JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku

Toruńscy fani zabytków mają swój klub

Data publikacji: 2012-04-26

Przy Automobilklubie Toruńskim powstała prestiżowa sekcja, zrzeszająca miłośników dawnej motoryzacji. W chwili obecnej należy do niej już kilkunastu pasjonatów zabytkowych aut, motocykli i innych pojazdów.

Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku. Nie mniej efektownie prezentuje się Mercedes-Benz 170S. Auto choć wyprodukowane w latach 50., konstrukcyjnie pod wieloma względami nawiązuje do modeli sprzed drugiej wojny światowej. W Toruńskim Klubie Zabytkowej Motoryzacji są też tak legendarne samochody jak chociażby Volvo Amazon, Mercedes-Benz W110, Mercedes-Benz W115, Rolls-Royce Silver Shadow, Mercedes-Benz R107 (jeden z pierwszych wyprodukowanych modeli), Citroen 2CV, a nawet historyczne bolidy wyścigowe sprzed lat. Nie brakuje też starannie wykonanych replik, np. Mercedesa Gazelle z 1929 roku (zabytkowa), czy Alfy Romeo z lat 30. Są też zabytkowe jednoślady i nawet około stuletnie silniki wykorzystywane przed laty do celów przemysłowych. Niebawem do klubowej kolekcji dołączą prawdopodobnie także stare ciągniki rolnicze i kolejne auta, takie jak chociażby Mercedesy 300, czyli legendarne Adenauery, ulubione auto brytyjskiej królowej - Vanden Plas Princess oraz Daimler DS 420!

Inicjatorzy powołania sekcji podkreślają jednak, że tym przedsięwzięciu nie mniej istotni od samych unikatowych pojazdów są ludzie.

- W zasadzie to człowiek jest dla nas na pierwszym planie - mówią członkowie tymczasowego zarządu TKZM. - Chcemy, żeby ten klub był na swój sposób elitarny, ażeby przynależność do niego była też pewnego rodzaju nobilitacją. Elitarny wcale nie znaczy snobistyczny. Szukamy prawdziwych pasjonatów, miłośników starej motoryzacji, osób, które naprawdę to czują, a nie takich, którzy kupują stary samochód tylko po to, żeby go mieć, lub taki zakup traktują wyłącznie jako lokatę kapitału. Do sekcji można przystąpić teoretycznie nawet nie będąc posiadaczem żadnego jeżdżącego zabytku. Przede wszystkim trzeba to kochać. Jeśli taki człowiek w trakcie wyznaczonego okresu próbnego, podczas którego będzie kandydatem na klubowicza, wykaże się przy tym należytym poziomem kultury osobistej i zaangażowaniem, to droga do naszej grupy jest otwarta.

Istotą powołania TKZM było m.in. dążenie do zintegrowania lokalnych pasjonatów zabytkowej motoryzacji, a także wymiana doświadczeń dotyczących eksploatacji, odrestaurowywania i konserwacji jeżdżących zabytków. Klub zakłada również organizację imprez dla posiadaczy old- i youngtimerów. Istotnym przetarciem w tym kierunku będzie wystawa "Pojazd wart zadbania", która odbędzie się już w najbliższą niedzielę 29. kwietnia na Bulwarze Filadelfijskim i będzie towarzyszyła innym licznym atrakcjom w ramach oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w Toruniu.

Członkowie sekcji w najbliższym czasie powinni zagościć również na V Ogólnopolskim Zlocie Mercedesa organizowanym przez Automobilklub Toruński, na festynie na Bielawach, w organizacji którego pomaga AT oraz na zlotach i rajdach pojazdów zabytkowych w innych częściach kraju.

W ubiegłą sobotę 21. kwietnia, reprezentacja TKZM zaliczyła oficjalny debiut. Toruńscy pasjonaci zabytkowej motoryzacji na zaproszenie organizatorów pojawili się na Placu Rapackiego, gdzie witali uczestników ogólnopolskiego Biegu przez Most. W sumie zaprezentowało się dziesięć aut i dwa stare motocykle.

Poniżej galeria z tego wydarzenia.

Autor: Automobilklub Toruński

Galeria fot. Tomasz Niejadlik Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 1 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 2 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 3 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 4 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 5 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 6 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 7 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 8 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 9 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 10 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 11 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 12 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 13 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 14 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 15 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 16 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 17 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 18 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 19 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 20 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 21 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 22 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 23 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 24 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 25 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 26 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 27 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 28 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 29 Najstarszym samochodem w klubie jest obecnie Citroen z lat 20. ubiegłego wieku - 30

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA