Ogłoszenia sprzedaż samochodu

Jednoślad pod ochroną

Data publikacji: 2010-04-12

Choć trudno znaleźć tu alarm z funkcją domykania szyb czy blokadą centralnego zamka, to jednak rynek systemów zabezpieczeń do motocykli jest naprawdę imponujący. Co więc wybrać i jak zabezpieczyć naszego rumaka?

Na rynku zabezpieczeń do jednośladów można znaleźć wiele urządzeń z różnymi funkcjami, od chińskich alarmów, immobilizerów czy blokad, aż do profesjonalnych urządzeń homologowanych zagranicznej lub polskiej produkcji. Wszystkie jednak możemy podzielić na dwie grupy, które poniżej opiszemy.

Blokadki i blokady
Pierwszą grupą są blokadki i blokady będące najtańszym rozwiązaniem zabezpieczenia naszego motocykla. Kupić możemy je w niemal każdym sklepie motorowerowym czy rowerowym. Są to łańcuchy na koła, których działanie każdy zna. Wiadome jest również, że stosuje się je głównie do skuterów i rowerów. Na rynku znajdziemy również blokady na koła bardziej zaawansowe, które zakłada się na tarczę hamulcową naszego motocykla. Niektóre z tych blokad posiadają wmontowane w siebie syreny alarmowe. Ale czy to wystarczy, aby zabezpieczyć Twój jednoślad?
Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Kolejną grupę tworzą urządzenia bardziej zaawansowane, czyli alarmy i immobilizery. I na tym uważam powinniście skupić swoją uwagę, jeżeli chcecie w lepszy sposób zabezpieczyć swój sprzęt.

Czym różni się alarm od immobilizera?
Alarm to rozbudowany układ zabezpieczający motocykl przed różnymi sposobami kradzieży. Posiada w zestawie syrenę alarmową oraz dodatkowe czujniki np. położenia-przechyłu, czujnik zbliżeniowy lub udarowy, powiadomienie o zdarzeniu. Immobilizer jest urządzeniem, które odcina nam pewien obwód, co uniemożliwia złodziejowi odpalenie maszyny, z reguły nie posiada syreny ani dodatkowych czujników, choć są wyjątki.

Ponieważ udało nam się sumiennie przetestować jeden z alarmów dostępnych na rynku, postaram się przedstawić pokrótce jego działanie i funkcje.

Alarm HIBERNATUS, jest nowym urządzeniem na polskim rynku, bardzo nowoczesnym, specjalnie przystosowanym do jednośladów. I co ważne jest produkowany w całości w Polsce.
Alarm ten jest prosty w montażu, posiada jedynie siedem przewodów jednakowego czarnego koloru dokładnie opisanych, gdzie je podłączyć. W zestawie znajdziecie syrenkę oraz czujnik przechyłu, a także dwa super estetyczne piloty lub klucze transponderowe, co jest nowością w alarmach. Co ważne i nas zaciekawiło, posiada w sobie wbudowany immobilizer. Rzadko kiedy te dwa urządzenia występują wspólnie.

Co to znaczy "klucz transponderowy"?
Znaczy to, że nie posiadamy pilota tylko klucz zbliżeniowy, którym dotykamy w odpowiednim miejscu i alarm się aktywuje lub dezaktywuje. Ważną funkcją tego alarmu jest tzw. hibernacja, czyli potocznie mówiąc przejście systemu w stan oszczędności akumulatora naszego pojazdu. Nie musimy się martwić, że jak wrócimy z urlopu to nie odpalimy naszego motocykla. Alarm ten zadziwia nas pod każdym względem. Na przykład kazano nam podłączyć do motocykla rozładowany akumulator i co się okazało? Napięcie akumulatora spadło poniżej 13V i alarm automatycznie przeszedł w stan serwisowy, czyli się wyłączył, ale blokada nadal działała. Niesamowicie precyzyjny jest również czujnik przechyłu, działający, tak naprawdę po przechyleniu jednośladu już o jeden stopień w każdej płaszczyźnie, a nawet obrót wokół osi.

Nowy system alarmowy Hibernatus pozwoli nam w pełni zabezpieczyć motocykl przed niepowołanymi osobami. Sezon ruszył, niech więc nasz jednoślad poczuje się bezpieczny.

Autor: Szymon Wesołowski

Dodaj komentarz do artykułu

Treść *
Autor *
Kontakt ( tylko do wiadomości Redakcji )
* - pole wymagane

Uwaga! Redakcja nie odpowiada za treści i tematy publikowane w dziale "Komentarze".
Redakcja ma prawo usunąć komentarz jeśli uzna go za niezgodny z prawem, obraźliwy lub szkodliwy.
Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora.

Komentarz do artykułu

Spring napisał(a) dnia: 2015-12-27

Nie no dobre pytanie z ta mocą było :) ale dzięki temu piszę komentarz...

Co do alarmu to jeden z najlepszych do moto, do maxiskutera tym bardziej ze względu na niski pobór prądu normalnie 10 mA, w hibernacji (po wyłączeniu części radiowej) 300mikroA. Warto też doposażyć moto o moduł GPS z GSM i kartą SIM. Dostaniemy wtedy sms na telefon o zdarzeniu oraz położenie maszyny.

Szerokości dla wszystkich jednośladowców.

napisał(a) dnia: 2014-08-26

Cena to 350 zl, 500 zl brutto z montażem. Polecam.

Bizon napisał(a) dnia: 2010-04-19

Jaka cena tego cudu ? i czy są jakieś zniżki dla internautów ?:)

Konrad napisał(a) dnia: 2010-04-16

A czy istnieje możliwość wyboru granej przez alarm melodii ? i czy można z pilota włączać siedząc w domu alarm?

Szymon napisał(a) dnia: 2010-04-14

ten alarm nie powoduje wzrostu mocy tylko wzrost bezpieczeństwa!

Konrad napisał(a) dnia: 2010-04-13

Czy ten alarm powoduje przyrost mocy w motocyklu ? Słyszałem że są takie alarmy które powodują że silnik ma większą moc.

Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska