JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse

Debiutanci w afrykańskim słońcu

Data publikacji: 2023-04-23

Rajdowa karuzela w drodze po kluczyki do Subaru Imprezy WRC właśnie wystartowała. Dziesięciu kierowców stanęło do swojej pierwszej walki w motorsporcie w małej skali. Były małe łzy i wielkie radości.

Afrykańskie słońce przywitało zawodników I rundy Rajdowego Mickey Mouse, czyli zawodów kierowwanych do osób marzących o własnej, elektrycznej rajdówce. Stawka jest niezwykle wysoka - po raz pierwszy w historii imprez na Modelmania Park można wygrać model zdalnie sterowanych. Na najlepszych w klasach JWRC i WRC czeka na koniec cyklu Subaru Impreza WRC japońskiej marki Tamiya!

Siedem prób sportowych, jeden Citroen Xsara WRC i dziesięciu debiutantów - tak wyglądała słoneczna niedziela na toruńskim torze Modelmania Park. Kierowcy, podzieleni na dwie klasy wiekowe, rozpoczęli zmagania od... krótkiej historii małego motorsportu i szkoleniu z obsługi zdalnie sterowanego modelu. Po tym wykładzie przygotowanym przez organizatora imprezy, zawodnicy wyruszyli na tzw. Shakedown, mając okazję na krótkim odcinku testowym zapoznać się ze specyfikacją Xsary WRC. Zabawa sie skończyła - przyszedł czas na poważne ściganie.

W klasie JWRC, dla kierowców do 18-tego roku życia, od mocnego tempa zawody rozpoczął Stanisław Skwarczyński, który pod koniec zawodów otrzymał torową ksywkę "Proszę Pana". Drugi czas wykręciła jedyna dziewczyna wśród "męskiego" grona, Aleksandra Knowska. Co więcej - była najszybsza już na drugiej próbie, uciekając faworytowi o ponad 2 sekundy. Potwierdziła się też reguła, że "trening czyni mistrza". Niemal wszyscy zawodnicy JWRC poprawili swoje pierwsze czasy prezentując dużo skuteczniejszy styl jazdy. Kolejne próby to zmiana konfiguracji trasy lub kierunku jazdy, tak by debiutanci poczuli prawdziwy smak rajdowej zabawy. Były przejazdy przez "piaszczyty wąwóz", rallycrossową hopkę i czyste, asfaltowe patelnie. Pierwsza runda nie zafundowała zawodnikom kręcenia bączków wokół pachołka czy krzyżowania się trasy. Było więc łatwiej odnaleźć się na torze i poprawdzić rajdówkę prosto do mety. I tutaj ciekawostka, której nigdy jeszcze nie zaobserwowaliśmy na "prawdziwych" zawodach - wszyscy dojeżdżając do linii mety mocno dohamowywali, przekraczając ją niezwykle delikatnie. Czyżby aż tak bali się kary za potrącenie pachołka (uśmiech)?

Klasa "dla dorosłych", czyli WRC reprezentowana była przez czterech odważnych kierowców. Paweł Wojtasik wykręcił najlepszy czas na pierwszej próbie, najdłużej jechał Arkadiusz Kasprzykowski. Drugi przejazd tej samej trasy i w klasie WRC pokazał, że można pojechać szybciej. Klasyfikacja nie uległa zmianie, choć... zaczynało być coraz ciaśniej. Po pierwszych niepowodzeniach pewności siebie nabrał Arkadiusz Kasprzykowski. Odjechał rywalom tylko raz oddając prowadzenie na piątej próbie. Rywale cięli się na setne sekundy, co chwila tasując się w klasyfikacji generalnej. Niestety, czasami pojawiły się błędy, ucieczki poza trasę czy zwiedzanie piaszczystych band. Ale takie są początki. Najważniejsze, że na koniec zawodów wszyscy opuszczali bramę Modelmania Park z uśmiechami.

Ostatniecznie rywalizację wśród najmłodszych wygrał Stanisław, druga była Ola, a podium uzupełnił Anotni Gocał. W klasie WRC najwięcej punktów zebrał Arkadiusz Kasprzykowski, stopień niżej stanął Kamil Olszewski, trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Janiszewskiemu.

Niezależnie od zajętego miejsca, wszystkim debiutantom należą się wielkie brawa za odwagę, ale też na radość, zabawę i jazdę zgodnie z regułą "nigdy się nie poddawaj".

Kolejna runda już 7-go maja. Wcześniej, podczas "Majowki w raju", chętni do udziału w Rajdowym Mickey Mouse, będą mogli potrenować przed zawodami. Organizatorzy planują specjalną sesję treningową elektryczną Xsarą WRC. 

Szczegółowe wyniki z I rundy Rajdowego Mickey Mouse - link

Autor: Jazda Miejska

Galeria fot. Michał Jasiński Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 1 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 2 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 3 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 4 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 5 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 6 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 7 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 8 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 9 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 10 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 11 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 12 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 13 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 14 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 15 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 16 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 17 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 18 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 19 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 20 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 21 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 22 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 23 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 24 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 25 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 26 Stanisław i Arkadiusz wygrywają pierwszą rundę Rajdowego Mickey Mouse - 27

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA