JazdaMiejska.pl | moto magazyn

Działacz z aniołem

Data publikacji: 2022-11-15

Tomasz Niejadlik, człowiek-orkiestra w świecie motoryzacji, w tym redaktor naszego portalu, został prestiżowo nagrodzony przez władze Torunia za swoją wieloletnią działalność w zakresie sportu i organizacji społecznych.

Urodził się w 1980 roku. Na zawodach samochodowych po raz pierwszy pojawił się u boku taty, będąc małym dzieckiem, w czasie kiedy - jak sam mówi - jeszcze ledwo wystawał z trawy. Było to prawie czterdzieści lat temu. W szeregi środowiska sportów motorowych formalnie wstąpił dzień po swoich osiemnastych urodzinach, gdy za namową kuzyna zapisał się do grona członków Automobilklubu Toruńskiego. W kolejnych latach zainteresował się m.in. tuningiem i brał udział w spotkaniach bardziej nieformalnych grup. Z biegiem czasu stopniowo zaczął włączać się też w organizację wydarzeń motoryzacyjnych. W międzyczasie jako młody dziennikarz na łamach Dziennika Pomorza i Kujaw "Nowości" (obecnie Dziennika Toruńskiego "Nowości") nierzadko poruszał również tematykę motoryzacyjną, m.in. zapowiadał oraz relacjonował wydarzenia dla fanów motoryzacji odbywające się w Grodzie Kopernika i regionie. W tej redakcji poznał Michała Jasińskiego, założyciela i redaktora naczelnego naszego portalu. Za jego namową w 2009 roku zaangażował się w tworzenie i rozwój Jazdy Miejskiej, na początku w wydaniu elektronicznym, a następnie również w wersji papierowej, kiedy to nasz tytuł ukazywał się również w formie drukowanego magazynu.

Potrójny jubileusz

Dla Tomasza Niejadlik szczególnie przełomowy był rok 2007, kiedy to założył Mercedes Toruń Club i powrócił w szeregi Automobilklubu Toruńskiego, którego MTC w pierwszych latach działalności był znaczącą sekcją. Wówczas rozpoczęła się bardzo aktywna działalność organizacyjna Tomka w ramach fanklubu posiadaczy "gwiazd", AK Toruńskiego, a następnie także w kilku innych klubach.
Tomek do tego momentu był organizatorem bądź współorganizatorem już niemalże 280 wydarzeń motoryzacyjnych i w zakresie wielu dyscyplin sportów motorowych. Były to imprezy o różnej wielkości i randze - począwszy od małych kameralnych pojeżdżawek i track dayów, a skończywszy na imprezach rangi mistrzostw i Pucharu Polski oraz wydarzeniach międzynarodowych. Za swoją szeroką działalność w ramach sportu był już wielokrotnie odznaczany i nagradzany przez szereg klubów, innych organizacji i związków sportowych, w tym przez m.in. Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego. Motorsport poznał z niemalże każdej strony, jako kibic, dziennikarz, rzecznik prasowy klubów i teamów, zawodnik, sędzia zawodów samochodowych, kartingowych i motocyklowych, menedżer, działacz klubowy, spiker zawodów, choć rzecz jasna najbardziej znany jest z roli organizatora wydarzeń i właśnie te jego wysiłki po raz kolejny zostały docenione.
Władze Torunia postanowiły nagrodzić Tomka przy okazji trzech ważnych jubileuszy, które obchodzi lub niebawem będzie obchodził: 15-letniej działalności w Mercedes Toruń Club, czyli w stowarzyszeniu, które nie tylko założył, ale którego przez lata był i niedawno ponownie został prezesem; 20-letniej działalności przy organizacji spotkań fanów motoryzacji; 25-letniej obecności w środowisku sportów motorowych.
Okazją do uhonorowania Tomka była gala z okazji jubileuszu Mercedes Toruń Club, która przed kilkoma dniami odbyła się w toruńskim Hotelu Filmar. Działacz został oficjalnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego statuetką anioła, przyznawaną w Grodzie Kopernika za szczególne osiągnięcia i zasługi. Z rąk Kierownika Referatu Sportu, Sławomira Pawenty, który na uroczystości reprezentował gospodarza miasta, otrzymał również list z podziękowaniami i gratulacjami od prezydenta.

Organizator, dziennikarz, społecznik, sportowiec...

Prezydent Michał Zaleski w swoim liście podkreślił, że "wieloletnia aktywność pozwala zaliczyć Tomasza Niejadlik do grona najbardziej aktywnych toruńskich działaczy, którzy łączą intensywną pracę z życiową pasją". W uzasadnieniu decyzji znalazły się też słowa uznania za obecną działalność, w tym organizację popularnych ogólnopolskich cykli sportowych dla kierowców, takich jak Time Attack Trophy czy Track Day Trophy oraz dużego eventu motoryzacyjnego AUTO MOTO SHOW Toruń, którego tegoroczna, druga edycja zgromadziła w toruńskim MotoParku tysiące fanów motoryzacji z całej Polski. Tomasz był również głównym organizatorem wspominanej jubileuszowej gali z okazji 15-lecia MTC.
- To niewątpliwie wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale też dla całego środowiska, w którym działam, które w tym przypadku również zostało dostrzeżone i docenione - podkreśla Tomasz Niejadlik. - Bez wsparcia i współpracy naprawdę wielu osób, organizacji, firm i instytucji a także zainteresowania tym, co robimy ze strony tak wielu ludzi, w tym uczestników naszych wydarzeń, nie byłoby tego wszystkiego. Także to jest nasz wspólny sukces!
Obecnie poza kierowaniem stowarzyszeniem Mercedes Toruń Club i grupą Motorsport Trophy Tomasz Niejadlik jest również prezesem Klubu Sportu Dziennikarzy Polskich. Dawniej zasiadał też we władzach kilku innych klubów i organizacji. Działając od kilkunastu lat w mediach poza Jazdą Miejską był też wydawcą, redaktorem naczelnym, redaktorem prowadzącym, współtwórcą kilku tytułów internetowych i prasowych oraz współpracownikiem kilku innych redakcji zajmujących się tematyką motoryzacyjną i motorsportową.
Choć szczególnie bliski jego sercu jest motorsport, to jednak bardzo aktywnie działał też w innych dziedzinach sportu. Tę działalność rozpoczął już jako piętnastolatek. W ostatnich kilku latach był mocno zaangażowany m.in. w organizację kilku imprez rangi mistrzostw Europy i świata, m.in. w lekkoatletycznych i szermierczych. Angażuje się również w działalność charytatywną. Przez lata był aktywny także w sportowej rywalizacji w kilku dyscyplinach. W mistrzostwach Polski masters i dziennikarzy do tej chwili zdobył m.in. 32 medale w tym 15 złotych. W rywalizacji za kierownicą sięgnął po około 30 pucharów.
Jak na działacza motorowego przystało Tomasz Niejadlik rzadko schodzi z wysokich obrotów. Obecnie również nie zwalnia tempa. 11 listopada w MotoParku Toruń zorganizował Święto Mocy 2022, czyli motoryzacyjny event z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w ramach którego odbyły się ostatnia runda tegorocznego sezonu ligi Time Attack Trophy oraz Spot Zajawkowiczów, czyli szersze spotkanie integracyjne miłośników motoryzacji. Z kolei już 03 grudnia prowadzona przez niego organizacja Motorsport Trophy organizuje czwartą edycję Toruńskiej Barbórki, czyli finałową rundę cyklu Track Day Trophy 2022, połączoną z uroczystym zakończeniem sezonu na toruńskiej Motoarenie.

Autor: Julia Truszczyńska

Galeria fot. Mercedes Toruń Club  - 1  - 2  - 3  - 4

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
SZUKAJ W SERWISIE!
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA