Ogłoszenia sprzedaż samochodu
polisa-oc-ac

Różnice między ubezpieczeniem AC i OC

Data publikacji: 2013-06-25

Posiadanie auta bądź innego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego na terytorium Polski wiąże się z wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ustawodawca nakłada jedynie obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W przypadku pozostałych typów ubezpieczeń, w tym popularnego ubezpieczenia autocasco, ich posiadanie zależy tylko i wyłącznie od właściciela pojazdu. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy polisą OC a AC.

Istotnych rozbieżności jest jednak więcej. Z racji obowiązkowości ubezpieczenia OC, jego brak skutkuje dotkliwymi sankcjami finansowymi. Wraz z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która weszła w życie 11 lutego 2012 roku, UFG uzyskała dostęp do nowych narzędzi, dzięki którym może skuteczniej walczyć z plagą kierowców poruszających się po drogach bez ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Nawet wtedy, gdy pojazd stoi nieużywany, a jest zarejestrowany, musi posiadać ważną polisę OC. W razie kontroli policyjnej należy mieć przy sobie dowód jej zawarcia. Polisa AC nigdy nie jest w takim wypadku wymagana.

W celu zapewnienia ciągłości ubezpieczenia OC, jest ono automatycznie odnawiane, jeśli najpóźniej na jeden dzień przed końcem jego obowiązywania nie zostanie pisemnie wypowiedziana. Ma to na celu zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej wszystkim poszkodowanym przez takiego kierowcę. Natomiast ubezpieczenie AC nie zostanie automatycznie przedłużone, jeśli nie zostanie złożony odpowiedni wniosek przez właściciela pojazdu.

Największą różnicę odczują kierowcy, którzy staną się sprawcami wypadku bądź kolizji drogowej. W takim przypadku jedynie posiadanie wykupionego ubezpieczenia autocasco zagwarantuje zwrot kosztów naprawy pojazdu. Bowiem z polisy OC sprawcy zostaną pokryte jedynie koszty naprawy pojazdu ofiary, który brał udział w takim zdarzeniu. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy pojazd zostanie ukradziony bądź ulegnie uszkodzeniu na skutek innych, nieprzewidywalnych zdarzeń losowych. Jedynie polisa autocasco, jeśli tylko zakres ubezpieczenia nie wyklucza takiego przypadku, może zrekompensować poniesione straty.

W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej zakres ochrony ubezpieczeniowej jest taki sam, niezależnie od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe się wybierze. Wynika to z postanowień ustawy. Jedynym kryterium wyboru powinna więc być cena takiej polisy. Natomiast w przypadku polisy AC zakres ubezpieczenia może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. W każdym takim przypadku należy czytać dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), aby ustrzec się przed możliwością nie otrzymania odszkodowania za określone zdarzenie losowe. Tania polisa AC nie zawsze okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Duże rozbieżności w cenie, jaką należy za nią zapłacić widać dokładnie, analizując oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Taką możliwość stwarza kalkulator AC, dostępny na wielu stronach w sieci. Z pewnością pomoże on znaleźć najdogodniejszą ofertę.

Posiadanie ubezpieczenia OC jest koniecznością. Jednak pokryje ono jedynie straty ofiary zdarzenia drogowego. Chcąc zapewnić ubezpieczenie własnego pojazdu, niezbędne jest wykupienie dodatkowej polisy AC. Warto je posiadać, aby zapewnić sobie spokój. Należy jednak dokładnie rozważyć możliwość jego zakupu, gdyż w przypadku niektórych pojazdów, zwłaszcza tych starszych, jest to zupełnie nieracjonalne z finansowego punktu widzenia.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska