Sebastien Loeb dołącza do Dream Teamu Peugeot Total

Sebastien Loeb dołącza do Dream Teamu Peugeot Total

Data publikacji: 2015-10-05

Sebastien Loeb, najlepszy kierowca rajdowy w historii, podejmie jedno z najambitniejszych wyzwań w swojej niezwykłej karierze. Dołącza bowiem do "Dream Teamu" Peugeot Total, startującego w Rajdzie Dakar.

Lokalizacja zawodów: , -- świat --

Dziewięciokrotny Rajdowy Mistrz Świata i autor rekordowego czasu podjazdu na Pikes Peak został członkiem zespołu PEUGEOT 2008 DKR, i w styczniu 2016 r. stanie na starcie Rajdu Dakar - niezwykłej przygody samochodowej, obejmującej trzynaście trudnych etapów, wytyczonych w Argentynie i Boliwii. Loeb dołącza do zespołu marzeń - oprócz niego barwy Team Peugeot Total reprezentować będą: Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz i Cyril Despres.

Sébastien Loeb - 41-latek legitymujący się bezprecedensowym odsetkiem zwycięstw odnoszonych podczas swojej kariery w Rajdowych Mistrzostwach Świata (46,2%), jest gotów do nowego zadania.

- Sport samochodowy odkryłem dopiero w wieku 18 lat, kiedy wziąłem udział w moim pierwszym rajdzie - mówi kierowca z Alzacji. - Od tego czasu interesują mnie wszystkie formy sportów motorowych, nie wyłączając Rajdu Dakar. Uczestnictwo w tym rajdzie i jazdę wyczynową przez pustynię uważam za wielkie wyzwanie. Rajd Dakar różni się zdecydowanie od wyścigów, w których aktualnie startuję. To ponad dwutygodniowa impreza, która wymaga zupełnie innego przygotowania wytrzymałościowego. Po raz pierwszy zetknę się z tego rodzaju wysiłkiem.

Przed wyjazdem do Ameryki Południowej Sébastien Loeb weźmie udział  w jednym zespole z Carlosem Sainzem - w swoim pierwszym rajdzie terenowym - Rallye du Maroc, który odbędzie się w przyszłym tygodniu (w dniach 3-9 października). Loeb i Sainz wystartują Peugeotami 2008 DKR, przetestowanymi we wcześniejszej fazie bieżącego sezonu. Dla Sébastiena będzie to szczególne wydarzenie, swego rodzaju powrót do korzeni: podczas dwóch pierwszych pełnych sezonów startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC (2003 i 2004) występował
on w jednym zespole z Carlosem. W Maroku Sainz siądzie za kierownicą najnowszego PEUGEOTA 2008 DKR16, a Loeb dysponować będzie samochodem w konfiguracji na sezon 2015.

- PEUGEOTA 2008 DKR wypróbowałem w czerwcu i od razu zrobił na mnie duże wrażenie, a od tego czasu przeszedł istotną ewolucję - komentuje francuski arcymistrz, obecnie startujący w wyścigach samochodów turystycznych w zespole Citroëna, który właśnie zapewnił sobie po raz drugi z rzędu tytuł Wyścigowego Mistrza Świata WTCC FIA w klasyfikacji producentów. - Największym zaskoczeniem było dla mnie to, jak kompletnie różni się prowadzenie samochodu dakarowego od innych samochodów wyczynowych. Jest to zupełnie nowe doświadczenie. O ile w WRC ma się nawyk omijania przeszkód, w tym pojeździe można je brać na przełaj. Oczywiście taki sposób pokonywania przeszkód wymaga nabrania pewności siebie i odpowiednich odruchów, co nie przychodzi od razu.  Druga zasadnicza różnica polega na tym, że w rajdach WRC przywykłem do prowadzenia samochodu na podstawie bardzo szczegółowych notatek. Tymczasem w rajdzie terenowym czasami improwizuje się, wybierając na oko najwłaściwszą trasę i tor jazdy. Ponadto, nigdy jeszcze nie prowadziłem wyczynowo samochodu z silnikiem Diesla. Tak więc z wieloma rzeczami stykam się po raz pierwszy i odczuwam wielką chęć uczenia się wszystkiego, czego jeszcze nie umiem!.

Sébastien Loeb zapisał w swojej karierze więcej wygranych rajdów, odcinków specjalnych i tytułów mistrzowskich niż jakikolwiek inny kierowca. Został również "Królem Pikes Peak" - dwa lata temu, wraz z zespołem Peugeot i Red Bulla, bezapelacyjnie pobił rekord czasu podjazdu na legendarnej trasie górskiej w Stanach Zjednoczonych. Był to jego pierwszy występ w barwach Peugeot, dziś stanowiący już samoistny rozdział w kronikach motorsportu.

Od dzisiaj Sébastien Loeb jest pełnoprawnym członkiem jednego z najbardziej spektakularnych zespołów, jakie kiedykolwiek mierzyły się z wyzwaniem Rajdu Dakar. Stéphane Peterhansel, jedenastokrotny zwycięzca Dakaru, powitał go w zespole słowami: "Sébastien Loeb jest punktem odniesienia sportów motorowych. Nie sądzę, by istniało wiele rzeczy, których mógłbym go nauczyć!".

Cyril Despres, pięciokrotny motocyklowy triumfator Dakaru, zgadza się, że dołączenie Loeba stanowi istotne wzmocnienie zespołu.

- Od kiedy przesiadłem się z dwóch kółek na cztery, zdobyłem ogromny zasób nowych doświadczeń. Teraz, gdy jest z nami Sébastien, czujemy się zespołem pełnym i kompletnym.

Carlos Sainz, dwukrotny Rajdowy Mistrz Świata i zwycięzca edycji 2010 Rajdu Dakar, jest przekonany, że jego dawny kolega z zespołu z łatwością zaadaptuje się w nowym dla siebie środowisku.
- Na temat Sébastiena nie mam do dodania właściwie nic ? lista jego osiągnięć wyraża wszystko. Rajdy terenowe niewątpliwie stanowią dla niego wyzwanie zupełnie nowego typu, ale z pewnością będzie on w stanie opanować również i tę dyscyplinę sportu samochodowego. Miałem okazję przekonać się, że Sébastien bardzo szybko się uczy, niezależnie od rodzaju zadania, przed jakim staje.

Po zademonstrowaniu swoich mistrzowskich umiejętności i talentu na trasach rajdowych, na podjeździe górskim Pikes Peak, i na torach wyścigowych całego świata, Loeb z niecierpliwością wyczekuje nowej przygody sportowej:

- Dakar jest niezwykłym wyzwaniem dla sportowca, które już od dawna mnie pociąga. Wcześniejszy udział w Rajdzie Maroka da mi przedsmak tego, co mnie czeka w realiach najsłynniejszego rajdu terenowego na świecie. Będzie to dla mnie doskonała okazja do nauki nowych rzeczy, tym bardziej, że moi koledzy z zespołu mogą się pochwalić wielkimi osiągnięciami w tej dyscyplinie.

Tak samo jak w całej karierze rajdowej, znaczonej dziewięcioma tytułami Mistrza Świata i 78 wygranymi rajdami WRC, pilotem Loeba będzie 42-letni Daniel Elena. Oznacza to, że w Rajdzie Maroka powróci na trasy najbardziej utytułowana załoga w historii sportów motorowych. Dwaj rajdowi weterani i stali partnerzy z siedemnastu wspaniałych, rozegranych wspólnie sezonów, już za kilka dni rozpoczną nową przygodę sportową.

Pochodzący z Monako Daniel Elena, który tak samo jak Sébastien Loeb jeszcze nigdy nie uczestniczył w rajdzie terenowym, podchodzi z pełnym profesjonalizmem do procesu niezbędnych przygotowań do nowego, trudnego zadania w zakresie pilotowania i nawigacji. Debiutująca w Dakarze załoga posługiwać się będzie urządzeniami GPS, pomagającymi znaleźć na trasie obowiązkowe punkty przejazdu wytyczone przez organizatorów.

Dyrektor Peugeot Sport Bruno Famin wyraża swoje zadowolenie z pozyskania Sébastiena Loeba do zespołu:

- Już wcześniej mieliśmy okazję pracować z Sébastienem, nie było więc dla nas zaskoczeniem to, że radzi on sobie znakomicie od pierwszych chwil spędzonych za kierownicą samochodu dakarowego. Postępuje tak, jak zawsze: do pierwszych prób podchodzi racjonalnie i z umiarem, by stopniowo wyczuć i opanować samochód. W chwili, gdy poczuje się w nim swobodnie, górę zaczyna brać jego niezwykły, wrodzony talent. My ze swojej strony zmodyfikowaliśmy auto pod wieloma względami od czasu startu w ostatniej edycji Dakaru, zatem dołączenie Sébastiena Loeba traktujemy jako ostatni element nowej, obiecującej całości.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska