Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Przygotowanie samochodu do zimy

Pamiętajmy nie tylko o oponach

Data publikacji: 2010-11-27

Zima z reguły nas nie rozpieszcza. Szczególnie mocno daje się we znaki samochodom. Oto garść podstawowych rad, co zrobić, ażeby nasze pojazdy tego okresu nie odczuły wyjątkowo dotkliwie.

Podstawową rzeczą jest oczywiście wymiana ogumienia na zimowe. O właściwościach zimówek i innych kwestiach z tym związanych szerzej piszemy w artykule Bez takich gum o w(y)padki nie trudno.

Przed nadejściem pierwszych mroźnych dni warto odwiedzić fachowy serwis lub zaprzyjaźniony warsztat w celu przedzimowego przeglądu technicznego. Bardzo ważne jest zadbanie o dobry stan instalacji elektrycznej. Rzecz dotyczy nie tylko akumulatora. Aby przed wyjazdem do pracy nie spotkała nas niemiła niespodzianka, warto również sprawdzić stan bezpieczników, przewodów i świec zapłonowych. W okresie, kiedy szybko zapada zmrok, niezwykle istotne jest właściwe ustawienie świateł. Gdy te są ustawione, nie możemy jednak zapominać o regularnym przecieraniu stale brudzących się reflektorów.

Kolejnymi rzeczami, o których trzeba pamiętać, są filtry paliwa, oleju i powietrza. Ich duże zabrudzenie podczas siarczystych mrozów może powodować problemy z silnikiem. W trakcie zimy szybciej zużywa się pasek klinowy. Jeśli ten pod maską naszego auta jest już w nienajlepszym stanie, to przyszła najwyższa pora, żeby go wymienić.
Priorytetem podczas zimy są sprawne, równomiernie pracujące hamulce i odpowiednie wyważenie kół. O to ostatnie powinni zadbać wulkanizatorzy przy okazji wymiany opon.

Kolejny temat to wycieraczki przedniej szyby. Jeśli będą rozmazywały nam obraz przed oczami, zamiast oczyszczać szkło z wody, to bezpieczni w zimę w trakcie jazdy czuć się bynajmniej nie możemy. Przy okazji pamiętać trzeba o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy (wskazany do -22 stopni Celsjusza).

W tym okresie wbrew pozorom warto odwiedzić też serwis klimatyzacji. Więcej o temacie piszemy w tekście "Klimatyzacja jesienną porą".

Jeśli na karoserii naszego cacka są choćby nieduże ogniska korozji, z krótką wizytą wypada wpaść również do lakiernika lub samemu zadbać o oczyszczenie tych miejsc i doraźne zakonserwowanie tychże fragmentów nadwozia. Jeżeli nie uzupełnimy ubytków, to powinniśmy w tej sytuacji pomyśleć przynajmniej o użyciu preparatów zabezpieczających karoserię przed rdzą. Na wiosnę w tej sytuacji powinno się zaplanować dłuższy pobyt naszego samochodu w warsztacie lakierniczym.

Proponujemy w tym okresie zaopatrzyć się też w zestaw preparatów ułatwiających rozmrażanie. Bez tego niestety możemy stracić sporo cennego czasu i nerwów. Mamy tu na myśli choćby środki do zamków (jeszcze lepiej konserwować je specjalnymi smarami do tego przeznaczonymi) czy spraye do rozmrażania szyb. Aby nie mieć problemu z dostaniem się do środka auta, bardzo cenne jest też zakonserwowanie właściwymi specyfikami gumowych uszczelek w drzwiach.

Pamiętajmy, że w okresie zimy w wielu sytuacjach może być nam niezwykle przydatny cały szereg rzeczy bynajmniej nie przeznaczonych typowo do samochodów. Od listopada do marca warto wozić w bagażniku trochę piasku i soli drogowej oraz jakąś niedużą łopatę lub szufelkę. Ponadto, zawsze mogą przydać się rękawice ochronne i linka holownicza. Do tego proponujemy zaopatrzyć się w kable służące awaryjnemu uruchamianiu samochodu w przypadku rozładowania akumulatora. Nie zaszkodzi też kupić łańcuchy na koła, zwłaszcza jeśli wybieramy się do rodziny na wieś czy w góry.

Nasze rady z pozoru mogą wydawać się doskonale znane i wręcz banalne, jednak chyba takimi do końca nie są. Co roku w zimę nietrudno znaleźć wśród nas tych, którzy zmuszeni są siłować się z przymarzniętymi drzwiami, klną pod nosem z powodu problemów z odpalaniem maszyn, a po ustąpieniu mrozów liczą dziury w karoserii swoich aut.

Autor: Tomasz Niejadlik

Google
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska