JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Rusza tegoroczna edycja Rajdu Citroena i Rajdu Afrodyty w Toruniu.

Na panie czeka SPA i ściganie

Data publikacji: 2011-06-09

W Kujawsko-Pomorskiem corocznie odbywa się kilkaset imprez motorowych. Szkoda, że na palcach jednej ręki można policzyć te, w których prym wiodą kobiety. W najbliższy weekend to jednak zmotoryzowane panie znajdą się w centrum uwagi.

Organizowany już po raz siedemnasty Rajd Afrodyty ma zachęcić przedstawicielki piękniejszej części społeczeństwa do rywalizacji za kierownicami aut. W minionych latach na brak zainteresowania ze strony pań bynajmniej nie można było narzekać. Co więcej, białogłowe stające w szranki z mężczyznami, startującymi w odbywającym się równolegle Rajdzie Citroena, panów w ostatnim czasie z reguły zostawiały w pokonanym polu.
- Faktycznie, panie w minionych latach radziły sobie naprawdę świetnie - przyznaje Stanisław Marasek, dyrektor imprezy. - Równolegle organizujemy dwa rajdy: Afrodyty, czyli wyłącznie dla kobiet, oraz Citroena - potencjalnie dla wszystkich fanów tej francuskiej marki. Uczestniczki, które wystartują "cytrynkami", wezmą udział w obu klasyfikacjach. W ostatnim czasie najlepsze wyniki w całych zmaganiach osiągały właśnie panie.

Organizatorzy po cichu liczą, że w Rajdzie Afrodyty w końcu zadebiutuje jakiś... mężczyzna.
- Może jakiś facet przebierze się za kobietę - mówi z uśmiechem Stanisław Marasek. - Na taką okoliczność rezerwujemy specjalną nagrodę. Nasza impreza to nie rajdowe mistrzostwa świata. Tu chodzi głównie o dobrą zabawę.

Oba rajdy mają charakter turystyczny. Próby sprawnościowe dla kierowców odbywają się przy relatywnie niedużych prędkościach, przez co są bardzo bezpieczne zarówno dla widzów, jak i dla samych uczestników.
- Tu liczy się bardziej precyzja w manewrowaniu niż jazda "pełnym ogniem", którą można zobaczyć podczas imprez o charakterze czysto sportowym - podkreślają działacze Automobilklubu Toruńskiego. - Stawiamy na doskonalenie techniki jazdy. Dzięki tego typu próbom kierowcy-amatorzy podnoszą swoje umiejętności, co ma istotne przełożenie nawet w zwykłym ruchu drogowym.

Turystyczna koncepcja rajdów sprawia, że zawodniczki i zawodnicy będą musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami w prowadzeniu aut, ale i wiedzą z zakresu ekologii oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- W trakcie imprezy kładziemy duży nacisk na promocję ekologicznych rozwiązań w motoryzacji i takiego sposobu korzystania z turystyki samochodowej, która nie powoduje degradacji środowiska naturalnego - podkreśla Stanisław Marasek. - Podczas rajdu odwiedzimy aż trzy rezerwaty (toruńską Kępę Bazarową, Rezerwat Ostromecko, Park Krajobrazowy Dolnej Wisły ? przyp. red.) i kilka innych niezwykle interesujących miejsc naszego regionu. Ideą całego przedsięwzięcia jest bowiem także promocja turystycznych walorów naszego województwa.

Rajdowcy odwiedzą również m.in. zabytkowy drewniany obiekt sakralny we Włókach, jaskinię Bajka w okolicach podbydgoskiej miejscowości Gądecz i pobliski... kompleks odnowy biologicznej, gdzie czeka ich chwila relaksu w znajdującej się tam grocie solnej.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z RAJDU AFRODYTY I RAJDU CITROENA 2010

Zanim dotrą w te miejsca, wcześniej zameldują się na toruńskim Rynku Nowomiejskim, gdzie zaplanowano strat obu rajdów. Wśród zgłoszonych załóg będą też takie, które w dalszą trasę wyruszą samochodami, raczej rzadko spotykanymi na ulicach. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie "kaczek", czyli legendarnych Citroenów 2CV i nieco nowszych, jednak także słynnych modeli tej marki, takich jak BX i CX. Pojawią się również zupełnie świeże "cytryny". Te najnowsze z pewnością zaprezentuje główny sponsor imprezy, PHU Polmozbyt Toruń Holding, autoryzowany koncesjoner marki.

Biuro zawodów czynne będzie w sobotę przy Rynku Nowomiejskim już od godz. 8.30. Uroczyste otwarcie obu rajdów nastąpi około g. 10.40. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i starosty powiatu toruńskiego Mirosława Graczyka. Wsparcia udzieliły również oddział miejski PTTK, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, MPO w Toruniu oraz Wydział Zdrowia UMT.

Autor: Tomasz Niejadlik

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
SZUKAJ W SERWISIE!
OtoModel - ogłoszenia modeli RC, części Traxxas Arrma HPI i inne
aktualnosci AKTUALNOŚCI TESTY UŻYWANE FOTOREPORTAŻ MODELE MOTOSPORT
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA