JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Malutka torunianka, Natalia czeka na operację serduszka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

Pomóżmy małej Natalce, oddajmy krew!

Data publikacji: 2011-09-27

Automobilklub Toruński zachęca wszystkich ludzi dobrej woli, którym stan zdrowia na to pozwala, do udziału w akcji "NATALKA". Czterotygodniowej dziewczynce pilnie potrzebna jest operacja, a my możemy jej pomóc!

Malutka torunianka, Natalia Serafin czeka na operację serduszka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Natalce ten poważny zabieg jest pilnie potrzebny. Najlepiej, gdyby nastąpił już w najbliższych dniach. Dzieci w podobnej sytuacji jest jednak niemało. Operacja dziewczynki tym szybciej dojdzie do skutku, im szybciej znajdą się dawcy krwi, którzy zasilą jakże skromne krajowe rezerwy tego życiodajnego płynu.

Nie trzeba oddawać krwi o tej samej grupie i układzie czynnika Rh co u Natalki. Wystarczy po prostu, że oddamy krew i poinformujemy, na czyje konto ma zostać zaliczony ten nasz jakże cenny dar (czyli podać imię i nazwisko potrzebującej oraz szpital, w którym ona przebywa). Dziecko, dla którego apelujemy o pomoc, nazywa się NATALIA SERAFIN i przebywa w CENTRUM ZDROWIA MATKI POLKI W ŁODZI (jeśli chcecie pomóc, to po zakończeniu oddawania krwi dane te będziecie musieli podać, także zapamiętajcie je lub zapiszcie)!

Przykładowo, w Toruniu krew można oddawać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Św. Józefa 53 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.00 - 11.00, a w środy od g. 7.00 do 17.30. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajduje się w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 8. Więcej informacji na stronie centrum pod adresem: http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl/

Zgodnie z ustawą, w terminie w którym oddało się krew, należy się dzień wolny od pracy bądź szkoły. Ekwiwalent za tzw. stracone kalorie wynosi obecnie: 8 tabliczek czekolady, 1 wafelek i 0,33 litra owocowego soku przebierowego. Przed badaniem sprawdzany jest poziom cukru we krwi, następnie wykonywane jest podstawowe badanie lekarskie a następnie pobierane są próbki krwi do badań na oznaczenie morfologii, wykluczenia nosicielstwa HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby.

Samo oddawanie krwi trwa około 5 minut, wcześniejsze badanie to kwestia kolejnych 5 min., do tego po oddaniu trzeba odczekać 15 min. dla zrównoważenia organizmu.

Idąc oddawać krew, nie trzeba znać jej grupy. Wykonywane są badania serologiczne, a gdy osoba oda krew już po raz trzeci, to dostanie kartę serologiczną z określoną grupą.

Honorowi krwiodawcy przekonują, że Ci którzy na tego typu dar serca jeszcze się nie zdecydowali, nie mają czego się bać.
- Sam zabieg oddania krwi jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny - mówi Łukasz Bukowski.- Krwiodawcę czekają dwa ukucia, pierwsze małe na badanie krwi oraz następne właściwe, już nieco większą igłą do poboru. Zestawy do poboru są jednorazowe, a każda z pielęgniarek do danego pacjenta zakłada nowe rękawiczki jednorazowe, także zarażenie czymkolwiek jest praktycznie i teoretycznie niemożliwe. Obecnie mam oddane już prawie 10 litrów krwi i jak widać, nic złego mi się z tego powodu nie stało.

Apelujemy więc o niezwłoczne oddawanie krwi, najlepiej do czwartku 29. września. Pamiętajmy, że jeśli będzie nas wielu, to swoim szlachetnym odruchem z pewnością pomożemy nie tylko malutkiej Natalce, ale przy okazji też innym ludziom, w tym także szeregu dzieciom, którzy czekają na tą krew!

Autor: Automobilklub Toruński

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA