa aplikacja wystarcza na przejechanie 10 tysięcy kilometrów, a niejednokrotnie więcej.

Pielęgnować nanocząsteczkami można także opony samochodowe. Kosmetyk do opon będzie zapobiegał starzeniu się gumy, ułatwi ich czyszczenie i samooczyszczanie, pomoże zachować naturalną, czarną barwę i będzie do pewnego stopnia chronił przed tym wszystkim, z czym opona ma kontakt podczas jazdy i postoju samochodu.

Osobny preparat przeznaczony jest do pielęgnacji elementów gumowych i wykonanych z tworzyw sztucznych, a skórzana tapicerka będzie bardziej odporna na zabrudzenia, a także grzyby, roztocza i pleśń, jeśli zostanie potraktowana substancją z nanocząsteczek. Również czyszczenie takimi preparatami okaże się skuteczniejsze i dokładniejsze niż tradycyjnymi.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska