Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Zmiana opon na letnie - kiedy i dlaczego jest konieczna?

Zmiana opon na letnie - kiedy i dlaczego jest konieczna?

Data publikacji: 2016-04-27

Wzrost temperatur, zmiana stanu nawierzchni i warunków atmosferycznych czy większa liczba motocyklistów na drodze - to oznaki panującej wiosny. Nadejście tej pory roku jest również sygnałem do przeprowadzenia kilku istotnych czynności serwisowych, w

Dla kierowców niekorzystających z ogumienia całorocznego, jedną z tych czynności jest wymiana opon na letnie. Dlaczego właściwie jest to konieczne? Kiedy najlepiej tego dokonać? W jakich przypadkach nie obejdzie się bez zakupu nowego ogumienia? Na te i inne pytania związane z oponami letnimi znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Opony - jedyny łącznik pojazdu z podłożem

Umożliwiają przenoszenie ciężaru pojazdu, sił przyspieszania i hamowania, a także zapewniają podstawową amortyzację w trakcie jazdy - rola opon jest nie do przecenienia. Jakby tego było mało, to właśnie one są jedynym elementem auta mającym kontakt z nawierzchnią jezdni. Dlatego też tak ważne jest, by wyposażyć swój pojazd w ogumienie przystosowane do pracy w warunkach pogodowych panujących o danej porze roku. Tylko takie rozwiązanie zapewni bowiem odpowiednią przyczepność i krótką drogę hamowania, czyli innymi słowy - bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dlaczego nie warto jeździć cały sezon na oponach zimowych?

Opona zimowa od letniej różni się przede wszystkim rzeźbą bieżnika oraz składem mieszanki gumowej. Dzięki zastosowaniu większej ilości krzemionki, ogumienie zimowe pozostaje miękkie i elastyczne nawet przy ujemnych temperaturach. Natomiast agresywny kształt jego bieżnika - za który odpowiadają liczne nacięcia, czyli tzw. lamele - gwarantuje lepszą trakcję na oblodzonej czy ośnieżonej jezdni. Niemniej jednak w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza, opony zimowe, nie dość, że wyraźnie tracą na swoich właściwościach, to jeszcze - ze względu na zjawisko zwiększonego oporu toczenia koła - ulegają szybszemu zużyciu i przyczyniają się do wzrostu spalania paliwa. Warto też dodać, że wbrew temu co sugerują niekiedy reklamy, większość z nich źle zachowuje się na mokrej nawierzchni i słabo odprowadza wodę. Wniosek jest więc oczywisty: praktykowana przez niektórych kierowców całoroczna jazda na jednym komplecie ,,zimówek" nie jest ani bezpieczna ani ekonomiczna.

Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Ze względu na kapryśną aurę naszego klimatu, wskazanie jednego, odpowiedniego terminu wymiany ogumienia zimowego na letnie jest niemożliwe. Sprawy nie ułatwia także fakt, że wbrew pozorom, okres użytkowania opon sezonowych wyznacza nie pora roku, lecz średniodobowa temperatura powietrza. W praktyce, producenci ogumienia zalecają kierowcom zaopatrzyć swoje pojazdy w opony letnie, gdy temperatura ta wzrośnie powyżej wcześniej wspomnianej wartości granicznej, czyli 7 stopni Celsjusza. Mając na uwadze możliwość nieoczekiwanego powrotu zimy, z wymianą opon warto jednak poczekać do momentu, aż równie ciepłych będzie kilkanaście w ciągu kolejno następujących po sobie dni - zwykle przypadają one na marzec lub kwiecień.

Kiedy konieczny jest zakup nowych opon?

Odpowiednio dobrane, dostosowane do panującej pory roku, w dobrym stanie technicznym - tylko takie opony są w stanie zapewnić pożądaną skuteczność hamowania i komfortowe kierowanie pojazdem. Z tą ostatnią kwestią wiąże się konieczność kontroli głębokości bieżnika, a także sprawdzania opon pod kątem ewentualnej obecności uszkodzeń eksploatacyjnych - zarówno jeszcze przed montażem, jak i w toku bieżącego użytkowania. W praktyce, choć zgodnie z przepisami prawa, głębokość bieżnika w zamontowanym ogumieniu nie może być niższa niż 1,6 mm, eksperci z branży oponiarskiej zalecają, aby nie użytkować opon letnich z bieżnikiem płytszym niż 3 mm. Opony z tak płytkim bieżnikiem niosą bowiem ze sobą spore ryzyko utraty kontroli nad pojazdem nawet podczas hamowania na suchej nawierzchni - na mokrym podłożu, mogą zachowywać się nieadekwatnie do oczekiwań przy wykonywaniu choćby najprostszych manewrów na drodze.

Oponę, z dalszej eksploatacji eliminują także niektóre ze wspomnianych uszkodzeń eksploatacyjnych, które skutkują powstaniem nieodwracalnych zmian w jej konstrukcji, a co za tym idzie - pogorszeniem właściwości jezdnych. Najczęstszym defektem ogumienia, poza przebiciem spowodowanym przez ostry przedmiot, jest mechaniczne przecięcie kordu. Tego rodzaju uszkodzenie najczęściej pojawia się wskutek najechania na wystającą przeszkodę lub wjechania w drogową dziurę. Takie zdarzenia prowadzą do powstawania wybrzuszeń i guzów na boku opony - które bezwzględnie dyskwalifikują ją do dalszego użytku. Naturalnie, ogumienie może kwalifikować się do wymiany także ze względu na swój wiek (guma opon mających więcej niż 10 lat jest już zbyt twarda, by zapewnić odpowiednią przyczepność ), czy też ilość przejechanych kilometrów (przy umiarkowanym typie jazdy, opony wymagają wymiany po ok. 25-50 tys. km). Niemniej jednak wszelkie wątpliwości dotyczące stanu technicznego posiadanego ogumienia najbezpieczniej jest skonsultować z wulkanizatorem.

Gdzie warto kupić opony letnie?

Kierowcy przymierzający się do zakupu nowych opon letnich, powinni zainteresować się ofertą internetowych sklepów i serwisów motoryzacyjnych. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim platforma e-commerce Motointegrator.pl, która zapewnia nie tylko największy wybór ogumienia z gwarancją dostępności, ale również możliwość jego montażu w jednym z ponad 5 tys. Warsztatów Motointegrator Partner. Chcąc zaopatrzyć swój pojazd w nowe opony letnie wystarczy wejść na stronę https://www.motointegrator.pl/szukaj/opony-letnie-osobowe-2010101/, wybrać interesujący nas produkt, zaznaczyć odpowiednią opcję dostawy i wskazać serwis, w którym chcielibyśmy przeprowadzić montaż. Takie rozwiązanie może okazać się nie tylko bardziej wygodne niż zakup opon w tradycyjnym sklepie motoryzacyjnym, ale także - z uwagi na dużą dynamikę rozwoju platform internetowych i idący za nią wzrost konkurencji ? bardziej opłacalne pod względem cenowym.

Autor: Jazda Miejska

Google
Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
technika Brak artykułów
Fotograf śluby wesela chrzciny Toruń
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska