Ogłoszenia sprzedaż samochodu
Po co montować turbosprężarkę

Po co montować turbosprężarkę?

Data publikacji: 2014-03-06

Historia turbosprężarki jest związana z rozwojem konstrukcji silników spalinowych. W branży motoryzacyjnej turbodoładowanie rozpoczęło swoją karierę wraz z silnikami samochodów ciężarowych.

Szwajcar Alfred Büch w 1925 roku połączył turbodoładowanie z wydechem spalin, osiągając wzrost mocy silnika o ponad 40 proc. Fakt ten jasno wskazuje, że ta metoda jest bardzo skuteczna przy podnoszeniu osiągów naszych aut.

Gdzie wykorzystuje się turbosprężarki?

Sam fakt, iż przy użyciu turbosprężarki można osiągnąć dużo lepsze wyniki silnika spowodował, że tego typu rozwiązania powszechnie stosuje się dzisiaj w motoryzacji. Przykładem są samochody sportowe, od których wymaga się jak największej mocy przy jak najmniejszych gabarytach silnika. Jak widać, doładowanie sprężarkowe jak najbardziej spełnia to zadanie.

Turbodoładowanie możemy znaleźć również w silnikach diesla. Konstruktorzy zastosowali tę metodę z tego względu, iż samochody jeżdżące na olej napędowy są bardziej powolne i wymagają większych konstrukcji silnikowych. Aby więc zminimalizować te skutki i nie powiększać silnika diesla, otrzymując jednocześnie parametry techniczne jak przy samochodach benzynowych, zastosowano właśnie takie rozwiązanie w układzie napędowym. Obecnie turbosprężarkę możemy spotkać również w nowoczesnych samochodach benzynowych i to nie tylko dla otrzymania wyłącznie większej mocy silnika.

Zalety turbosprężarek

Turbosprężarka jest stosunkowo prostym urządzeniem. Składa się z dwóch podstawowych elementów - turbiny zasilanej dzięki gazom spalinowym, silnika oraz turbinowej sprężarki zasilanej przez turbinę znajdującą się na jednym wale. Dzięki zastosowaniu materiałów o lepszych własnościach wytrzymałościowych, urządzenia te są stosunkowo małych gabarytów, a tym samym nie wymagają skomplikowanych układów i nie powiększają znacznie wagi oraz wielkości samego układu napędowego pojazdu. Można je zastosować praktycznie w każdym samochodzie. Łatwe sterowanie to kolejna zaleta tego rozwiązania. Ponadto takie urządzenie w samochodzie to jeden z najbardziej trwałych elementów układu napędowego, jak twierdzą specjaliści z firmy Turbo z Wrocławia. Jednak i ono wymaga odpowiedniej eksploatacji i konserwacji, aby działało bezawaryjnie.

Co daje nam montaż turbosprężarki?

Turbosprężarka daje przede wszystkim bardzo duży przyrost mocy jednostki napędowej silnika, jednak nie to powinno być głównym powodem zastosowania jej w samochodzie. Auto wyposażone w turbosprężarkę przyczynia się do poprawy czystości emitowanych spalin. Ponadto zmniejsza zużycie paliwa i daje większą płynność jazdy.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska