JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Kupiłeś używany samochód z ważnym OC - co dalej

Kupiłeś używany samochód z ważnym OC - co dalej?

Data publikacji: 2013-11-29

Rynek samochodów używanych w Polsce jest jednym z większych w Europie. Nic dziwnego - samochód stał się niezbędnym narzędziem - jednak rzadko kogo stać na zakup pojazdu prosto z salonu.

To też sprawia, że często kupujemy auta poleasingowe czy sprowadzane z zagranicy, zostawiane w rozliczeniu lub po prostu sprzedawane przez poprzedniego właściciela. Co się jednak dzieje w takich sytuacjach z dotychczasową polisą OC?

1. Nie wypowiadamy umowy OC

Pierwszym możliwym rozwiązaniem, gdy staniemy się nowymi właścicielami używanego samochodu, jest niewypowiadanie polisy OC. Będzie ona ważna do czasu, na który została zawarta. Oznacza to, że na polisie ubezpieczeniowej dalej widniało będzie nazwisko poprzedniego właściciela samochodu. Oczywiście o wszystkim musi być poinformowany zakład ubezpieczeniowy. Po zakończeniu okresu umowy nowa polisa zostanie wystawiona już na nasze nazwisko. To rozwiązanie stosowane jest najczęściej wtedy, gdy do końca okresu trwania polisy nie pozostało zbyt dużo czasu. Zgodnie z literą prawa taką polisę powinno się przepisać, co jednak nie jest nagminną praktyką.

Polisy OC mogą również nie zostać wypowiedziane, ale może zmienić się wysokość składki ubezpieczeniowej. Tak może się dziać na przykład wtedy, gdy polisa została zawarta przez osobę fizyczną, a auto zostało kupione przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób. Rekalkulacja dotyczy także innych sytuacji: zmiana miejsca zamieszkania czy dłuższy staż za kierownicą. W takich wypadkach koszt ubezpieczenia OC może być nawet kilkukrotnie wyższy i towarzystwo ubezpieczeniowe będzie prawdopodobnie chciało skompensować sobie zdecydowanie wyższe ryzyko poprzez zwiększenie składki ubezpieczeniowej. Właściwie nie zdarza się, aby przedstawiciele towarzystwa korygowali wysokość składki na korzyść nowego właściciela samochodu.

2. Wypowiadamy umowę ubezpieczenia OC

Ostatnim sposobem jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC. Najczęściej powodem jest koszt składki, wtedy też warto skorzystać z wygodnego i pomocnego narzędzia, jakim jest kalkulator OC, np. rankomat.pl. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC będzie wiązało się z koniecznością zawarcia przez nas nowej polisy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj pozostała część składki jest zwracana dotychczasowemu właścicielowi ubezpieczonego pojazdu. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel skalkuluje składki na podstawie charakterystyk nowego właściciela ? w wielu przypadkach może wiązać się to z wzrostem kosztów ubezpieczenia. Tutaj zależne jest to od wielu czynników, między innymi od stażu za kierownicą, wieku kierującego czy zniżek popartych historią ubezpieczeniową.

Autor: Jazda Miejska

Komentarz do artykułu

Peter Wu napisał(a) dnia: 2016-03-30

Dzien dobry. wiem, ze od momentu opublikowania artykulu mijaja juz 3 lata, ale nigdzie nie moge odnalezc odpowiedzi na moja watpliwosc.
Na poczatku marca br. nabyem uzywany samochod z OC waznym do sierpnia. Po dokonaniu formalnosci zarejestrowania auta (wszystko w terminach), zawarlem umowe ubezpieczenia na swoje nazwisko u konkurencji, gdzie naliczono mi korzystniejsza skladke wraz z AC. W tym samym dniu wypowiedzialem stara umowe OC.
Po tygodniu, otrzymalem wezwanie do zaplaty ok 77zl za "skladke" na polise wystawiona na moje auto I moje dane przez starego ubezpieczyciela. Numer polisy jest rozny z tym, ktory widnial na polisie kupionej z autem. W naglowku pisma byla informacja, ze "skladka" naliczona zostala... "w zwiazku z wypowiedzeniem umowy". Czy ktos moglby mi pomoc I powiedziec o co chodzi I czy dawny ubezpieczyciel ma prawo do nalcizenia czegokolwiek? A moze chca mnei naciagnac? Na pismie nie ma terminu zaplaty I zostalo ono skierowane przesylka nierejestrowana. Z doswiadczenia wiem, ze sa to dosc nietypowe procedury. Szczegolnie ta z brakiem podania terminu platnosci...

SZUKAJ W SERWISIE!
rynek Brak artykułów
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA