Nowy Nissan Pulsar prezentacja

Nissan wraca do segmentu C

Data publikacji: 2014-09-03

Przestronny, stylowy i pełen nowoczesnych rozwiązań technicznych - nowy Nissan Pulsar wywoła prawdziwą rewolucję w segmencie C, do którego japoński producent powraca po blisko 10 latach nieobecności.

Nowy Nissan Pulsar - pięciodrzwiowy hatchback, dzięki któremu innowacyjna technologia icharakterystyczny dla marki Nissan styl trafią do szerszego grona odbiorców. Zastosowanie uhonorowanych nagrodami rozwiązań technicznych, takich jak system Nissan Safety Shield na nowo definiuje oczekiwania wobec samochodów segmentu C. Największy rozstaw osi, najwięcej miejsca na nogi dla pasażerów podróżujących z tyłu oraz największy bagażnik w tej klasie pojazdów. Mocne i oszczędne silniki - wszystkie z turbodoładowaniem. Zaprojektowany i opracowany w Europie; produkowany w zakładach Nissana w Barcelonie.

Zaangażowanie Nissana w innowacyjność i rozwój technologii sprawiły, że w ciągu ostatnich siedmiu lat marka zmieniła oblicze segmentu samochodów rodzinnych. Teraz, wykorzystując to samo podejście do stylistyki oraz oryginalny sposób myślenia, którego owocem była cała gama crossoverów, Nissan poszerza swoje portfolio produktów o kolejny model - atrakcyjnego i zupełnie nowego rodzinnego hatchbacka o nazwie Pulsar.

Odważne wzornictwo, innowacyjne rozwiązania techniczne oraz najobszerniejsze w tej klasie wnętrze nowego Nissana Pulsar nadadzą segmentowi C nowy wymiar. Nabywcy mogą spodziewać się wszystkich znanych już atutów marki w nowym, eleganckim opakowaniu.

Wprowadzając model Pulsar, Nissan potwierdza swoje śmiałe ambicje oferowania przemyślanych rozwiązań stylistycznych oraz innowacji technicznych możliwie najszerszemu gronu użytkowników. Model został zaprojektowany tak, aby trafić w gusta różnych nabywców - od osób, które pragną zamienić pojazd segmentu D na samochód o nieco mniejszych wymiarach, po rodziny, które nie mieszczą się już w autach segmentu B. Pulsar jest doskonałym przykładem kompetencji Nissana w dziedzinie projektowania i oferuje wiele ciekawych rozwiązań technicznych. Dzięki bardzo wysokiej jakości zastosowanych materiałów oraz precyzji montażu Pulsar zapewnia swoim użytkownikom wrażenia z jazdy zarezerwowane wcześniej dla właścicieli modeli z wyższych segmentów, w dodatku w przystępnej cenie.

Pulsar, którego można natychmiast rozpoznać po typowym dla marki Nissan motywie litery V na kracie wlotu powietrza, światłach do jazdy dziennej w kształcie bumerangu oraz odważnie zarysowanych, muskularnych krągłościach, został zaprojektowany i skonstruowany specjalnie dla europejskich klientów i będzie produkowany w zakładach Nissana w Barcelonie.

Ta sama koncepcja stylistyczna, dzięki której Qashqai i X-Trail tak świetnie prezentują się na drodze, nadaje Pulsarowi elegancką i atletyczną sylwetkę, w której zdecydowane kontury harmonizują z dopracowanymi detalami. Podobnie jak crossovery Nissana, również Pulsar zwraca uwagę mocno wyprofilowanymi nadkolami, smukłą linią boczną oraz opływowym profilem.

Dający poczucie pewności siebie klimat godny klasy premium panuje także we wnętrzu, gdzie wysokiej jakości materiały i przejrzyste rozwiązania stylistyczne doskonale harmonizują z wyjątkowo bogatym wyposażeniem.

Dzięki najdłuższemu w swojej klasie rozstawowi osi (2700 mm) oraz przemyślanej konstrukcji Pulsar oferuje pasażerom podróżującym na tylnej kanapie wyraźnie więcej miejsca na nogi i ramiona w porównaniu z konkurencyjnymi modelami. Mają oni do dyspozycji aż 692 mm przestrzeni na nogi - więcej niż średnia wartość w segmencie D. Mimo to Pulsar zachował kompaktowe wymiary zewnętrzne (4385 mm długości), co ułatwia parkowanie na zatłoczonych miejskich ulicach.

Zgodnie z oczekiwaniami klientów w nowym modelu zastosowano szereg przystępnych i praktycznych rozwiązań technicznych, zapewniających kierowcom większe poczucie pewności w czasie jazdy oraz wyższy komfort. Jak zwykle w przypadku produktów marki Nissan w wyposażeniu Pulsara nie zabrakło elementów, które dotychczas były zwykle zarezerwowane dla samochodów wyższej klasy. Jednym z nich jest cieszący się uznaniem system Safety Shield ostrzegający o poruszających się obiektach, niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz pojazdach w martwym polu. Kolejnym niespotykanym wcześniej w tym segmencie rozwiązaniem technicznym jest innowacyjny system kamer 360°, podobnie jak najnowszej generacji NissanConnect bezproblemowo współpracujący ze smartfonami i oferujący pełną gamę funkcji związanych z nawigacją satelitarną.

Jak przystało na pojazd wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne, Pulsar jest dostępny z dwoma bardzo nowoczesnymi silnikami do wyboru: benzynowym 1.2 DIG-T oraz wysokoprężnym 1.5 dCi. Obydwa zapewniają znakomite osiągi przy niskim zużyciu paliwa i wysokiej kulturze pracy. Zastosowano w nich liczne rozwiązania, dzięki którym ten sam dystans można pokonać taniej.

Nowy Pulsar jest oferowany w trzech znanych z innych modeli Nissana wersjach: Visia, Acenta oraz Tekna. Każda z nich charakteryzuje się niezwykle wysokim standardem wyposażenia. Wszystkie mają klimatyzację, 5-calowy zaawansowany wyświetlacz Drive?Assist oraz elektrycznie otwierane szyby we wszystkich drzwiach. Do wyposażenia standardowego wszystkich wersji należy również układ monitorowania ciśnienia w oponach, sześć poduszek powietrznych oraz system Stop/Start.

WYGLĄD I FUNKCJONALNOŚĆ

Atrakcyjny, przestronny i bogato wyposażony - nowy Pulsar łączy w sobie trzy cechy, które stanowią podstawę filozofii projektowej Nissana. Wykorzystujący te same rozwiązania stylistyczne, które stały się fundamentem sukcesu innych modeli Nissana z segmentu B oraz crossoverów, Pulsar już na pierwszy rzut oka jest typowym członkiem rodziny Nissana.

Cechą charakterystyczną przedniej części nadwozia Pulsara jest masywna, zintegrowana ze zderzakiem osłona wlotu powietrza, która pod względem stylistycznym przywodzi na myśl te same elementy zastosowane w zaprezentowanych niedawno modelach Qashqai i X-Trail. Logo Nissana jest umieszczone w charakterystycznym dla marki obramowaniu w kształcie litery V, której ramiona rozchylają się ku pokrywie silnika.

Wnętrze nowego Pulsara na nowo definiuje oczekiwania, jakie klienci mogą mieć wobec rodzinnego hatchbacka z segmentu C. Podczas gdy większość rywali przedkłada styl i jakość materiałów nad względy praktyczne, Pulsar nie zawodzi w żadnym z tych obszarów. Dzięki dużemu rozstawowi osi (2700 mm) oraz pomysłowemu rozmieszczeniu foteli Pulsar oferuje największą w swojej klasie ilość miejsca na nogi, zdecydowanie przewyższając pod tym względem kompaktowe modele konkurencji oraz wiele samochodów należących do wyższego segmentu. Pasażerowie podróżujący na tylnej kanapie mają do dyspozycji 692 mm na wysokości kolan - jest to wielkość plasująca Nissana Pulsar zdecydowanie powyżej średnich wartości typowych dla segmentu C i D (odpowiednio 562 oraz 585 mm).

Dopełnieniem mistrzowsko rozplanowanego wnętrza modelu Pulsar jest praktyczny bagażnik, oferujący zarówno dużą pojemność (385 litrów), jak i szeroki otwór załadunkowy. Złożenie tylnej kanapy pozwala powiększyć objętość bagażową aż do 1395 litrów.

W konsoli środkowej, która wydaje się być zawieszona nad główną płaszczyzną deski rozdzielczej, umieszczono system informacji i rozrywki NissanConnect oraz przyciski i pokrętła sterujące układem ogrzewania i wentylacji. Otoczony czarnymi, lakierowanymi na wysoki połysk listwami wykończeniowymi, moduł środkowy został zaprojektowany w taki sposób, aby jego obsługa za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 5,8 cala oraz ergonomicznych przycisków i pokręteł była możliwie jak najprostsza i intuicyjna. Koleją cechą wyróżniającą model Pulsar jest "warstwowa" budowa deski rozdzielczej z szerokim panelem wykończeniowym rozciągającym się między otworami drzwiowymi po obu stronach pojazdu. Charakteryzująca się dynamicznym wyglądem deska rozdzielcza jest delikatnie wklęsła - takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze wydaje się być jeszcze większe. Kształt ten koresponduje także z atletyczną linią, która stanowiła inspirację dla projektantów nadwozia.

Zestaw wskaźników również został zaprojektowany pod kątem wygody użytkowania. Wyposażono go w duży, 5-calowy, zaawansowany wyświetlacz Drive?Assist umieszczony pomiędzy prędkościomierzem i obrotomierzem. Informacje widoczne na wyświetlaczu można dostosować do własnych potrzeb - może on przekazywać kierowcy wskazówki z systemu nawigacji, porady i ostrzeżenia, oraz stanowić źródło informacji o aktualnych parametrach pojazdu. Za pomocą wyświetlacza Drive-Assist kierowca może również dostosować do własnych potrzeb ustawienia układów elektronicznych, sterujących działaniem kierunkowskazów, wycieraczek oraz centralnego zamka.

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

Nissan znany jest z tego, że zawsze stara się oferować klientom najnowsze rozwiązania techniczne dostępne zwykle tylko w klasie premium. Debiutujący na rynku Pulsar doskonale wpisuje się w tę koncepcję. Nowy model został zaprojektowany i zbudowany z wykorzystaniem szerokiej gamy łatwych w obsłudze rozwiązań technologicznych. Niektóre z nich - takie jak ostrzeżenie o poruszających się obiektach - po raz pierwszy trafiły do segmentu C. Nowy Pulsar wyznacza także nowe standardy wyposażenia w zakresie bezpieczeństwa, komfortu i wygody kierowcy.

Dzięki takim rozwiązaniom, jak wysoko oceniany system Safety Shield, innowacyjny system kamer 360°, układ aktywnej kontroli toru jazdy, elektryczny hamulec awaryjny czy najnowszej generacji system rozrywki i informacji NissanConnect, nowy Pulsar udowadnia, że wyposażenie segmentu premium nie jest już domeną pojazdów luksusowych.

Kluczowym elementem szerokiej gamy zaawansowanych rozwiązań technologicznych zastosowanych z nowym modelu Pulsar jest wielokrotnie nagradzany system kamer 360° (AVM). Ów innowacyjny system jest najbardziej zaawansowanym technologicznie i oferującym największą liczbą funkcji rozwiązaniem stosowanym w segmencie małych i średnich samochodów. Stanowi on fundament wielu innych układów wpływających na poprawę bezpieczeństwa, widoczności i wygody.

AVM przetwarza dane pochodzące z niewielkich kamer zainstalowanych na osłonie wlotu powietrza, klapie bagażnika oraz na lusterkach bocznych, aby zapewnić kierowcy widok 360 stopni, przedstawiający sylwetkę pojazdu od góry na ekranie systemu nawigacji i rozrywki NissanConnect o przekątnej 5,8 cala. System wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie graficzne, aby wygenerować widok pojazdu "z lotu ptaka". Efekt końcowy sprawia wrażenie, jakby kamera była zawieszona nad samochodem.

Widok "z góry" umożliwia kierowcy dostrzeżenie przeszkód wokół samochodu, pomagając wzrokowo potwierdzić pozycję pojazdu względem otaczającego go obszaru i czyniąc manewrowanie znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym.

System AVM jest aktywowany automatycznie po włączeniu wstecznego biegu. Można go włączyć również ręcznie, podczas jazdy z prędkością do 10 km/h, naciskając przycisk kamery na desce rozdzielczej.

W zależności od preferencji widok z każdej kamery może być wyświetlany oddzielnie. System może także działać jak standardowa kamera cofania, która wyświetla linie naprowadzające na ekranie, umożliwiając kierowcy precyzyjne zaparkowanie samochodu w wybranym miejscu.

Technologia Safety Shield

Dzięki rozbudowanemu zestawowi układów podnoszących poziom bezpieczeństwa system Safety Shield zapewnia kierowcy Nissana Pulsar doskonałą ochronę i widoczność. Pakiet został zaprojektowany specjalnie na potrzeby nowego modelu. W jego skład wchodzą następujące systemy:

Ostrzeżenie o poruszających się obiektach

Ów zaawansowany, zastosowany po raz pierwszy w pojeździe tego segmentu układ wykorzystuje możliwości systemu kamer 360° i pełni rolę cyfrowego pilota, który pomaga kierowcy dostrzec obiekty mogące pojawić się na drodze Nissana Pulsar w trakcie cofania.

Tradycyjne systemy wspomagające parkowanie informują o nieruchomych obiektach znajdujących się za pojazdem, natomiast system ostrzegania o poruszających się obiektach emituje sygnały dźwiękowe i wizualne w przypadku, gdy ktoś lub coś porusza się za samochodem - na przykład gdy do cofającego pojazdu zbliża się dziecko.

Zamontowana w klapie bagażnika i wyposażona w szerokokątny obiektyw kamera cofania obejmuje swoim zasięgiem obszar ponad 180 stopni, zapewniając niespotykanie szerokie pole widzenia strefy za samochodem. Obraz z kamery jest wyświetlany na ekranie systemu NissanConnect o przekątnej 5,8 cala.

Poza korzystaniem z wielofunkcyjnej kamery cofania system wykrywania poruszających się obiektów może również pobierać dodatkowe dane z kamery przedniej oraz dwóch kamer bocznych. Dzięki temu może on monitorować obszar wokół samochodu, ostrzegając kierowcę o niewidocznych dla niego obiektach poruszających się z boku lub z przodu pojazdu.

Inżynierowie Nissana doskonale wiedzą o tym, że zaawansowane technicznie systemy, takie jak Safety Shield, mają sens tylko jeśli kierowca może z nich bezproblemowo korzystać. Dlatego ustawienia definiujące parametry pracy układów Safety Shield można dostosować do własnych potrzeb za pomocą przycisku na desce rozdzielczej lub poprzez system NissanConnect. W desce rozdzielczej zainstalowano także niezwykle wygodny w użyciu przycisk pozwalający na włączenie lub wyłączenie wszystkich funkcji systemu. Jeśli jednak kierowca chce wyłączyć tylko funkcję ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, może to zrobić korzystając z łatwo dostępnego menu na ekranie dotykowym. Ustawienia zmodyfikowane przez kierowcę za pomocą menu systemu NissanConnect są zapamiętywane i stosowane podczas każdej kolejnej podróży.

Ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu

Zarezerwowany niegdyś wyłącznie dla aut wyższej klasy, układ ostrzegający o pojazdach znajdujących się w martwym polu wykorzystuje kamerę systemu 360° do wykrywania samochodów, które są niewidoczne w żadnym z lusterek bocznych Pulsara. Obecność pojazdu w martwym polu jest sygnalizowana zapaleniem się dyskretnej lampki ostrzegawczej umieszczonej w szkle lusterka bocznego. Jeżeli kierowca, który chce zmienić pas ruchu, włączy sygnalizujący ten manewr kierunkowskaz, a system wykryje pojazd w niebezpiecznej odległości, lampka ostrzegawcza w lusterku zaczyna migać, a we wnętrzu rozlega się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.

Ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu

System ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu wykrywa niekontrolowany zjazd auta z zajmowanego pasa ruchu. Mogłoby się wydawać, że funkcja ta wymaga zastosowania kamery zamontowanej na szybie czołowej lub systemu radarowego, ale w modelu Pulsar jest ona realizowana tylko z wykorzystaniem tylnej kamery wchodzącej w skład systemu kamer 360°. Zaawansowany program komputerowy rozpoznaje nawet zużyte i niezbyt wyraźne oznakowanie poziome wyznaczające pasy ruchu, sprawdzając czy pojazd nie opuszcza danego pasa bez zasygnalizowania tego manewru przez kierowcę. Wykrycie takiej sytuacji jest sygnalizowane kierowcy, aby skłonić go do skorygowania toru jazdy. System automatycznie dostosowuje czułość na drogach o gorszej nawierzchni, uwzględniając konieczną w takim przypadku zmianę stylu jazdy.

Automatyczny układ oczyszczania kamery

Kluczowym elementem pakietu Safety Shield oraz systemu kamer 360° w modelu Pulsar jest niewielka, zwrócona tyłem do kierunku jazdy kamera umieszczona w klapie bagażnika. Chociaż kamery parkowania nie są nowością w pojazdach marki Nissan - takie rozwiązanie pojawiło się już w 2002 r. w modelu Primera, jako nowość tym segmencie - to urządzenie zastosowane w Nissanie Pulsar oferuje kilka dodatkowych funkcji. Ponieważ na precyzyjnych informacjach dostarczanych przez kamerę cofania polegają aż trzy systemy wchodzące w skład stosowanego w modelu Pulsar pakietu Safety Shield (ostrzeżenie o poruszających się obiektach, ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu), jej obiektyw przez cały czas musi być nieskazitelnie czysty. Nie jest to łatwy do spełnienia wymóg w przypadku urządzenia w tak dużym stopniu narażonego na działanie czynników atmosferycznych.

Aby wyeliminować problem brudnego obiektywu, inżynierowie Nissana opracowali dla modelu Pulsar w pełni zautomatyzowany, inteligentny system jego mycia i suszenia.

Wykorzystując zaawansowane oprogramowanie do przetwarzania obrazu, które analizuje ponad 15 mln pikseli na sekundę, system wykrywa zabrudzenie obiektywu, a następnie uruchamia spryskiwacz, który zmywa zanieczyszczenia. Aby mokra powierzchnia obiektywu nie była jeszcze bardziej narażona na zabrudzenie, po umyciu jest on suszony strumieniem sprężonego powietrza. W ten sposób kamera może przekazywać wyraźny obraz na ekran systemu NissanConnect o przekątnej 5,8 cala. Ponadto, system automatycznie wybiera najlepszy sposób oczyszczenia obiektywu, na przykład uruchamiając wyłącznie strumień powietrza, aby usunąć drobinkę kurzu, lub spryskując jego powierzchnię, aby rozpuścić osad z kropel deszczu. Dzięki temu woda i energia nie są marnowane, a zbiorniczek z płynem do spryskiwaczy wystarcza na dłużej.

Elektryczny hamulec awaryjny

Ten wysoce zaawansowany system może samoczynnie uruchomić hamulce modelu Pulsar w sytuacji, w której wykryje niebezpieczeństwo uderzenia w przeszkodę.

Skanując drogę przed pojazdem za pomocą umieszczonych w dolnej części przedniego zderzaka czujników radarowych, układ elektrycznego hamulca awaryjnego reaguje na niebezpieczeństwo w trzech etapach. Najpierw sygnał dźwiękowy ostrzega kierowcę o zmniejszającej się odległości do pojazdu poprzedzającego. Następnie, jeśli kierowca zignoruje to ostrzeżenie, system automatycznie przyhamuje pojazd. Na koniec, jeżeli odległość będzie nadal malała, system uruchomi hamulce z większą mocą, o ile zajdzie taka potrzeba. Ten innowacyjny system został opracowany i zaprogramowany w taki sposób, aby uniknąć kolizji lub, w najgorszym razie maksymalnie ograniczyć jej skutki.

NissanConnect

Zarówno system AVM, jak i pakiet Safety Shield współpracują z udoskonalonym systemem nawigacji satelitarnej NissanConnect, łączem Bluetooth oraz systemem audio nowego modelu Pulsar. Informacje są wyświetlane na dużym ekranie dotykowym o przekątnej 5,8 cala. System oferuje również usługę GoogleTM Send to Car, która umożliwia bezpośrednie przenoszenie opracowanych w domowym zaciszu wskazówek dojazdu do samochodowego systemu nawigacji. Dodatkowe usługi to wyszukiwanie tzw. interesujących punktów (POI) przez GoogleTM, wyświetlanie danych dotyczących cen paliw w okolicy, a także dostęp do rozkładu lotów i informacji o pogodzie.

Wchodzący w skład systemu moduł Bluetooth umożliwia strumieniową transmisję plików audio oraz integrację z telefonem komórkowym. NissanConnect wyposażony jest również w gniazda AUX?in i USB oraz tuner cyfrowego radia DAB.

Reflektory w technologii LED

Nowe reflektory w technologii LED, oferowane w standardzie w wersji Tekna oraz opcjonalnie w wersji Acenta, pozwalają modelowi Pulsar autentycznie zabłysnąć na tle konkurencji. Maksymalną jasność wiązki światła zapewniają halogenowe żarówki świateł drogowych.

Nissan dokłada wszelkich starań, by technologie stosowane w samochodach tej marki były naprawdę użyteczne, więc zastąpienie świateł ksenonowych diodami LED nie było wyłącznie kwestią stylu. Reflektory diodowe emitują bielsze i jaśniejsze światło, zużywając o połowę mniej energii niż żarniki ksenonowe. Ponadto kolor światła diodowego jest bardziej zbliżony do koloru światła słonecznego, co zapewnia lepszą widoczność w nocy. Charakterystyczny kształt reflektorów LED jest typowy dla rodziny pojazdów Nissana i przypomina rozwiązania stosowane obecnie w modelach Qashqai oraz X-Trail.

Aktywna kontrola toru jazdy

Aby doświadczenia związane z prowadzeniem nowego Nissana Pulsar były jeszcze lepsze, wyposażono go również w układ aktywnej kontroli toru jazdy. Ten inteligentny system monitoruje zachowanie i tor jazdy samochodu. Delikatnie hamowanie poszczególnych kół daje podobny efekt, jaki zapewnia mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Dzięki temu samochód płynnie pokonuje łuki i zachowuje doskonałą przyczepność podczas przyspieszania na wyjściu z zakrętu.

Oszczędne i mocne jednostki napędowe

Zgodnie z filozofią Nissana zakładającą wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oraz ograniczenie kosztów eksploatacji, w modelu Pulsar będą montowane tylko silniki z turbodoładowaniem, charakteryzujące się optymalnym połączeniem osiągów i oszczędności. Jednostka benzynowa 1.2 DIG-T o mocy 115 KM może z powodzeniem rywalizować z większymi od siebie silnikami, zaś diesel 1.5 dCi generuje 110 KM i 260 Nm momentu obrotowego. Na początku 2015 r. do oferty dołączy jeszcze mocniejszy, 190?konny turbodoładowany silnik benzynowy 1.6, czyniąc model Pulsar jeszcze bardziej atrakcyjnym. Obydwa silniki oferowane od początku obecności modelu na rynku są standardowo wyposażone w układ Stop/Start, który pomaga ograniczyć emisję CO2 oraz obniża zużycie paliwa.

1.2 DIG-T 115 KM (85 kW)

Czterocylindrowy silnik 1.2 DIG-T, będący jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji stosowanych w pojazdach segmentu C, jest najlepszym przykładem na to, że doskonałe osiągi nie muszą wcale być pochodną dużej pojemności skokowej. Jednostka została opracowana w ramach sojuszu Renault-Nissan. Silnik generuje 115 KM przy 4500 obr./min - jest to wartość przewyższająca parametry wielu wolnossących jednostek 1.6.

Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu wynoszącemu 190 Nm przy 2000 obr./min, benzynowy Pulsar oferuje dobre przyspieszenie i znakomitą elastyczność na poszczególnych biegach. Silnik 1.2 DIG-T napędza koła przednie za pośrednictwem sześciobiegowej przekładni manualnej i jest w stanie rozpędzić nowy model od 0 do 100 km/h w czasie 10,7 sekundy.

Równie imponująco przedstawiają się wartości zużycia paliwa i emisji CO2 dla jednostki 1.2 DIG-T. Dzięki zużyciu paliwa wynoszącemu 5,0 l/100 km w cyklu mieszanym, oraz emisji CO2 na poziomie 117 g/km na eksploatację podstawowej wersji modelu Pulsar może pozwolić sobie szerokie grono potencjalnych nabywców.

Współpracujący z sześciobiegową skrzynią manualną turbodoładowany silnik rozwija moc 115 KM (85 kW) i wytwarza 190 Nm momentu obrotowego. Mimo niewielkiej pojemności, silnik 1.2 jest bardzo dynamiczny i zapewnia lepsze przyspieszenie oraz elastyczność niż wolnossąca jednostka 1.6.

1.2 DIG'T jest standardowo wyposażony w system Stop/Start oraz wiele innych rozwiązań obniżających zużycie paliwa, takich jak alternator z funkcją odzyskiwania energii, zoptymalizowane przełożenia skrzyni biegów oraz specjalny olej o niskiej lepkości.

1.5 dCi 110 KM (81 kW)

Wysokoprężna wersja Nissana Pulsar jest napędzana czterocylindrową, turbodoładowaną jednostką o pojemności 1.5 dCi. Konstrukcja opracowana przez koncern Renault-Nissan o mocy 110 KM emituje CO2 w ilości zaledwie 94 g/km przy zużyciu paliwa w cyklu mieszanym na poziomie 3,6 l/100 km.

Szósta generacja silnika 1.5 dCi charakteryzuje się jeszcze wyższą kulturą pracy. Jest też oszczędniejsza od poprzednich wersji. Duże zmiany dotyczące podzespołów silnika zaowocowały także cichszą pracą i redukcją drgań. Dzięki zastosowaniu wykonanych z lekkich materiałów komponentów udało się również obniżyć masę jednostki napędowej.

Specjalnie do modelu Pulsar została dostosowana charakterystyka pracy silnika. Zastosowano w nim liczne rozwiązania obniżające zużycie paliwa, takie jak oferowany w standardzie system Stop/Start. Wiele wysiłku włożono w zmniejszenie poziomu hałasu i drgań w trakcie uruchamiania silnika, które następuje płynnie i dyskretnie.

Inżynierowie Nissana dołożyli też wszelkich starań, by sposób działania układu Stop/Start był możliwie jak najbardziej przyjazny dla użytkownika, ze szczegółami dopracowując oprogramowanie sterujące procesem uruchamiania silnika. Przykładowo, jeśli kierowca skręci mocno koła stojącego pojazdu, system Stop/Start uruchomi ponownie silnik, oczekując wciśnięcia pedału przyspieszenia.

Przeniesienie napędu i dynamika

Nowy Pulsar jest standardowo wyposażony w sześciobiegową przekładnię manualną. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by sprostać wysokim wymaganiom europejskich kierowców. Wyposażono ją w charakteryzujące się niskimi oporami pracy cięgna oraz masowy tłumik wahadłowy, dzięki czemu zmiana przełożeń jest płynna i precyzyjna, zgodnie z oczekiwaniami kierowców z Europy.

Klienci zainteresowani wersją z silnikiem 1.2 DIG-T będą mogli wkrótce zamówić również zaawansowaną technicznie przekładnię automatyczną Xtronic.

Zawieszenie nowego Pulsara dostało zaprojektowane tak, by zapewnić doskonałe własności jezdne, bez uszczerbku dla komfortu i płynności jazdy. W przedniej osi zastosowano kolumny MacPhersona, zaś z tyłu wykorzystano kompaktową belkę skrętną. Charakterystykę pracy zawieszenia dostosowano do specyficznych wymagań europejskich kierowców.

Bogate wyposażenie wszystkich wersji

Na przestrzeni ostatnich lat Nissan podniósł standardy w każdym segmencie, w którym oferuje swoje produkty. Dzięki zastosowaniu licznych rozwiązań oferowanych wcześniej wyłącznie w najbogatszych wersjach pojazdów, nowy Pulsar zdecydowanie podniesie poprzeczkę w segmencie C. Od samego początku oferowane będą trzy znane już z innych modeli wersje wyposażenia (Visia, Acenta oraz Tekna). Wszystkie będą standardowo wyposażone w klimatyzację, system Stop/Start, 6 poduszek powietrznych oraz moduł Bluetooth.

Plasująca się pośrodku oferty wersja Acenta będzie miała dodatkowo felgi ze stopów metali lekkich, dwustrefową klimatyzację, pakiet auto (automatycznie włączane światła i wycieraczki, samoczynnie przyciemniające się lusterko wsteczne, inteligentny kluczyk I-Key oraz przycisk uruchamiający i wyłączający silnik), jak również obszytą skórą kierownicę i gałkę dźwigni zmiany biegów.

W wersji Acenta opcjonalnie dostępny będzie udoskonalony system nawigacji i komunikacji NissanConnect z ekranem dotykowym, system kamer 360°, pakiet Safety Shield oraz reflektory przednie w technologii LED. Klienci decydujący się na wersję Acenta mogą również zamówić 17'calowe felgi ze stopów metali lekkich oraz przyciemniane szyby.

Najwyższa wersja Tekna jest standardowo wyposażona w pakiet Safety Shield, NissanConnect, system kamer 360°, elektryczny hamulec awaryjny, 17'calowe felgi ze stopów metali lekkich oraz reflektory przednie w technologii LED ze światłami do jazdy dziennej. Skórzana tapicerka oraz podgrzewane fotele stanowią wyposażenie opcjonalne.

Ostateczne wyposażenie poszczególnych wersji może się różnić na poszczególnych rynkach.

Produkcja

Nowy Pulsar doskonale wpisuje się w europejską strategię produkcyjną Nissana i będzie wytwarzany w hiszpańskich zakładach firmy w Barcelonie. Ta nowoczesna fabryka zajmuje wyjątkową pozycję wśród wszystkich hiszpańskich zakładów Nissana i stanowi siedzibę NMISA (Nissan Motor Iberica SA). Zajmujące teren o powierzchni ponad 517 000 m2 zakłady wyprodukowały w 2013 r. 131 900 pojazdów i zatrudniają obecnie nieco ponad 3500 osób.

W Barcelonie mieści się także szereg innych placówek marki, w tym oddział Europejskiego Centrum Technicznego Nissana (NTCE) prowadzący prace badawczo-rozwojowe dotyczące pojazdów i silników wysokoprężnych.

Oprócz nowego Pulsara, zakłady te produkują także wszystkie wersje przeznaczonego na rynek europejski vana NV200 oraz modele Pathfinder, Navara i e'NV200. Fabryka w Barcelonie została uruchomiona w 1983 r. i była pierwszym europejskim zakładem produkcyjnym Nissana w Europie.

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Nadesłane Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 1 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 2 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 3 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 4 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 5 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 6 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 7 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 8 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 9 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 10 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 11 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 12 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 13 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 14 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 15 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 16 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 17 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 18 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 19 Nowy Nissan Pulsar prezentacja - 20

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA