Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń

Ścigaczem przywitać wiosnę

Data publikacji: 2010-04-05

Sezon dla motocyklistów powoli się zaczyna, choć dla niektórych trwa on przez cały rok. Ci, co na zimę schowali swoje maszyny do garażu, muszę teraz solidnie przygotować się do nowego sezonu. Jak mówią fachowcy, to ostatni dzwonek.

Zanim stęsknieni i spragnieni prawdziwych wrażeń i emocji, wsiądziemy na ukochanego blaszanego rumaka, sprawdźmy dokładnie jego kondycję po zimowym śnie. Sezon przed nami, więc warto solidnie się przygotować. O to, co warto sprawdzić, zapytaliśmy Zbigniewa Kalinowskiego, mechanika z trzynastoletnim stażem w firmie WILMAT SUZUKI, a również zawodowo wicemistrza Polski w wyścigach motocyklowych w sezonie 2009.

Wiosenny przegląd zaczynamy od serca naszego motocykla, czyli silnika. Wymiana oleju przed sezonem to konieczność, większość producentów zaleca wymianę nawet co sześć tysięcy kilometrów. Czynność, którą powtarzamy niemal corocznie, rozpoczynamy krótką przejażdżką. Pokonanie około dwustu kilometrów pozwoli zebrać z obudowy silnika brud, który zdążył się osadzić przez zimę. Rozgrzany olej podczas wymiany skutecznie usunie nam cały osad z silnika. Przy tej okazji warto też skontrolować stan świec zapłonowych.

Bardzo ważnym punktem naszego przeglądu są hamulce. Coraz bardziej rozbudowane systemy wymagają od nas należytej staranności i dbałości. W końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Płyn hamulcowy wymieniamy co dwa lata, w przypadku sportowej jazdy odpowiednio częściej. Większość naszych "ścigaczy" posiada kontrolkę poziomu i jakości płynu. Zużyty płyn hamulcowy (barwa ciemna) traci swoje właściwości i nie pomoże nam skutecznie wyhamowywać rozpędzonej maszyny. Zbyt niskim poziom może oznaczać wycieki w układzie lub mocno zużyte klocki hamulcowe - w tym przypadku również zalecana jest wymiana. Pamiętajmy, że minimalna grubość okładzin to 2 mm. Cały układ hamulcowy warto również pozbawić niebezpiecznych pęcherzyków powietrza.

Przechodzimy do układu napędowego. Sprawdzamy stan wszystkich zębatek, kontrolując ich "zęby", czy nie są wyłamane, przegięte lub zaostrzone. W przypadku łańcucha pamiętajmy, aby smarować go co 200-300 kilometrów. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim naciągu - warto skontrolować to po przebiegu około 1.000 km. Po tym dystansie specjaliści zalecają ponowne dokładne czyszczenie łańcucha i jego smarowanie. Pamiętać trzeba, że smar nakładamy na suchy i czysty łańcuch. Są dwie szkoły smarowania łańcucha: pierwsza mówi, aby smarować od razu po jeździe, druga natomiast - przed wyruszeniem w trasę.

Na sam koniec warto przyjżeć się ogumieniu. Sprawdzamy głębokość bieżnika, a także poziom ciśnienia. Każda opona posiada tzw. wskaźnik zużycia, znajdujący się między bieżnikiem. Jeżeli zejdziemy do punktu granicznego, należy niezwłocznie taką oponę wymienić. Aby uniknąć ubytków powietrza w kołach, warto napompować je azotem, który nie zmienia ciśnienia pod wpływem różnych temperatur powietrza.

Na przegląd do serwisu
Jeśli nie mamy czasu i ochoty spędzić całego weekendu w przydomowym garażu na pieszczeniu swojej maszyny, możemy oddać ją w ręce fachowców. Firma WILMAT, specjalizująca się w serwisie motocykli Suzuki, oferuje dla każdego posiadacza dwóch kółek (również innych marek) usługę sprawdzenia i przygotowania motocykla do sezonu. W ciągu jednego dnia mechanicy obejrzą i skontrolują najważniejsze podzespoły naszego rumaka, wymienią olej, płyny, nasmarują to co trzeba i oddadzą na sprawną i lśniącą maszynę. Koszt takiego przeglądu to około 500zł, choć wszystko zależy od zakresu czynności jakich wymagać będzie nasz motocykl. A potem czeka nas tylko radość z jazdy.

Autor: Szymon Wesołowski

Galeria fot. Michał Jasiński Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 1Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 2Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 3Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 4Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 5Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 6Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 7Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 8Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 9Przygotowanie motocykla do sezonu letniego radzi WILMAT Toruń - 10

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska