JazdaMiejska.pl | moto magazyn
VW Golf historia 40 lat

40 lat Golfa: bestseller i trendsetter

Data publikacji: 2014-03-31

Volkswagen świętuje 40-te urodziny najpopularniejszego europejskiego samochodu w historii: Golfa. Do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało ponad 30 milionów egzemplarzy tego bestsellera, który od zawsze był odzwierciedleniem postępu technicznego.

Niezależnie czy silnik z turbodoładowaniem, z bezpośrednim wtryskiem, napęd elektryczny czy hybrydowy plug-in, ABS, ESC, XDS czy 4Motion, automatyczny tempomat, funkcja awaryjnego hamowania w mieście, funkcja stabilizacji przyczepy czy hamulec multikolizyjny, automatyczna klimatyzacja, system nagłaśniający Dynaudio, ekran dotykowy z czujnikiem zbliżeniowym czy reflektory diodowe, Trendline, Comfortline czy Highline, GTI, GTD czy GTE - Golf zawsze był tym modelem, który rozpowszechniał najważniejsze technologie i trendy motoryzacyjne naszych czasów.

Pierwszy seryjny Golf zjechał z taśm produkcyjnych w Wolfsburgu 29 marca 1974 roku. Po kilkudziesięciu latach dominacji Garbusa z umieszczonym z tyłu silnikiem, rozpoczęła się nowa epoka: epoka zamontowanego poprzecznie z przodu silnika i napędu na przednią oś. Zaprojektowany przez Giorgio Giugiaro i zespół Volkswagen Design, Golf I, jako następca wyprodukowanego w ponad 21,5 mln egzemplarzy Garbusa, miał kontynuować pełną sukcesów historię ówczesnego najpopularniejszego samochodu na świecie. I to się udało. Już w październiku 1976 roku zakłady Volkswagena opuścił milionowy Golf. W 1976 roku do podstawowego modelu dołączył pierwszy Golf GTI, w 1979 - Golf Cabriolet i w 1982 roku ? Golf GTD.

W sierpniu 1983 roku na rynku pojawił się Golf II. Wraz z nim po raz pierwszy w klasie Golfa oferowany był regulowany katalizator (1984), ABS (1986) i wspomaganie układu kierowniczego. Po raz pierwszy Golf był również dostępny z napędem na wszystkie koła (Syncro, 1986).

Trzecia generacja Golfa w sierpniu 1991 roku wprowadziła nową erę w dziedzinie bezpieczeństwa. Z jednej strony Golf III był pierwszym modelem tej serii, który od 1992 roku był wyposażony w czołowe poduszki powietrzne; z drugiej strony postęp w dziedzinie konstrukcji nadwozia pozwolił znacznie poprawić zachowanie się podczas zderzenia. Kolejnymi kamieniami milowymi tej serii modeli były pierwszy silnik sześciocylindrowy (VR6), tempomat, pierwszy silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem (TDI, 1993), nowy kabriolet, nowy napęd na wszystkie koła (Syncro II) oraz pierwszy Golf Variant.

W Golfie IV w roku 1997 nadal optymalizowane były kwestie bezpieczeństwa. Najlepszym przykładem jest wprowadzenie ESC. W 1998 roku Volkswagen zaprezentował pierwszego Golfa z napędem na wszystkie koła ze sprzęgłem Haldex - Golfa 4Motion. W 2002 roku przedstawiony został Golf R32, rozwijający prędkość 250 km/h, który jako topowy model tej serii zadebiutował po raz pierwszy z rewolucyjną dwusprzęgłową skrzynią biegów (DSG).

Golf V był Golfem, którego komfort, dynamika i jakość w 2003 roku wyprzedzała wielu konkurentów z wyższej klasy średniej. Przewaga dotyczyła także bezpieczeństwa. Po raz pierwszy Golf był oferowany na życzenie z bocznymi poduszkami powietrznymi z tyłu - razem z sześcioma seryjnymi poduszkami (czołowe, boczne z przodu, kurtyny powietrzne) do wyposażenia należało osiem poduszek powietrznych. W kwestiach komfortu i dynamiki Golf V zyskał wiele dzięki nowej czterowahaczowej osi tylnej, dwusprzęgłowej DSG, reflektorom biksenonowym, panoramicznemu rozsuwanemu dachowi i w 2006 roku - pierwszemu silnikowi Twincharger (TSI) z turbosprężarką i kompresorem. W 2006 roku zadebiutował także Golf Plus, w 2007 roku - Cross Golf, nowy Variant i ekstremalnie oszczędny Golf BlueMotion (4,5 l/100 km).

W Golfie VI od 2008 roku oferowanych było coraz więcej silników TSI, ponadto w silnikach TDI pompowtryskiwacze zostały zastąpione przez system Common Rail, zapewniający większą dynamikę przy mniejszym spalaniu. Prym wiódł tutaj drugi Golf BlueMotion ze średnim zużyciem paliwa wynoszącym zaledwie 3,8 l/100 km i emisją CO2 na poziomie 99 g/km. Nowe systemy wspomagające (m.in. Light Assist, Park Assist itp.) uczyniły tego Golfa również bardzo nowoczesnym samochodem.

4 września 2012 roku miała miejsce światowa premiera Golfa siódmej generacji. Jego masa została zredukowana w niektórych wersjach o 100 kilogramów. W zależności od silnika, udało się zmniejszyć zużycie paliwa w porównaniu z poprzednikiem nawet o 23 procent. Nowy Golf TDI BlueMotion1 zużywa w znormalizowanych warunkach NEFZ tylko 3,2 l/100 km (emisja CO2 85 g/km). Ponadto Volkswagen wyposażył Golfa w cały zestaw nowych i częściowo seryjnych systemów wspomagających. W 2014 roku Volkswagen elektryfikuje klasę kompaktową samochodów. W Niemczech można już kupić napędzanego wyłącznie energią elektryczną e-Golfa2 z zasięgiem około 190 kilometrów. Jesienią pojawi się nowy Golf GTE3. Jego napęd hybrydowy plug-in zużywa w znormalizowanym cyklu tylko 1,5 l/100 km, a silnik elektryczny Golfa GTE umożliwia przejechanie około 50 km tylko na prąd.

Golf jest najpopularniejszym Volkswagenem w historii. Latem 2013 roku siódma generacja przekroczyła granicę 30 milionów wyprodukowanych egzemplarzy. Aktualna seria budowana jest w zakładach w Wolfsburgu, Zwickau, Foshan (Chiny) i Puebla (Meksyk).

1. Golf TDI BlueMotion: zużycie paliwa w l/100 km: w cyklu miejskim 3,8 / w cyklu pozamiejskim 3,0 / w cyklu mieszanym 3,2; emisja CO2 w cyklu mieszanym 85 g/km; klasa efektywności: A+
2. e-Golf: zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: 12,7 (w cyklu mieszanym), emisja CO2 w g/km: 0 (w cyklu mieszanym), klasa efektywności: A+
3. Golf GTE: zużycie paliwa w l/100 km: (w cyklu mieszanym 1,5; emisja CO2 w g/km: 35; klasa efektywności: A+

Autor: Jazda Miejska

Dodaj komentarz do artykułu

Treść *
Autor *
Kontakt ( tylko do wiadomości Redakcji )
* - pole wymagane

Uwaga! Redakcja nie odpowiada za treści i tematy publikowane w dziale "Komentarze".
Redakcja ma prawo usunąć komentarz jeśli uzna go za niezgodny z prawem, obraźliwy lub szkodliwy.
Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora.

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
SZUKAJ W SERWISIE!
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska