JazdaMiejska.pl | moto magazyn
SUBARU VII Rajd Jesienny zakończy rywalizację modelarzy w Rajdowych Mistrzostwach Torunia modeli RC

Rajd pod wysokim napięciem

Data publikacji: 2013-10-22

Niespotykany dotąd ładunek energii będzie towarzyszył ostatniej rundzie Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC. SUBARU VII Rajd Jesienny zakończy rywalizację elektrycznych modeli w niezwykle efektowny sposób.

Już w najbliższy weekend, 26-27 października, toruńska Motoarena po raz ostatni ugości kierowców elektrycznych rajdówek rywalizujących w Rajdowych Mistrzostwach Torunia modeli RC. Nowością tegorocznej edycji SUBARU Rajdu Jesiennego będzie 2-dniowa formuła rozgrywania zawodów. Kierowcy do Torunia przyjadą już w sobotę rano, a finał zmagań na szutrowych "oesach" zaplanowano na niedzielę. W sumie do pokonania będzie aż dwanaście prób sportowych, wszystkie zlokalizowane na żużlowym owalu toruńskiego toru.

Emocje dla małych i dużych

Niemal tradycją staje się, że rajd wspierany przez markę Subaru, swoją oprawą stara się nawiązać do wydarzeń ze świata motorsportu w skali 1:1. Nie inaczej będzie i w tym roku. Oprócz rywalizacji "zawodowców", swoich sił za kierownicą zminiaturyzowanej rajdówki będą mogli po raz pierwszy spróbować również kibice. Specjalnie dla nich, toruńsko-krakowski zespół Subaru Poland RC Team udostępni swoje auto treningowe, którym każdy kto ukończył 8 lat będzie mógł samodzielnie wystartować w mini-rajdzie. Dla trzech najlepszych kierowców-amatorów czekają puchary. Początek rywalizacji w sobotę o godzinie 11:00, finał w niedzielę w godzinach 11:00 - 12:00. Udział w zawodach jest bezpłatny, a każdy z uczestników będzie miał aż 3 przejazdy, z możliwością wykorzystania ich w sobotę i niedzielę.

Do wyścigu na specjalnym "oesie" przystąpią także... "Gwiazdy". W niedzielę, w samo południe spotkają się przedstawiciele lokalnych mediów, kierowcy rajdowi, właściciele teamów oraz dawni mistrzowie RC. Na trasie zobaczymy choćby pierwszy profesjonalny zespół startujący w toruńskich zawodach w składzie Bartek Ahiejczyk i Mikołaj Szrajer. Do kolegów z dawnych rajdowych tras planuje dołączyć Oskar Biernacki, który z małej rajdówki dzisiaj przesiadł się do dużego driftowozu. Swój udział w mini-rajdzie "Gwiazd" zapowiedzieli także rasowi kierowcy znani z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Hubert Ptaszek oraz aktualny rajdowy mistrz Polski w grupie N - Marcin Gagacki. W tak mocnym i męskim gronie zobaczymy na pewno reprezentantki płci pięknej, które nie boją się rajdowej rywalizacji. Za sterami Subaru Imprezy zasiądą choćby Agnieszka Chmielewska (Radio ZET Gold) oraz Eliza Specjał, pierwsza kobieta startująca w rajdach amatorskich Kujaw i Pomorza. Całość uświetni komentarz Roberta Małeckiego, człowieka, który wspólnie z bratem Jarkiem, stworzył rajdy i rallycross dla zdalnie sterowanych modeli w skali 1:10. Tego głosu fani małych rajdów z pewnością nie zapomnieli.

Elektryki opanują żużlowy stadion

Tegoroczna edycja Rajdu Jesiennego zapewni również sporo atrakcji dla fanów motoryzacji w nieco większym wydaniu. W "elektryczny" klimat małego rajdu idealnie wpisze się prezentacja samochodów hybrydowych Toyoty. Pod dachem Motoareny zobaczymy aż trzy najnowsze modele japońskiego producenta napędzane silnikiem elektrycznym i spalinowym: Yarisa, Aurisa i Priusa. 

Dużo większą dawkę mocy zapewnią z pewnością sportowe auta spod znaku "Plejad". Właściciele kilku rasowych "subików" z Kujaw i Pomorza zaplanowali w niedzielę prezentację swoich maszyn na Motoarenie. Do Torunia mają przyjechać usportowione wersje Subaru Imprezy STI czy Forestera, także z ogromnym wlotem powietrza na masce. W specjalnej strefie zobaczymy jeszcze Audi R8, Mazdę3 MPS, Toyotę Celicę 4WD Turbo oraz wyczynowy driftowóz ze stajni PUZ Drift Team. Mocy w najbliższy weekend na Motoarenie z pewnością więc nie zabraknie.

Powrót dominatora

Do rywalizacji w SUBARU VII Rajdzie Jesiennym przystąpi ponad 30. kierowców z całej Polski, w tym cała czołówka z "generalki". Do Torunia przyjedzie zeszłoroczny zwycięzca - Igor Stasz (Ford Fiesta WRC), który ma jeszcze realne szanse na zdobycie tytułu Rajdowego Mistrza Torunia modeli RC. Sytuacja "na czele" jest mocno skomplikowana, stąd plany kierowcy z Chełma może mocno pokrzyżować aż trzech kierowców, w tym kolega "z ulicy" - Piotr Lipa. Honoru gospodarzy na Motoarenie będzie bronił Tomasz Buller (Mitsubishi Lancer Evo X), aktualnie lider klasyfikacji generalnej. Popularny "Buli" ostatnio nie dał szans rywalom i pewnie zwyciężył we wrześniowym Rajdzie Toruńskim. Jeśli torunianinowi udałoby się powtórzyć wynik z ostatniego rajdu, mistrzowski tytuł pozostałby w grodzie Kopernika. Do walki o podium włączy się z pewnością Michał Nowicki z Suchacza (VW Golf), który przed rajdem zajmuje 4. pozycję. Strata 49. pkt jest jeszcze do odrobienia i młody zawodnik ma wciąż matematyczne szanse na pudło w "generalce". Warto pamiętać, że rajdy szutrowe rządzą się swoimi prawami i często bywają nieobliczalne. O awarię tutaj łatwo, a dwa dni walki to nowość dla kierowców małych rajdówek. Zapowiada się więc weekend pełen emocji i sportowej rywalizacji.

Rajdowy debiut "sponsora"

Motoarena w najbliższy weekend będzie miejscem rajdowego debiutu toruńsko-krakowskiego zespołu - Subaru Poland RC Team. Do tej pory niebiesko-białe Subaru Impreza mogliśmy oglądać na torach rallycrossowych, gdzie nowy team zbierał swoje pierwsze doświadczenia. Teraz przyjdzie czas na prawdziwy rajd.

- Udział w tym rajdzie mocno zobowiązuje, musimy więc dać z siebie wszystko - zapowiada Michał Jasiński, kierowca SPRCT. - Nasz tytularny sponsor, Subaru Import Polska, już po raz drugi wspiera zawody na Motoarenie, a ten rajd będzie dla nas szczególny, bo pierwszy w historii. Trochę się boję, bo tutaj jeździ się zupełnie inaczej niż w rallycrossie. Tam jest jeden stały tor. W rajdzie mamy kilka odcinków specjalnych, z których większość jest mocno "zakręcona" i trzeba wiedzieć kiedy i gdzie skręcić. Nie będzie łatwo, ale postaramy się pojechać czysto.

Toruńsko-krakowski zespół wystartuje japońskim modelem Tamiya TL-01 w klasie S1600, które zostało wzbogacone o kilka tuningowych podzespołów. Z uwagi na charakter rajdu, niebiesko-biała Impreza zostanie nieco podniesiona i osadzona na oponach szutrowych. Zespół zaprezentuje się także w nowej karoserii, poprzednie nadwozie niestety mocno ucierpiało w rallycrossowych wyścigach.

- Mam nadzieję, że nasza rajdówka przetrwa moje pierwsze zawody, bo model zastępczy będzie w tym czasie wykorzystywany przez kibiców i vipów - dodaje zawodnik SPRCT. - Tutaj nie będzie tylu twardych przeszkód, co w rallycrossie, więc liczę na to, że serwo (układ kierowniczy) nie spłata nam znowu figla. Mam sentyment do tego auta i chcę naszego "dziadka" jeszcze trochę pomęczyć. Na nowy sezon na pewno będą zmiany.

Harmonogram SUBARU VII Rajdu Jesiennego

Lokalizacja: Toruń, Motoarena, ul. Pera Jonssona 7

sobota, 26.10.2013
08:30 - 10:00 - odbiór administracyjny, testy
10:00 - 11:30 - etap I
10:00 - wystawa samochodów sportowych i hybrydowych
11:00 - 14:00 - mini-rajd dla publiczności
11:45 - 13:30 - etap II
13:45 - 15:15 - etap III
15:30 - zakończenie etapu sobotniego

niedziela, 27.10.2013
08:30 - 10:00 - odbiór administracyjny, testy
10:00 - 11:30 - etap I
10:00 - wystawa samochodów sportowych i hybrydowych
11:00 - 12:00 - mini-rajd dla publiczności
11:00 - 13:00 - wystawa samochodów Subaru
11:45 - 13:00 - etap II
12:00 - 13:00 - mini-rajd dla Gwiazd
13:30 - wręczenie nagród zwycięzcom, Gwiazdom i publiczności
14:00 - zakończenie rajdu

SUBARU VII Rajd Jesienny wspierają: Subaru Import Polska, CUK Ubezpieczenia, VIP Dystrybucja, MOSiR, TKM, Subaru Poland RC Team, Toyota Bednarscy. Patronat medialny objęło Radio GRA.

Autor: Michał Jasiński

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
SZUKAJ W SERWISIE!
OtoModel - ogłoszenia modeli RC, części Traxxas Arrma HPI i inne
rc AKTUALNOŚCI TESTY UŻYWANE FOTOREPORTAŻ MODELE MOTOSPORT
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA