
Auto z drugiej ręki: formalności
Zakup i sprzedaż samochodu nakłada na obie strony uczestniczące w transakcji pewne obowiązki, których dopełnienie jest konieczne, aby proces wymiany dóbr przebiegł bezproblemowo. Jak wyglądają formalności przy takich transakcjach?
Bardzo ważne: umowa
Umowa kupna-sprzedaży to kluczowy dokument całej operacji. Zgodnie ze stanem faktycznym podaje się na niej dane obu stron oraz charakterystykę pojazdu wraz z kwotą zbycia. Jest ona sporządzana w dwóch egzemplarzach i stanowi najważniejsze potwierdzenie całego procesu. Umowę kupna-sprzedaży warto przechowywać przez dłuższy czas, istnieje bowiem ryzyko, że jeżeli kupujący nie dopełni wszelkich prawidłowości (np. nie przerejestruje auta na siebie), sprzedawca nadal może widnieć jako właściciel samochodu w rejestrach Wydziału Komunikacji. Umowę kupna-sprzedaży samochodu w serwisie autoumowa.pl można pobrać i przechowywać w wersji elektronicznej bez ryzyka, że ją zgubimy.
Obowiązki sprzedawcy
1. Przekazanie nabywcy dowodu rejestracyjnego, ew. karty pojazdu, jeżeli została wydana wraz z potwierdzeniem opłaty składki za ubezpieczenie obowiązkowe OC.
2. Powiadomienie w ciągu 30 dni firmy ubezpieczeniowej o zmianie właściciela pojazdu.
3. Powiadomienie w ciągu 30 dni Wydziału Komunikacji o fakcie zbycia pojazdu - nie ma obowiązku, jednakże jeżeli kupujący nie przerejestruje auta w terminie, a w tym czasie kierujący popełni wykroczenie, policja w pierwszej kolejności uda się do ?formalnego? właściciela pojazdu, który będzie musiał angażować swoją energię w tryb odwoławczy i składać stosowne wyjaśnienia.
Opłacenie podatku dochodowego w roku podatkowym (stawka 18/32), pod warunkiem, że na sprzedaży auta zarobiliśmy, a jesteśmy jego właścicielem krócej niż pół roku liczonego od końca miesiąca, w którym doszło do transakcji. Wartość zbycia można obniżyć, uwzględniając do tego celu wysokości wydatków poniesionych na modernizację, ew. zakup części, itp.
Obowiązki kupującego
1. Uregulowanie kwestii ubezpieczenia OC - na decyzję kupujący ma 30 dni i ma dwie możliwości: może wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i podpisać nową polisę lub pozostać przy ubezpieczeniu zbywcy ? firmy ubezpieczeniowe w zależności od charakterystyki właściciela mogą wystąpić o rekalkulację składki lub też pozostawić polisę na niezmienionym poziomie.
2. Przerejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni (Wydział Komunikacji odpowiedni dla miejsca zamieszkania).
3. Wniesienie w ciągu 14 dni opłaty w wysokości 2% wartości samochodu na rzecz Urzędu Skarbowego tytułem uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Wartość samochodu do 1000 zł nie jest opodatkowana, co nie znaczy, że US nie może tej wartości zweryfikować, jeżeli istnieją przesłanki, że została rażąco zaniżona.

fifi napisał(a) dnia: 2014-04-03