JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Sprawdzenie VIN pomoże wycenić używane auto

Sprawdzenie VIN pomoże wycenić używane auto

Data publikacji: 2014-10-16

Przy zakupie używanego auta jednym z kluczowych elementów, które porównujemy jest cena. Ta zależy od wielu czynników, ale żeby wiedzieć, ile powinien kosztować konkretny pojazd, warto sprawdzić jego numer VIN i poznać dokładną historię.

Co decyduje o cenie samochodu używanego?

Używane auto w niezłym stanie, czyli takie, którym da się bezpiecznie jeździć można kupić już za 2-3 tysiące złotych. Co decyduje o tym, że jedne samochody są tańsze, a za inne musimy zapłacić więcej?

W pierwszej kolejności oczywiście marka i model samochodu oraz jego rocznik - z oczywistych przyczyn im starszy samochód tym jego wartość jest niższa. Sprawdzając rocznik warto mieć na uwadze nie tylko datę produkcji, ale również datę pierwszej rejestracji - ta często może się różnić od roku produkcji, gdy na przykład auto kupione było na początku roku, z wyprzedaży poprzedniego rocznika.

Inne ważne cechy auta, które niewątpliwie wpływają na jego cenę to:

  • Typ auta i typ nadwozia. W innej cenie będą samochody osobowe, terenowe i dostawcze, ale inną cenę zapłacimy za to samo osobowe auto, jeśli będzie miało nadwozie sedan, a inną gdy wybierzemy kombi.
  • Pojemność silnika, liczba koni mechanicznych.
  • Liczba drzwi - trzydrzwiowe i pięciodrzwiowe samochody tej samej marki i tego samego modelu mogą różnić się ceną.
  • Rodzaj paliwa - przy zakupie używanego auta kupujący zawsze zwraca uwagę na to, czy interesujący go pojazd ma silnik benzynowy, wysokoprężny czy może jeździ na gaz. Przy instalacji gazowej o cenie auta może zdecydować także fakt, czy instalacja zamontowana była fabrycznie oraz jaki jest termin ważności butli gazowej.
  • Wyposażenie samochodu - można porównywać ze sobą ceny dwóch aut tego samego modelu i marki, z tego samego rocznika, ale jeśli będą znacząco różniły się wyposażeniem, to i cena nie będzie porównywalna. Wartość samochodu zwiększają na przykład skórzane fotele, klimatyzacja, sprzęt audio, elektryczne lusterka, podgrzewanie lusterek i szyb czy podgrzewanie foteli, poduszki powietrzne (ich obecność i liczba), czujniki parkowania itp.
  • Przebieg auta - to jeden z tych czynników, na który kupujący samochód zwracają uwagę w pierwszej kolejności, zaraz po marce i roku produkcji. Im większy przebieg tym auto ma niższą wartość.
  • Ogólny stan samochodu - tu nie można mieć wątpliwości - im mniej zarysowań, śladów użytkowania ma samochód, tym wyższa jego wartość.

Sprawdzenie VIN pomoże ustalić wartość auta

Wymienione czynniki to tylko niektóre elementy wpływające na cenę samochodu używanego. Ich wspólną cechą jest to, że można je dostrzec gołym okiem lub bez problemu sprawdzić w dokumentach (np. pojemność silnika czy datę pierwszej rejestracji). Ale na cenę samochodu używanego mają wpływ także takie czynniki, których na pierwszy rzut oka nie widać - w ich zweryfikowaniu pomoże sprawdzenie VIN. Podczas oglądania auta na sprzedaż warto poprosić sprzedającego o numer VIN, czyli numer nadwozia, a następnie sprawdzić go w bazach danych, np. w serwisie autoDNA.pl. Dzięki temu możemy poznać kilka faktów dotyczących samochodu, które mogą być podstawą do negocjowania niższej ceny za auto, np.

  • Liczba dotychczasowych właścicieli pojazdu - im więcej ich było, tym większe niebezpieczeństwo, że auto jest w gorszym stanie technicznym (bo każdy ma swoje przyzwyczajenia jeśli chodzi o sposób prowadzenia auta), a co za tym idzie - cena samochodu powinna być niższa.
  • Informacje o kolizjach, stłuczkach, wypadkach - jeśli sprzedający zataił przed nami dane na ten temat, możemy dowiedzieć się o nich poprzez sprawdzenie VIN.
  • Wcześniejsze przeznaczenie auta - jeśli samochód jeździł jako taksówka lub był autem dostawczym w małej firmie albo też jeździli nim handlowcy, a samochód był wzięty w leasing - możesz z czystym sumieniem negocjować niższą cenę. 

Ponadto sprawdzając numer VIN w bazach danych otrzymujemy także informację o wcześniejszych odczytach przebiegu samochodu (dzięki temu można zweryfikować, czy przebieg widoczny na liczniku jest wiarygodny), a także o tym, czy auto nie było zgłaszane jako kradzione. Mamy także dokładne dane o wyposażeniu, z jakim samochód wyjechał z fabryki i możemy zweryfikować, czy niczego nie brakuje.

Sprawdzenie VIN przed zakupem używanego samochodu zajmie nam zaledwie kilka chwil i będzie kosztować kilka złotych, ale dzięki wiedzy, jaką w ten sposób zdobędziemy możemy wynegocjować niższą cenę auta. A to już potencjalnie spore oszczędności - nawet kilka tysięcy złotych.

Autor: Informacja prasowa

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
SZUKAJ W SERWISIE!
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm Nasze strony: Modelmania | OtoModel | Magazyn RC AUTA