Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
OC drożeje - Czarne skrzynki w naszych autach

Czarne skrzynki w naszych autach?

Data publikacji: 2016-12-16

Od nowego roku, zgodnie z nowym prawem, wysokość składki OC może znacznie wzrosnąć. Istnieje jednak jedno rozwiązanie, które może pomóc kierowcom w obniżeniu wysokości składki.

Chodzi o czarne skrzynki montowane w samochodach. Czym są i czy warto się nimi interesować?Czarna skrzynka widzi wszystko

Pomysł towarzystw ubezpieczeniowych polega na tym, żeby zaproponować swoim klientom zamontowanie w ich samochodach urządzeń rejestrujących styl jazdy. Ci, którzy się na to zgodzą, mogą uzyskać obniżkę składki OC nawet o kilkanaście procent. W zamian jednak muszą podzielić się z firmą ubezpieczeniową tym, w jaki sposób prowadzą swoje auta. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to nie musi być takie proste.

Nie lubimy, jak patrzą nam na ręce

UFG zadał ankietowanym pytanie, dotyczące ich odczuć związanych z propozycją obniżki składek OC, w zamian za umieszczenie urządzenia monitorującego styl ich jazdy. Wyniki były dość przewidywalne. O ile młodzi kierowcy (do 40 roku życia) odnieśli się do pomysłu stosunkowo pozytywnie (40% jest za), o tyle starsza grupa wiekowa nie jest już tak entuzjastycznie nastawiona. Wśród kierowców starszej daty, na taką propozycję skłonnych jest zgodzić się tylko 33% badanych. Jak więc widać wiek i staż mają w tej kwestii duże znaczenie.

Za granicą to już działa

Urządzenia monitorujące styl jazdy, co prawda są nowością w Polsce, ale kraje zachodnie już od wielu lat korzystają z tego rozwiązania. W samej Wielkiej Brytanii już 10 milionów kierowców zgodziło się na zamontowanie czarnych skrzynek w swoich samochodach. Zazwyczaj jednak są to młode osoby, którym zależy na tym, by szybko udowodnić towarzystwom ubezpieczeniowym swoje umiejętności i obniżyć koszty polisy.

O co tyle krzyku? Jakie dane rejestrują czarne skrzynki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z niewiele mówiącego sformułowania „monitorowanie stylu jazdy kierowcy”. Jest ono jednak tak szerokie, że trzeba uściślić to, jakie dokładnie parametry monitorują czarne skrzynki. Otóż mierzą one: 

  • częstotliwość przyśpieszenia i hamowania,
  • prędkość jazdy,
  • ilość przejechanych rocznie kilometrów,
  • częstotliwość jazdy nocą.

Czy to się opłaca?

Czarna skrzynka to ciekawa alternatywa dla wszystkich tych, którzy chcą zmniejszyć wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Koszt jest niewielki, ponieważ w zamian muszą tylko pokazać, jak jeżdżą. Wydaje się, że głosy negujące to rozwiązanie i mówiące o tym, że to zbyt duża ingerencja w prywatność są lekko przesadzone. Czas pokaże, czy czarne skrzynki zadomowią się na dobre w naszych pojazdach. Póki co, ceny polis są jeszcze niskie, więc nic na to nie wskazuje. Jak jednak sytuacja będzie prezentować się w roku 2017? Tego jeszcze nie wie nikt i ciężko jest to przewidzieć.

Jak reaguje branża?

Zapytaliśmy o odczucia, dotyczące czarnych skrzynek specjalistów z firmy Mam Auto http://www.mamauto.pl/. Zwrócili oni uwagę na to, że obecnie nad tego typu ofertą pracuje tylko towarzystwo ubezpieczeniowe Link4. Niechybnie należy się jednak spodziewać, że inni ubezpieczyciele również zajmą się tym tematem. Rynek to na nich wymusi. Pracownicy MamAuto, stwierdzili też, że czym więcej firm, tym lepiej, ponieważ oferty będą zróżnicowane, a na tym skorzystamy my, czyli klienci.Wygląda więc na to, że temat czarnych skrzynek nie musi być taki zły, jak się go nam przedstawia. Trzeba tylko poczekać na ruch branży ubezpieczeniowej.

Autor: Jazda Miejska

Google
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska