Alfisti świętowali!

Rajd Niepodległości w włoskim wydaniu

Data publikacji: 2014-11-21

Dla chcących aktywnie spędzić Święto Niepodległości Stowarzyszenie Alfisti Północ zorganizowało II Rajd Niepodległości Alfisti Północ. Impreza ta na dobre już wpisała się do kalendarza fanatyków włoskiej motoryzacji!

Lokalizacja zawodów: Gdynia, pomorskie

Stowarzyszenie Alfisti Północ jest jedną z najbardziej aktywnych organizacji motoryzacyjnych na Pomorzu. Skupia wśród swoich członków miłośników czterech kółek, których korzenie wywodzą się z Półwyspu Apenińskiego. Z reguły tematyką imprez organizowanych przez Stowarzyszenie są właśnie włoskie samochody, jednak tym razem Alfisti Północ podjęli się inicjatywy która ma służyć upamiętnieniu polskiego święta.

Idea Rajdu Niepodległości Alfisti Północ polega na alternatywnej formie spędzenia wolnego czasu, włączając w to polską historię. Rajd ma charakter nawigacyjno-turystyczny i aby go ukończyć z jak najlepszym wynikiem trzeba przejechać trasę w ściśle określonym czasie. Da się to uczynić tylko ściśle stosując się do przepisów ruchu drogowego. Dodatkowo należy jak najlepiej wykonać przewidziane zadania oraz odpowiedzieć poprawnie na jak największą ilość pytań.

Uczestnicy Rajdu z całej Polski zaczęli zjeżdżać się już po godzinie 10:00 przed budynek Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie rajd miał swój początek. Do godziny 10:30 zakończyła się odprawa zawodników, podczas której każda ekipa dostała specjalnie przygotowany zestaw nawigacyjny obejmujący mapy i wskazówki dojazdu do kolejnych punktów, długopisy, smycze oraz naklejki rajdowe i upominki od sponsorów. Po zapoznaniu się z zasadami, ok. godziny 11:00 na starcie pojawiła się pierwsza ekipa, która rozpoczęła rajd. Kolejne ekipy startowały w odstępach 3-minutowych. Osoby oczekujące na start brały udział w próbie sprawnościowej, korzystając z samochodu udostępnionego specjalnie do tego celu przez dealera Auto-Mobil. Pozwoliły one im ocenić jak bardzo wyćwiczone mają elementy sztuki prowadzenia samochodu, gdyż slalom przygotowany przez organizatorów wymagał dużych umiejętności od kierowcy i mimo że nie przekraczało się tu prędkości 20km/h i punktowane były tylko strącenia pachołków na torze, konkurencja ta przysporzyła uczestnikom wiele emocji.

Podczas całego rajdu uczestnicy musieli stawić czoła wielu zadaniom, które czekały na nich na punktach kontrolnych. Było to między innymi wyławianie felgi z wody przekazanej przez firmę KELBAN, pytania sprawdzające wiedzę nt. ruchu drogowego, włoskiej motoryzacji oraz lokalnej historii Kaszub. Punkty rozmieszczone były w miejscach szczególnych, takich jak Kalwaria Wejherowska, pomnika upamiętniającego mord w Piaśnicy, okolice jeziora żarnowieckiego i elektrowni szczytowo-pompowej czy wieży widokowej koło Gniewina która jest nazywana "kaszubskim okiem". Na każdym punkcie ekipy musiały na karcie startowej odnaleźć zagadki, a następnie odpowiedzieć na pytania, często związane z miejscem, w którym się zatrzymali lub wykonywali różne zadania.

Meta rajdu miała miejsce w zabytkowym dworze - Hotelu Lisewski Dwór w Lisewie k. Gniewina. Tam odbyło się zwieńczenie rajdu w postaci wspólnego obiadu oraz rozdania nagród w przeróżnych kategoriach.

Pierwszą nagrodę w kategorii najdokładniejszego przejechania trasy rajdu otrzymała ekipa Pawła i Martyny z Alfy Romeo 146. Nagrodę w kategorii najszybszego rozwiązania zadań otrzymała ekipa "Lekarzy" z Fiata 126p z czasem 0h27m09s. Klasyfikację ogólną wygrali Agata i Jakub z czasem 2h09m26s. Nagrody otrzymały także ekipy które zajęły drugie i trzecie miejsce w ww. kategoriach. Nagrody zostały także rozdane w klasach specjalnych: za najbardziej "pozytywnie zakręconą" ekipę rajdu, którą okazała się załoga Fiata 126p., która przez cały czas trwania rajdu sprawiała, że pozytywna energia była dostarczona w ilości jeszcze większej, niż można było się tego spodziewać. Wyróżnienie za najdalszy przyjazd, otrzymała drużyna z Warszawy. Natomiast nagrodę za najstarszy samochód otrzymał Fiat Punto Cabrio z 1994r. Dodatkowo puchar ufundowany przez Hotel Lisewski Dwór dla najmłodszego uczestnika rajdu otrzymał 2-miesięczny Kacper.

Wszystkie powyższe ekipy otrzymały puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów rajdu.

Nie mniej jednak dzięki hojności sponsorów wszystkie ekipy biorące udział w rajdzie otrzymały medale, dyplomy i gadżety czując się zwycięzcami. Dlatego w tym miejscu należą się specjalne podziękowania dla: Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,Akademii Rozwoju GOODYEAR, firm AUTO-MOBIL, MOTUL POLSKA, KELBAN, OLPOL WAWRZYN, FEBI, L.G. PNEUMOT oraz naszym patronom medialnym, czyli jazdamiejska.pl oraz trojmiasto.pl, bez których organizacja rajdu w tak okazałej formie nie byłaby możliwa.

W sumie w rajdzie wzięły udziały 34 ekipy, w tym drużyny z Łodzi, Warszawy, Koszalina oraz Torunia. Samochody, które brały w nim udział były bardzo zróżnicowane pod względem wieku, rozmiaru, mocy silnika, począwszy od Fiata 126p, przez Fiata Punto Cabrio do nowej Alfa Romeo Giulietty. Ze względu jednak na charakter rajdu wszyscy mieli takie same szanse na wygraną.

Całość rajdu przebiegła w sposób bezpieczny i planowy. Uczestnicy cieszyli się, że mogli uczestniczyć w tak miłej imprezie i deklarowali wolę powrotu w przyszłym roku aby znów święcić dzień Niepodległości na III Rajdzie Niepodległości Alfisti Północ.

Tekst: Bartosz Teska
Foto: Piotr Sukiennicki, Aneta Gajewska, Bartosz Teska, Mateusz Jasiński, Radosław Rutkowski

Autor: Informacja prasowa

Galeria fot. Nadesłane Alfisti świętowali! - 1Alfisti świętowali! - 2Alfisti świętowali! - 3Alfisti świętowali! - 4Alfisti świętowali! - 5Alfisti świętowali! - 6Alfisti świętowali! - 7Alfisti świętowali! - 8Alfisti świętowali! - 9Alfisti świętowali! - 10Alfisti świętowali! - 11Alfisti świętowali! - 12Alfisti świętowali! - 13Alfisti świętowali! - 14Alfisti świętowali! - 15Alfisti świętowali! - 16Alfisti świętowali! - 17Alfisti świętowali! - 18Alfisti świętowali! - 19Alfisti świętowali! - 20Alfisti świętowali! - 21

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska