Na razie do Gdańska bezpłatnie
W połowie października oddano do ruchu 62-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Grudziądza do Torunia . Tym samym trasę 152-km z Torunia do Gdańska możemy teraz pokonać w czasie poniżej stu minut.
14 października oddano do ruchu 62-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Grudziądza do Torunia (Nowe Marzy-Czerniewice). Inwestycja została zrealizowana w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przez koncesjonariusza spółkę Gdańsk Transport Company. Na podstawie decyzji Ministra Infrastruktury, przez pierwsze trzy miesiące przejazd nowo otwartym odcinkiem A1 będzie bezpłatny.
Spółka GTC będzie zarządzać całym 152-km odcinkiem autostrady z Gdańska do Torunia, (odcinek Gdańsk-Grudziądz oddano do ruchu w 2008) aż do roku 2039. Po wygaśnięciu koncesji autostrada zostanie przekazana nieodpłatnie i w określonym standardzie stronie publicznej.
Budowa autostrady trwała 27 miesięcy. Koszt to 3,1 mld zł. Generalnym wykonawcą było konsorcjum Skanska - NDI Joint Venture. W ramach kontraktu wykonano 10 mln m3 robót ziemnych, wyprodukowano 300 000 m3 betonów oraz położono 1,3 mln ton mieszanek bitumicznych. Podczas wykonywania tej inwestycji w użyciu było 500 maszyn i 500 aut transportowych.
Zgodnie z projektem, wybudowano pięć nowych węzłów autostradowych:
- Warlubie
- Grudziądz
- Lisewo
- Turzno
- Lubicz
Na trasie nowego odcinka A1 kierowcy mają do dyspozycji cztery pary miejsc obsługi podróżnych (Malankowo, Drzonowo, Nowy Dwór oraz Nowa Wieś).
W ramach inwestycji wykonano dwa duże mosty rzeczne. Most na Wiśle pod Grudziądzem, (1954 m), jest najdłuższym mostem w kraju. Most wyróżnia najdłuższa estakada dojazdowa o długości prawie jednego kilometra wykonana metodą nasuwu podłużnego oraz najdłuższe, bo 180-metrowe przęsło rozpostarte na podporach zanurzonych w nurcie rzeki.
Wybudowano także około 60 innych obiektów mostowych i wiaduktów, 18 z nich pełni funkcję przejść dla zwierząt. Ponadto, rolę przejścia dla małych zwierząt spełnia ponad 70 przepustów pod drogą.
Dzięki oddaniu do ruchu autostrady A1 na odcinku Nowe Marzy-Toruń łączna liczba kilometrów inwestycji drogowych zrealizowanych od 16 listopada 2007 r. wynosi 1422 km dróg krajowych, w tym 298 km autostrad, 431 km dróg ekspresowych, 146 km obwodnic oraz 547 km dróg krajowych po gruntownych przebudowach.
Od 16 listopada 2007 r. do 5 października 2011 r. podpisano umowy na budowę 1950 km dróg krajowych, w tym na 783 km autostrad oraz 1167 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg.
Obecnie w budowie i przebudowie jest 1363 km dróg krajowych. Trwają prace przy budowie nowych tras, w tym między innymi 640 km autostrad, 609 km dróg ekspresowych i 93 km obwodnic.
AKTUALNOŚCI
Od stycznia jeszcze bardziej ekspresowo
V urodziny Honda Team Grudziądz
Widowisko było aż miło
Amatorzy motocykli powalczą na... parkingu
Rajdem po poligonie i muzeum
Turystycznie po Grudziądzu
Pięciolatek też pomykał na quadzie
Ponad 100 lat historii na toruńskim show
Od motorynek po superauta, a nawet... czołg
Od motorynki po hypercary
Będą superauta, zabytki, a nawet... UFO
Od rowerów po Rollsa
Auto Moto Show Toruń 2023 już za miesiąc
Strzelanina pod Toruniem, skradzione auta zatrzymane
Toyota Auris.Złoto w kolorze blue
Chevrolet Spark.Bohater szklanego ekranu
Mercedes-Benz CLS.CLS, Czyli Luksusowo i Sportowo
Honda CR-Z.Romantyczna marzycielka
Fiat Bravo.Włoska uwodzicielka
.Miejski Kingsize
Przekraczać granice, bezpiecznie
Zakończenie z przytupem
Toruń tylnymi kołami pędzony...
Ostatnia prosta do zimy
Piknikowo, lecz pod znakiem BMW
Gwiazdy znów zleciały do Grodu Kopernika
Pakiet atrakcji na Powitanie Lata
Rajdowy klasyk na krzyżackich szutrach
Kopernik ruszył rajdami
Duże Toyoty w małej skali
Pech Artura, szampan dla Kamila
Wielki Zamek dla małych rajdówek
