Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn

Po katastrofie Mini-Max odwołany!

Data publikacji: 2010-04-10

Z powodu katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem, Automobilklub Toruński informuje, że II runda MINI-MAX zostaje przełożona. Planowany nowy termin zawodów to 18 kwietnia 2010r.

Katastrofa, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński i wielu innych przedstawicieli najwyższych władz naszego państwa, spowodowała odwołanie wielu imprez sportowych i rozrywkowych w całym kraju. Nie inaczej postąpili działacze Automobilklubu Toruńskiego, dlatego zawody z cyklu Kujawsko-Pomorskiego Rallysprintu - Mini-Max w zaplanowanym czasie nie odbędą się. Kolejny ustalony termin podamy wkrótce. Nowa data w dużej mierze uzależniona będzie od długości żałoby narodowej.
Jednocześnie nasza redakcja przyłącza się do kondolencji składanych rodzinom ofiar i całemu narodowi polskiemu.

Czarny dzień dla Polski
W Smoleńsku rozbił się samolot prezydenta Lecha Kaczyńskiego Tupolew 154-M. Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewa i rozbił się. Gubernator okręgu smoleńskiego poinformował, że wszyscy pasażerowie zginęli - na pokładzie było 88 albo 89 osób.

Katastrofa wydarzyła się o 8.56 czasu polskiego. Według rosyjskiej prokuratury polski prezydencki samolot T-154 rozbił się dwa kilometry przed lotniskiem wojskowym w miejscowości Pieczersk przy podchodzeniu do lądowania w Smoleńsku w warunkach gęstej mgły.

Na pokładzie samolotu były najważniejsze osoby w Polsce - urzędnicy, posłowie, biskupi, wojskowi. Zginęli m.in. prezydent Kaczyński z małżonką, szef IPN Janusz Kurtyka, NBP Sławomir Skrzypek, wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, szef sztabu gen. Gągor, posłowie Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wasserman, Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, bp Tadeusz Płoski.

Wiceszef prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin, który pojawił się na miejscu tragedii chwilę po wypadku, podkreślał, że był to tragiczny widok. Sasin mówi, że według informacji podanych przez rosyjskie służby prasowe, katastrofę mogły przeżyć trzy osoby, które wydobyto ze zgliszczy w ciężkim stanie. - Nie wiadomo kto to jest, oby te informacje okazały się prawdziwe - dodał.

Naoczni świadkowie katastrofy potwierdzają dużą eksplozję. W pobliskim lesie leżą części rozbitej maszyny.
Przed lotniskiem obecni są polscy dziennikarze. Nie zostali dopuszczeni do miejsca katastrofy. Na miejscu pracują służby ratownicze. Nad lotniskiem wciąż unosi się mgła.

Polski samolot prezydencki Tu-154 rozbił się w czasie czwartego podejścia do lądowania na lotnisku Siewiernyj koło Smoleńska - poinformowała telewizja Wiesti-24. Do katastrofy doszło w warunkach gęstej mgły - przekazała stacja.

Według Wiesti-24, wcześniej pilotowi proponowano lądowanie na lotniskach zastępczych - w Mińsku lub Moskwie.

Paszkowski zaznaczył, że stan techniczny samolotów rządowych jest bardzo dokładnie badany.
- Żaden samolot z usterką techniczną oczywiście nie jest dopuszczany do ruchu. Także w tej chwili możemy założyć, że samolot był w pełni technicznie sprawny, ale być może nastąpiła jakaś usterka techniczna w trakcie lotu.


Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy polskiego samolotu. Będzie jej przewodniczył premier Rosji Władimir Putin. Rosyjska prokuratura podała, że na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu wysłano najbardziej doświadczonych śledczych. Śledztwo będzie nadzorował osobiście prokurator generalny Rosji Jurij Czajka - poinformowała jego służba prasowa.

Źródło: Wirtualna Polska

Autor: Tomasz Niejadlik

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Wynajem modeli zdalnie sterowanych, symulatorów F1
Modele RC sklep
SZUKAJ W SERWISIE!
Chcesz wiedzieć więcej, co słychać w motoryzacji?
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska