JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Zapowiedź Folkrace Rallycross CUP SzayoCup modele RC

Wielkie ściganie w każdej skali

Data publikacji: 2014-07-29

Najbliższy weekend w Toruniu będzie należał do fanów motorsportu. Przez dwa dni, do rywalizacji na szutrowo-asfaltowym torze przystąpi ponad 70. kierowców w przeróżnych maszynach. Na starcie pojawią się także mistrzowie.

Lokalizacja zawodów: Toruń, kujawsko-pomorskie

Toruń, 2-3 sierpnia, będzie gościł u siebie kierowców aż czterech dyscyplin motorsportowych. W MotoParku pojawią się zawodnicy rywalizujący w II i III rundzie Rallycross CUP, III rundzie Folkrace, I rundzie Szayo Cup i... w specjalnych wyścigach modeli zdalnie sterowanych. Gwarancją świetnego widowiska będzie zmienna nawierzchnia, potężne auta i znakomici kierowcy. Do tego bezpośrednia walka bok w bok i zderzak w zderzak zapewnią kibicom sporą dawkę emocji i niezapomnianych wrażeń.

Sportowa rywalizacja rozpocznie się jednak już w piątek, 1. sierpnia. Na sąsiadującym z MotoParkiem torze kartingowym RacingArena, zawodnicy Rallycross CUP zmierzą się w wyścigu gokartowym. O godzinie 18:00 zasiądą za sterami "bolidów" o tych samych parametrach technicznych. O zwycięstwie decydować więc będzie technika jazdy i... waga zawodnika. Wstęp dla kibiców wolny.

Do prawdziwego ścigania kierowcy przystąpią dzień później, czyli w sobotę 2. sierpnia. W pierwszych wyścigach zobaczymy zawodników z cyklu Folkrace Oponeo Cup oraz Rallycross CUP. Różnorodność maszyn będzie zatem zatrważająca: od popularnych "sejów", poprzez niemal seryjne "beemki", Hondy, aż do ponad 600-konnych Fiest, Imprez i Lancerów. Smaczku doda też fakt, że na torze walczyć będzie w sumie blisko 60. kierowców niemal z całej Polski! Kibice oglądać będą mogli walkę takich mistrzów kierownicy jak Marcin Gagacki (BMW), Marcin Bilski (BMW), Marcin Wicik (Ford Fiesta) czy dobrze znany toruńskim kibicom z popisów na MotoOrkiestrze, Robert Czarnecki (Mitsubishi Lancer). Do walki włączą się także byli kartingowcy, m.in. Marcin Brzeziński oraz Marcin Jagła. Swój udział w Rallycross CUP zapowiedział także Łukasz Zoll (Skoda Fabia) z Mateuszem Ludwiczakiem (Ford Fiesta), który do Torunia przyjedzie wraz ze swoim tatą, Bohdanem. Warto dodać, że "senior" rodziny w tym roku powrócił na rallycrossowe tory i to od razu od wysokiego "C", czyli Rallycrossowych Mistrzostw Świata. W Toruniu zobaczymy go jednak w roli kibica. Podobną rolę będzie w tych dniach pełnił kolega i rywal olsztyńskiego kierowcy na światowych torach, Krzysztof Skorupski. Zawodnik Monster Energy World RX Team, wicemistrz Europy w rallycrossie, wcieli się dodatkowo w rolę organizatora zawodów. To dzięki jego inicjatywie udało się bowiem przywrócić w kalendarzu motorsportowych imprez te niezwykle widowiskowe zawody.

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali III rundę Rallycross CUP oraz po raz pierwszy wyścigi tzw. "szayowozów", czyli pojazdów zbudowanych na rurkach i podzespołach Fiata 126p. Choć ta klasa powinna być rozgrywana równolegle z rundą Folkrace, to jednak aby zrównoważyć siły na torze i widowisko na każdy dzień, organizatorzy postanowili rozegrać te wyścigi właśnie w niedzielę. Walka rozpocznie się o godzinie 10:00.

Tuż obok "dużego" toru rallycrossowego kibice będą mogli zobaczyć równie widowiskowe wyścigi profesjonalnych modeli zdalnie sterowanych w skali 1:10. Z okazji toruńskiej rundy Rallycross CUP modelarze również postanowili zorganizować dodatkowe zawody wzorowane na tym cyklu. Będą więc szybkie auta, szutrowe łączniki, walka zderzak w zderzak i emocje, które trzymają do ostatnich metrów. Zawodnicy, a na liście zgłoszeń już jest 15. nazwisk, będą ścigać się na połączonych torach "Toruń" i "Słomczyn".  Wydłużona zostaje również droga do finałów - aby walczyć o puchary trzeba będzie uzbierać odpowiednią liczbę punktów w aż czterech biegach kwalifikacyjnych. Na specjalną nagrodę mogą liczyć też debiutanci.

Nowości szykuje też zespół Subaru Poland RC Team, który mimo wakacyjnej pory nie odpuszcza sobie okazji do jazdy. Wyjątkowo złoto-niebieskie Subaru zobaczymy w najmocniejszej Dywizji I, bowiem na okres urlopowy pod maskę japońskiej rajdówki trafił topowy silnik WRC. Dodatkowo toruńsko-krakowski zespół ufundował puchar dla najlepszego debiutanta zawodów. Kto ma chęci i siłę zmierzyć się w wyścigu za sterami modelu RC może takie auto po prostu od teamu wynająć. Zespół Subaru dysponuje jednym modelem przygotowanym do zawodów w Dywizji II. Kontaktować się można poprzez stronę www.sprct.pl. Zawody rozpoczną się o godzinie 10:00, a wręczenie pucharów zaplanowano na godzinę 16:00.

Harmonogram wyścigowego weekendu

01.08 - piątek, 18:00, tor kartingowy RacingArena, wyścig zawodników Rallycross CUP

02.08 - sobota, tor MotoPark (Folkrace, Rallycross CUP)
10:00 - rozpoczęcie zawodów, treningi
ok 13:00 - kwalifikacje
ok 16:00 - finały

03.08 - niedziela, tor MotoPark (Rallycross CUP, SzayoCUP, modele RC)
10:00 - rozpoczecie zawodów, treningi
ok 13:00 - kwalifikacje
ok 16:00 - finały

Organizatorami weekendowych wyścigów w dużej skali są: Automobilklub Kujawsko-Pomorski, LKT "Wyczół" Gościeradz, Motosport Team Toruń.

Autor: Michał Jasiński

Komentarz do artykułu

Autor napisał(a) dnia: 2014-07-29

Słusznie, poszliśmy tropem magazynu WRC :) więc prosimy motorsportowych laików i nie tylko o wyrozumiałość. To się nie powtórzy.

Drajwer napisał(a) dnia: 2014-07-29

Oj, chyba ktoś naczytał się ostatniego wurca. Tam jednak już na wstępie wytłumaczona jest geneza żartobliwego użycia określenia "rajdowe wyścigi". Tutaj tego nie ma i stąd tytuł wygląda strasznie lamersko, bo przecież nie każdy czytelnik może w należyty sposób rozkminić zamysł autora (nie każdy też czyta WRC).

Mimo, że na taki zlepek językowo-myślowy zdecydował się poważny magazyn, to jednak chyba lepiej tego hasełka nie powielać, bo portal JM mogą czytać też motorsportowi laicy. Przez takie rzeczy ci ludzie nadal będą utwierdzali się w przekonaniu, że rajdy i wyścigi to jednak to samo. Rallycross i folkrace mają formę typowo wyścigową i żadne łączenie dwóch rodzajów nawierzchni w trakcie rywalizacji oraz częściowe podobieństwa w specyfikacjach technicznych aut tego nie zmieniają. Rajdy to pod bardzo wieloma względami zupełnie inna bajka.

Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA