JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Uważaj przy zakupie auta z drugiej ręki z homologacją ciężarową

Kratka z drugiej ręki

Data publikacji: 2009-09-11

Kupując używany samochód z kratką do swojej firmy przygotuj się na szereg przeszkód. Odpowiadasz nawet za stawkę podatku VAT naliczoną przy fakturze zakupu.

Aby móc odliczyć podatek VAT od ceny zakupu używanego samochodu "ciężarowego" musimy spełnić wiele kryteriów. Na początku sprawdźmy, czy sprzedawca dobrze naliczył podatek na fakturze sprzedaży.

Trzy stawki, trzy rozwiązania
Jeśli sprzedający (firma) używała samochód z "kratką" dłużej niż pół roku, ma obowiązek wystawić nam fakturę ze stawką VAT 22%. To nie oznacza wcale, że nam, nabywcy, przysługuje prawo pełnego odliczenia VAT-u.

- To, czy możemy odpisać sobie VAT zależy od tego, czy kupowany samochód posiada świadectwo homologacji i spełnia aktualne przepisy ustawy o podatku VAT - wyjaśnia Daniel Górny z Biura Rachunkowego Monika Tyszka. - To, że kiedyś auto było ciężarowe w myśl przepisów podatku o VAT, nie oznacza wcale że i dzisiaj spełnia te same kryteria, aby uznać je za auto "ciężarowe" i dokonać pełnego odpisu. Na pewno możemy skorzystać z odliczenia 60%, nie więcej jednak niż 6.000zł.

Przed zakupem takiego samochodu warto dokładnie skonsultować to z działem księgowości lub doradcą podatkowym. Przedsiębiorcy często nie są na bieżąco z obowiązującymi przepisami, dlatego pomoc "fachowca" jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana.

Sprawa wydaje się prosta, gdy sprzedawca wystawi nam fakturę "VAT-marża" lub "zw". W drugim przypadku pamiętajmy, aby na dokumencie sprzedaży znalazła się adnotacja, na jakiej podstawie zostało zastosowane zwolnienie (np.: kupujemy samochód od lekarza, który nie jest vatowcem i nie odpisywał sobie vat-u). Kupując auto "z kratką" w takich przypadkach nie mamy żadnego prawa do odliczeń, bo i nie ma od czego. Zauważmy, że w takim przypadku nasza "ciężarówka" staje się normalnym samochodem osobowym. Pozostaje nam jedynie przestrzegać przepisów ruchu drogowego dla... tirów i innych ciężkich aut.

Z pewnością życie podpowie nam jeszcze inne przypadki, które tutaj nie zostały przedstawione. Dlatego pamiętajmy aby zakup używanego samochodu "z kartką" zawsze skonsultować z głównym księgowym lub biurem rachunkowym, które prowadzi nasze księgi.

Autor: Michał Jasiński

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA