Mitsubishi ASX nowy crossover spod znaku Trzech Diamentów

Kluczowy gracz trzech diamentów

Zobacz zdjęcia: Mitsubishi ASX | Data publikacji: 2010-02-28

Mniejszy i bardziej dynamiczny brat Outlandera - nowy crossover ASX - wkracza na rynek. Mitsubishi będzie walczyć o nowych Klientów, którzy cenią sobie oryginalność i niepowtarzalny styl. A sportowe doświadczenie marki będzie dodatkowym atutem.

Wszystko zaczęło się od Outlandera - polskiego hitu sprzedaży w segmencie aut sportowo-rekreacyjnych. Producent zakładał początkowo, że auto trafi w gusta osób szukających średniej wielkości SUV-a o ponadprzeciętnych właściwościach jezdnych w terenie. Życie pokazało co innego - "misiek" postrzegany i traktowany jest przez europejskich klientów jako alternatywa dla modeli kombi z segmentu D.

Sposób postrzegania modelu Outlander wymusił więc na Mitsubishi rewolucyjne zmiany . Dzięki temu produkt finalny to dojrzalszy, lepiej wyposażony i bardziej niż kiedykolwiek "średni crossover" na każdą pogodę. Bowiem klienci bardziej cenią sobie w nim komfort jazdy i dynamikę auta osobowego oraz funkcjonalne wnętrze typowe dla pojazdów MPV niż jego zdolności terenowe.

Dzisiaj firma Mitsubishi Motors podąża dalej tą drogą i w segmencie C pojawi się mniejszy, bardziej dynamiczny brat Outlandera - nowy kompaktowy crossover ASX. To kolejny "uniwersalny i globalny" model ze stajni Mitsubishi Motors i dlatego został odpowiednio oznaczony i nazwany. Model ASX zadebiutował na rynku japońskim w lutym 2010 roku (jako RVR). Po swojej europejskiej premierze na salonie w Genewie, zostanie wprowadzony do sprzedaży detalicznej wiosną 2010 roku.

mitsubishi concept cxOd wersji koncepcyjnej Concept-cX do ostatecznej postaci ASX
Zachowując ten sam sugestywny niebieski kolor Kawasemi Blue, nowy Mitsubishi ASX to rynkowa interpretacja pojazdu demonstracyjnego Concept-cX, który zaprezentowano w 2007 roku we Frankfurcie, a którego sukces przekonał zarząd firmy MMC by uczynić zeń w pełni dopracowany model produkcyjny.

Dłuższy o prawie 20 cm (4295 mm wobec 4110 mm wersji demonstracyjnej), nieco wyższy (+ 6,5 cm) i szerszy (+ 2 cm), oraz wyposażony w bardziej pionowo opadającą klapę tylną (wyższa funkcjonalność przedziału bagażowego), model ASX zachowuje podstawowe cechy designu wersji Concept-cX oraz jej zwartą sylwetkę stabilnego samochodu osobowego.

Nowy model wyróżnia sugestywna osłona chłodnicy typu Jet Fighter - nawiązanie stylistyczne do myśliwca F-2 produkowanego przez firmę Mitsubishi Heavy Industrie - która stała się już znakiem rozpoznawczym niemal wszystkich modeli firmy Mitsubishi w Europie (Colt, Lancer i Outlander). Prosty "rasowy" wygląd był dla konstruktorów firmy Mitsubishi stylistycznym wyznacznikiem. Nie wywierano na nich żadnej marketingowej presji. Nie musieli na siłę upodabniać nowego modelu do aut klasy SUV, np. poprzez dodanie ciężkich stylistycznie detali. Konstruktorzy mogli zatem rozwinąć projekt Concept-cX w mniej polaryzujący, ale za to w bardzo wyrazisty i ekspresyjny sposób, tworząc świetny "sportowy hatchback" o atrakcyjnej sylwetce i odpowiednim charakterze.

Zachowanie zwartej sylwetki Concept-cX z dynamiczną, wyrazistą linią boczną, wymagało modyfikacji całego kształtu nadwozia. Wykorzystano tu - najlepiej jak to możliwe - większy o 14,5 cm rozstaw osi (2670 mm wobec 2525 m). Pozwoliło to wypracować niższą, bardziej stabilną sylwetkę oraz lepiej wkomponować wydatny kształt błotników. W rezultacie, odpowiednio poprowadzona linia dachu wydatnie poprawia ogólne właściwości aerodynamiczne (Cd: 0,32) pojazdu oraz podkreśla jego dynamiczną sylwetkę.

Z przodu odnajdziemy grill Jet Fighter, który na pierwszy rzut oka wydaje się identyczny, jak w modelu Lancer czy Outlander. Jednak został on tym razem idealnie zespolony z kształtem przetłoczeń pokrywy silnika, co zapewnia lepszą ochronę pieszego podczas potrącenia - i to mimo krótkiego zwisu - oraz czyni przód auta bardziej widocznym dla kierującego, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie w warunkach miejskich.

Z tyłu głównym założeniem stylistycznym było jednoczesne obniżenie i poszerzenie sylwetki. Chciano przy tym uniknąć wrażenia nadmiernej przysadzistości, które dodatkowo mógłby potęgować krotki tylny zwis. Aby temu zapobiec, między wąskimi, "skośnymi" kloszami tylnych lamp poprowadzono wyraziste, aerodynamiczne przetłoczenie oraz umieszczono tam trapezoidalne wgłębienie na tablicę rejestracyjną.

mitsubishi asxDynamika
Wnętrze nowego modelu również cechuje wyrazista, sportowa elegancja. Nacisk położono bardziej na formę, sposób wykończenia oraz jakość użytych materiałów niż na mnogość wymyślnych stylistycznych rozwiązań tak typową dla pojazdów klasy SUV.

Podobnie jak design nadwozia, również i wnętrze ASX charakteryzuje styl "dynamicznej jakości", który zdradzają takie elementy, jak głęboko osadzone zegary rodem z Outlandera, miękkie obicia wokół konsoli środkowej przechodzące na drzwi, czy srebrne, dekoracyjne wstawki po obu stronach zestawu audio i w panelach drzwiowych.

Jednocześnie uwagę zwracają elementy takie, jak chromowany, okrągły panel wkoło dźwigni zmiany biegów oraz inspirowane designem motocyklowym srebrne wstawki po obu stronach konsoli i zespołu zegarów.

Naturalnie wybór tekstur i materiałów nie był przypadkowy. Są one przyjemne w dotyku i budują odpowiedni klimat wnętrza. Choć kolorystykę oparto głównie na eleganckiej czerni, kontrastujące ze sobą tekstury i materiały czynią wnętrze ASX zaskakująco dynamicznym.

Szczególnie wiele uwagi poświęcono wykończeniu elementów, których najczęściej dotykają pasażerowie pojazdu. Stworzono nowy rodzaj tapicerki o podwójnym, kontrastującym, falistym wzorze, która przydaje wnętrzu ASX szyku i sportowego zacięcia.

Podobnie rozwiązano problem tapicerki foteli, gdzie konstruktorzy firmy Mitsubishi oraz ich współpracownicy w zakładach tekstylnych stworzyli nowy wzór tkaniny z trójwymiarowymi przetłoczeniami, który potęguje jeszcze wrażenie sportowej dynamiki i jakości, ożywiając ciemne wnętrze ASX.

Lancer + Outlander
ASX to najnowszy produkt firmy MMC zbudowany na średniej wielkości płycie Project Global. Nowy model mają charakteryzować właściwości drogowe Lancera oraz dominująca pozycja za kierownicą rodem z Outlandera, a także wygoda i bezpieczeństwo inteligentnego systemu kontroli dynamiki pojazdu (AWC) sprzężonego z elektronicznym napędem na cztery koła.

Dzieląc z Outlanderem duży rozstaw osi (2.67 m), model ASX jest krótszy o 34,5 cm i ma tę samą konstrukcję spodniej części oraz podwozia (przednie zawieszenie oparte na kolumnach MacPhersona, wielowahaczowe zawieszenie tylne?), ale zmodyfikowaną i dostosowaną do potrzeb mniejszego i lżejszego pojazdu.

Zdecydowanym udoskonaleniem jest na pewno system elektrycznego wspomagania układu kierowniczego, przyczyniający się do dalszego spadku poziomu emisji i połączony z kolumną kierownicy regulowaną w dwu płaszczyznach.

Dzięki zastosowaniu wszechstronnej, nowoczesnej technologii jaką reprezentuje platforma Project Global, model ASX może zaoferować pełną gamę rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego, takich jak (dostępność wyposażenia uzależniona od wersji modelu i rynku):
- Reflektory ksenonowe 160 Super-HiD Wide Vision
- System aktywnej kontroli stabilności (ASC)
- System kontroli trakcji
- System wspomagania ruszania na wzniesieniu
- System przeciwdziałający blokowaniu kół (ABS)
- System elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD)
- System wspomagania nagłego hamowania
- System sygnalizacji awaryjnego zatrzymania pojazdu
- System 7 poduszek powietrznych (łącznie z poduszką kolanową dla kierowcy)


mitsubishi dieselEkologiczny Diesel MIVEC
Pierwszy Diesel z systemem zmiennych faz rozrządu. Jako najnowszy produkt pro-środowiskowej strategii firmy MMC, ASX wyposażony będzie w zupełnie nowe, w całości aluminiowe, czterocylindrowe, 16-zaworowe ekologiczne jednostki wysokoprężne. Spełniające rygorystyczne wymogi normy Euro 5, silniki te ? wyposażone w dwa wałki rozrządu w głowicy oraz bezpośredni układ wtryskowy typu Common Rail - powstały przy współpracy Mitsubishi Motors Corporation z firmą Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI), która zaoferowała m.in. swą wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas produkcji przemysłowych i okrętowych silników wysokoprężnych oraz technologie turbin spalinowych.

Nowe silniki dostępne będą najpierw w modelu ASX - z pojemnością 1,8 litra, a w drugiej połowie 2010 roku również w modelach Lancer. Rodzina jednostek 4N13 pochodzi od najnowszego silnika benzynowego firmy MMC i wykorzystuje szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych takich, jak turbosprężarka o zmiennej geometrii kierownic dopływu powietrza turbiny. Silniki te są wyjątkowo wydajne i wyróżniają się bardzo dobrą charakterystyką spalania, co jest efektem zastosowania zaawansowanych technologii obliczeniowych.

Przykładem technologicznego zaawansowania może tu być stworzony przez firmę Mitsubishi elektronicznie sterowany system zmiennych faz rozrządu (MIVEC) - pierwszy taki system dla silników wysokoprężnych montowanych w samochodach osobowych.

Modele Mitsubishi z ekologicznym silnikiem wysokoprężnym 4N13 MIVEC o pojemności 1798 cm3 będą konkurować z trudnymi przeciwnikami w zatłoczonym i wymagającym, a przy tym niezwykle ważnym segmencie europejskiego rynku. Dlatego jednostkę o tak wysokiej kulturze pracy w jej ekologicznej misji wspomagać będą - w standardzie we wszystkich wersjach - pełny pakiet niskoemisyjny ClearTec, w którego skład wejdą:
- Funkcja Automatic Stop & Go
- Filtr cząstek stałych typu closed-flow
- System elektronicznego wspomagania układu kierowniczego
- System kontroli odzysku energii (Generation Control System)
- Tylne lampy diodowe (mniejsze zużycie energii)
- Opony o zmniejszonych oporach toczenia

Pomyślano również o miłośnikach silników benzynowych. Model ASX będzie także dostępny z nową jednostką 1.6 DOHC 16v MIVEC, którą zbudowano na bazie silnika firmy Mitsubishi o pojemności 1,5 litra znanego z modelu Colt. Jednostka montowana w ASX również oferowana będzie z pakietem ClearTec oraz pięciostopniową przekładnią manualną.

Styl salonowy
Proste stylistycznie wnętrze ASX przypomina elegancki salon, zarówno pod względem wystroju, jak i swej funkcjonalności i dostępnych opcji.

Robiąc świetny użytek z dużego rozstawu osi (2,67 m), pięciomiejscowy ASX oferuje wysoki komfort podróży oraz stosowny do swych gabarytów i potrzeb pasażerów przedział bagażowy (1), który ma pojemność 416 litrów (przy ustawieniu oparcia tylnej kanapy pod kątem 17 stopni - oparcie przesunięte do przodu) bądź 393 litrów (przy ustawieniu oparcia tylnej kanapy pod kątem 23 stopni).

Dzięki panoramicznemu szklanemu dachowi już od pierwszych chwil możemy poczuć się wewnątrz ASX, jak w luksusowym salonie. Dach ten po raz pierwszy pojawia się w ofercie Mitsubishi Motors. Wykonany ze szkła nie przepuszczającego promieni UV zapewnia niepowtarzalne doznania nie tylko za dnia, ale również po zmroku, a to za sprawą ramowego, nastrojowego oświetlenia diodowego Moonlight. Dach panoramiczny jest standardowo wyposażony w sterowaną elektrycznie osłonę przeciwsłoneczną.

Ogólnie rzecz biorąc wyposażenie ASX robi wrażenie i to już w podstawowej wersji, gdzie nabywca otrzymuje: radio z CD i obsługą MP3, gniazdo AUX oraz 4 głośniki, ręczną klimatyzację, 7 poduszek powietrznych, system aktywnej kontroli stabilności wraz z systemem kontroli trakcji i wiele innych elementów.

Dodatkowe wyposażenie modelu ASX obejmuje automatyczną klimatyzację, czujniki deszczu i zmierzchu, tempomat, wielofunkcyjną kierownicę, czujniki parkowania, obsługę Bluetooth i łącza USB, szyby jednostronnie przezierne, reflektory ksenonowe Super HiD Wide Vision, system bezkluczykowy, przycisk uruchamiania silnika, skórzaną tapicerkę, system Mitsubishi Multi-Communication z nawigacją HDD i serwerem muzycznym, zestaw audio Rockford Fosgate itd.

WSTĘPNE DANE TECHNICZNE
(Wszystkie dane muszą zostać oficjalnie zatwierdzone)

NADWOZIE:
- Długość: 429,5 cm
- Szerokość: 177 cm
- Wysokość: 161,5 cm (162,5 cm z relingami dachowymi)
- Rozstaw osi: 267 cm
- Masa: od 1270 do 1525 kg
- Rozmiar opon: 215/65R16
- Poj. bagażnika: 416 litrów

SILNIKI:
- 1.8 DiD MIVEC:moc: 150KM
- 1.6 MIVEC (benzynowy): moc: 117KM

Autor: Mitsubishi

Zdjęcia fot. Mitsubishi Mitsubishi ASX nowy crossover -foto 994Mitsubishi ASX nowy crossover -foto 995Mitsubishi ASX nowy crossover -foto 996Mitsubishi ASX nowy crossover -foto 997Mitsubishi ASX nowy crossover -foto 998Mitsubishi ASX nowy crossover -foto 999

Komentarz do artykułu

magda napisał(a) dnia: 2010-09-22

super auto

Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA