Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Waga samochodowa zastosowanie i działanie

Waga samochodowa - działanie i zastosowanie

Data publikacji: 2019-04-19

Waga samochodowa jest urządzeniem do ważenia pojazdów czterokołowych. Zastosowanie odnajduje w wielu gałęziach przemysłu, a także w logistyce. Jakie są dostępne rodzaje wag samochodowych i na czym polega mechanizm ich działania?

Waga samochodowa, jak łatwo się domyślić jest urządzeniem do ważenia pojazdów czterokołowych. Zastosowanie odnajduje w wielu gałęziach przemysłu, a także w logistyce. Tego rodzaju urządzenie przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zapobiegając poruszaniu się przeładowanych pojazdów. Jakie są dostępne rodzaje wag samochodowych i na czym dokładnie polega mechanizm ich działania? Kiedy stosuje się wagi samochodowe?

Zdecydowana większość wag samochodowych to wagi stacjonarne, czyli takie, które montuje się na stałe w miejscach przeznaczonych do ważenia pojazdów. Obliczenia powiązanie z ilością załadunku przeprowadza się m.in. w firmach transportowych czy logistycznych. Najczęściej ważone są pojazdy ciężarowe, gdyż w ich przypadku zachodzi największe prawdopodobieństwo przeładowania. Na wielu drogach wprowadzane są ograniczenia dotyczące maksymalnej wagi pojazdu, dlatego jego zważenie przed wyruszeniem w trasę ma kluczowe znaczenie.

Rodzaje wag samochodowych

Wagi samochodowe mogą przyjmować zróżnicowaną formę. Kluczowy podział dotyczy mobilności, gdyż wyróżniamy wspomniane już wagi stacjonarne, jak i wagi przenośne. Co więcej, mogą różnić się między sobą pod względem nawierzchni. Najczęściej spotkamy się z wagami stalowymi i betonowymi. Ich działanie uwarunkowane jest rodzajem zastosowanego mechanizmu, dlatego też wyróżnia się wagi samochodowe mechaniczne, elektroniczne oraz elektroniczno-mechaniczne. Kolejny podział dotyczy ich budowy, gdyż skorzystać możemy z wag najazdowych, jak i z wag samochodowych zagłębionych. Ponadto, poszczególne rozmiary różnią się rozmiarem. Inna waga stosowana jest do pomiaru samochodowych osobowych i lekkich ciężarówek, a inna do ciężkich pojazdów, których waga wynosu nawet do 40 ton. Większość z tych typów wag samochodowych znajdziemy na stronie
https://www.tamtrongroup.com/pl/product/wagi-samochodowe-prefabrykowane/.

Działanie wag samochodowych

Wagi samochodowe bazują na sygnale analogowy, który wysyłany jest do specjalnego modułu sterującego, a stamtąd kolejno do systemu informatycznego, gdzie zostaje przetworzony na sygnał cyfrowy. Wszystko to sprawia, że oprogramowanie przetwarza dane i wyświetla wagę pojazdu. Co więcej, wagi mogą także przypisywać wagę do konkretnego pojazdu. Nierzadko są one wyposażone w dodatkowe elementy, do których zalicza się karty radiowe, kamery czy szlabany.

Podczas wyboru wagi samochodowej należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry oraz pochodzenie. Waga powinna posiadać wszystkie atesty i pochodzić od sprawdzonych producentów. Wówczas zyskamy pewność, że jest w pełni funkcjonalna i dobrze sprawdzi się w naszej firmie.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska