JazdaMiejska.pl | moto magazyn
zimowy-rajd

Żużlowcy na lodzie, rajdowcy na żużlu

Data publikacji: 2014-02-17

Rajdowy sezon modeli RC rozpoczął 9. Rajd Zimowy rozgrywany 16. lutego na toruńskiej Motoarenie. W tym samym czasie żużlowcy bawili kibiców podczas 11. mistrzostw speedwaya na lodzie.

16. lutego Motoarena, zamiast żużlowców, przywitała kierowców elektrycznych rajdówek, którzy 9. Rajdem Zimowym zainaugurowali swój sezon. Mistrzowie od jazdy motocyklem w poślizgu bawili w tym czasie kibiców podczas 11. mistrzostw Torunia w żużlu na lodzie. Dla fanów sportów motorowych na 2 i 4 kołach czekało więc sporo atrakcji.

Lista startowa 9. Rajdu Zimowego zapełniła się prawie 40. nazwiskami. Do Torunia zawitała cała zeszłoroczna czołówka, z Igorem Staszem, rajdowym mistrzem Torunia 2013 na czele. Nie zabrakło też licznego grona debiutantów, którzy do piernikowego miasta przyjechali spod Elbląga czy Nowego Miasta Lubawskiego. Tak liczna grupa startujących spowodowała, że ostatni zawodnik mijał linię mety rajdu już po zmroku. Frekwencja to jednak nie był jedyny powód wydłużonego czasu niedzielnej imprezy. Organizatorzy przygotowali bowiem kilka nowości, które mają w tym roku urozmaicić rywalizację.

Na zawodników czekały trzy próby sportowe zlokalizowane na prostej toruńskiego toru żużlowego. Wszystkie odcinki przebiegały więc po szutrowej nawierzchni, a biały śnieg zastępowało... białe wapno, wyznaczające trasę przejazdu. Najwięcej kłopotów sprawił zawodnikom OS 2. Z początku szybka trasa zmieniała się w wąskie i kręte ścieżki. Mocniejsze auta przy nawrotach często korzystały z "ręcznego", tym samym wzbijając w powietrze białe wapno. Po kilku przejazdach kolejni zawodnicy mieli kłopot ze zlokalizowaniem właściwej trasy. Dodatkowo hopki i mosty, a w połowie trasy tradycyjny "grzybek" paraliżowały nawet odważnych kierowców. 

Sporo widowiskowej jazdy zawodnicy zafundowali kibicom na OS 3. Pierwsza partia trasy to tradycyjne kręcenie "prawo-lewo", ale później modele wpadały na szeroko rozstawione słupki. Szutrowa nawierzchnia i napęd na cztery koła pozwoliły kierowcom na odrobinę szaleństwa. Szerokie slajdy, efektowne nawroty w tumanach kurzu to obrazki niemal z prawdziwych rajdów w skali 1:1. Było show.

Pechowy początek i walka na żyletki

Od kłopotów walkę w 9. Rajdzie Zimowym rozpoczęli Michał Wieczorkowski (odkręcona zębatka na silniku), Marek Rauchfleisz (urwane koło), Adam Trzebiatowski oraz Michał Jasiński (awaria prądu). Początkowe problemy technicznie nie zniechęciły jednak zawodników, którzy na kolejnych próbach mocno starali się odrobić straty. Już na samym początku mocne tempo narzucił faworyt zawodów, Igor Stasz. W tym roku aktualny mistrz Torunia przesiadł się z Forda Fiesty do czeskiej rajdówki - Skody Fabia WRC. Nowa broń nie zmniejszyła tempa zawodnika, który w tym dniu był nie do pokonania wygrywając wszystkie 7 odcinków specjalnych.

Kolegę z zespołu ostro atakował Piotr Lipa (Peugeot 207), ale dość mocne straty na trzech oesach nie pozwoliły dogonić rywala. Niespodziewanie do walki o podium w generalce włączył się Tomasz Nyc (Toyota Corolla). Startujący słabszym modelem (S2000) zawodnik z Warszawy trzymał się bardzo blisko tylnego zderzaka Piotra Lipy i na mecie stracił zaledwie niecałe 3 sekundy! Jak sam mówił, ten sukces i pierwsze w swojej historii podium w generalce zawdzięcza swojemu "inżynierowi", Tomkowi Wieczorkowskiemu, który perfekcyjnie przygotował Toyotę do walki na toruńskim torze.

Z toruńskich zawodników świetnie spisał się Tomek Buller, który w tym roku po raz pierwszy zasiadł za sterami Lancera Evo X w królewskiej specyfikacji WRC. Popularny "Bulli" nie załapał się co prawda na podium, ale w swojej klasie zajął 3.  miejsce. Sukces nie przyszedł łatwo, bowiem przez cały czas nękany był przez Marka Słupczewskiego (Honda CR-Z). Reprezentant Slupeks Teamu stracił do swojego kolegi z zespołu zaledwie... 0,40 sekundy!

Na duże brawa zasługuje występ Jarka Żurka (Renault 5). Jako jedyny ze stawki jechał modelem napędzanym tylko na jedną oś. Mimo teoretycznie słabszego auta na takiej szutrowej nawierzchni, zaprezentował czystą i bezbłędną jazdę, która pozwoliła kierowcy z Poznania zająć wysokie 11. miejsce w "generalce" i 4. miejsce w klasie S2000, tracąc do Michała Nowickiego (VW Golf, 3. miejsce w klasie S2000) tylko 0,21 sekundy!

Coraz dzielniej na oesach radzi sobie też młodziutki Łukasz Bilinkiewicz (Opel Astra, Klasa N). Kierowca brytyjskiej wersji Opla zajął 15. miejsce w "generalce", pozostawiając w tyle dużo szybsze auta i bardziej doświadczonych kolegów. Respektu nie czuł nawet pokonując swojego tatę, który wcielając się również w rolę sędziego, miał z pewnością nieco więcej pracy podczas zawodów. Po rewelacyjnym występie w Kowalewie Pomorskim, w niedzielę na Motoarenie w dużo słabszej formie był za to Dominik Nowak (Lancer Evo III) - dopiero 26. miejsce w klasyfikacji końcowej. Radek Schenker, utytułowany zawodnik z Głogowa, borykał się z problemami technicznymi i ostatecznie ukończył zawody na 23. miejscu.

9. Rajd Zimowy zakończył się z niemal 2-godzinnym opóźnieniem. Ostatnia rajdówka linię 7 oesu przekraczała już w zupełnych ciemnościach. Organizatorzy zostali jednak szybko usprawiedliwieni, a sprawcą "zamieszania" były nowe formuły rozgrywania małych rajdów. Ostatnia próba łączyła bowiem wszystkie trzy odcinki, a zawodnicy pojawiali się na starcie w 1-minutowych odstępach. Ten system spotykany jest w "dużych rajdach", a niedzielne zawody RC pokazały, że z powodzeniem można stosować go również w mniejszej skali. Dzięki temu kierowcy mieli dużo więcej okazji do pojeżdżenia, a pozycje w tabeli pozostawały otwarte niemal do końca.

Kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC odbędzie się 16. marca. Kierowcy ponownie spotkają się na Motoarenie, ale tym razem rywalizować będą już na twardej, przyczepnej nawierzchni stadionowego parkingu.

Autor: Michał Jasiński

Galeria fot. Bartek Jędrzejewski / Michał Jasiński zimowy-rajd - 1 zimowy-rajd - 2 zimowy-rajd - 3 zimowy-rajd - 4 zimowy-rajd - 5 zimowy-rajd - 6 zimowy-rajd - 7 zimowy-rajd - 8 zimowy-rajd - 9 zimowy-rajd - 10 zimowy-rajd - 11 zimowy-rajd - 12 zimowy-rajd - 13 zimowy-rajd - 14 zimowy-rajd - 15 zimowy-rajd - 16 zimowy-rajd - 17 zimowy-rajd - 18 zimowy-rajd - 19 zimowy-rajd - 20 zimowy-rajd - 21 zimowy-rajd - 22 zimowy-rajd - 23 zimowy-rajd - 24 zimowy-rajd - 25 zimowy-rajd - 26 zimowy-rajd - 27 zimowy-rajd - 28 zimowy-rajd - 29 zimowy-rajd - 30 zimowy-rajd - 31 zimowy-rajd - 32 zimowy-rajd - 33 zimowy-rajd - 34 zimowy-rajd - 35 zimowy-rajd - 36 zimowy-rajd - 37 zimowy-rajd - 38 zimowy-rajd - 39 zimowy-rajd - 40 zimowy-rajd - 41 zimowy-rajd - 42 zimowy-rajd - 43 zimowy-rajd - 44 zimowy-rajd - 45 zimowy-rajd - 46 zimowy-rajd - 47 zimowy-rajd - 48 zimowy-rajd - 49 zimowy-rajd - 50 zimowy-rajd - 51 zimowy-rajd - 52 zimowy-rajd - 53 zimowy-rajd - 54 zimowy-rajd - 55 zimowy-rajd - 56 zimowy-rajd - 57 zimowy-rajd - 58 zimowy-rajd - 59 zimowy-rajd - 60 zimowy-rajd - 61 zimowy-rajd - 62 zimowy-rajd - 63 zimowy-rajd - 64 zimowy-rajd - 65 zimowy-rajd - 66 zimowy-rajd - 67 zimowy-rajd - 68 zimowy-rajd - 69 zimowy-rajd - 70 zimowy-rajd - 71 zimowy-rajd - 72 zimowy-rajd - 73 zimowy-rajd - 74 zimowy-rajd - 75 zimowy-rajd - 76 zimowy-rajd - 77 zimowy-rajd - 78 zimowy-rajd - 79 zimowy-rajd - 80 zimowy-rajd - 81 zimowy-rajd - 82 zimowy-rajd - 83

Komentarz do artykułu

Boguslaw K napisał(a) dnia: 2014-02-18

Gratulacje dla redaktora naczelnego, za wynik sportowy oraz super relacje oddajacą klimat pierwszych zawodów w tym sezonie. Michale tak "trzymaj" Korzystając z okazji chcę podziekować Wszystkim uczestnikom 9 Rajdu Zimowego za sporową rywalizację i już teraz zapraszam na 5 Rajd Motoareny 16.03.2014.

Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA