Ogłoszenia sprzedaż samochodu
oponeo

Podstawowe błędy przy wyborze opon

Data publikacji: 2013-11-13

Gdyby zapytać kierowców, na co zwracają uwagę przy wyborze opon, zdecydowana większość z nich odpowiada, że na cenę i markę. Poniekąd jest to słuszne, jednak stawiając na niską cenę, kierowcy niejednokrotnie rezygnują z ich jakości.

Podobnie opony używane kuszą dobrą ceną, jednak zbyt zużyty bieżnik obniża bezpieczeństwo prowadzenia, przyczepność i wydłuża drogę hamowania.

Z tymi oponami trudno się zaprzyjaźnić!

Wybierając opony, niektórzy kierowcy ignorują swój indywidualny charakter jazdy i narażają się na ciągły konflikt pomiedzy typem wybranych opon a stylem prowadzenia samochodu. Miłośnicy długich wycieczek muszą wybierać opony o wysokim profilu, gdyż tylko taki jest w stanie zapewnić dobrą amortyzację. Natomiast właściciele niewielkich miejskich aut muszą pomyśleć o oponach ekonomicznych z niskimi oporami toczenia i cichą akustyką. Niedostosowane do profilu prowadzenia opony nie dają się polubić i powodują brak wygody prowadzenia. Dostosowanie opon jest dość trudne, dlatego warto skorzystać z oferty sklepów, które jak najbardziej nam to ułatwiają, jak np. http://www.oponeo.pl.

Tego nie można przegapić!

Błędem jest pominięcie wymogów sezonowości, zmienianie opon zbyt wcześnie, lub zbyt późno. Opony zimowe zakładane podczas dodatnich temperatur powodują wyższe spalanie paliwa i obniżają ich żywotność. Z reguły są one mniej twarde, lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach, skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, a ich przyczepność jest duża. Należy zadbać, by opony zimowe były nieco mniejsze i węższe niż letnie, gdyż mniejsza powierzchnia powoduje większy nacisk jednostkowy. Pomimo faktu, że szerokie opony prezentują się atrakcyjnie i nowatorsko, co przysparza im zwolenników, nie są zalecane na zimę. Ważna jest również rzeźba bieżnika wybieranych opon, która gwarantuje samodzielne odprowadzanie materiału po roztopach, a zwiększenie ilości wycięć na oponie, tzw. lamelek zapewnia zwiększoną przyczepność opon.

Dokładne parametry wyboru

Któż z kierowców dostosowując rozmiar opon, szerokość ich przekroju i wysokość profilu, zastanawia się, jakie były pierwsze opony ich auta. Tymczasem okazuje się to istotne, gdyż właśnie do ich rozmiaru producent dostosował wszystkie parametry jazdy. Opony wpływają na funkcjonowanie wewnętrznych systemów pojazdu. Błędem jest ignorowanie rozmiaru pierwotnych opon, podobnie jak zakładanie różnych opon z innymi wzorami bieżnika na dwóch osiach samochodu, co powoduje nierównomierne rozkładanie się ich zużycia i skrócenie żywotności.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu

Fifi napisał(a) dnia: 2013-11-14

"Opony zimowe zakładane podczas dodatnich temperatur powodują wyższe spalanie paliwa i obniżają ich żywotność." - wkońcu ktoś o tym napisał !!!

Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska