Ogłoszenia sprzedaż samochodu
JazdaMiejska.pl | moto magazyn
Kiedy wymieniać opony na zimowe i jak sprawdzić ich stan wyjaśniają eksperci z Oponeo.pl

Zimówki pod kontrolą

Data publikacji: 2011-10-27

Dowiedz się, jak sprawdzić stan opon zimowych przez sezonem. Sprawdź, kiedy najlepiej skontrolować stan "zimówek" i jak głęboki muszą mieć bieżnik. Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi udzielają eksperci z Oponeo.pl.

Dlaczego powinieneś sprawdzić stan opon zimowych przed sezonem?
Ze względu na własne bezpieczeństwo. Tylko użytkowanie opon zimowych w odpowiednim stanie może zagwarantować optymalny poziom bezpieczeństwa dla każdego kierowcy.

Kiedy najlepiej sprawdzić stan opon zimowych?
Przed sezonem. Tak, abyś w razie wykrycia uszkodzeń lub nieprawidłowości był w stanie zdążyć z zakupem nowego kompletu lub naprawą starego.

Ile trwa inspekcja opon zimowych?
To zależy. Przeważnie od 15 minut do godziny. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie pozostawiłeś zimówki wiosną.

Jak sprawdzić opony zimowe?
Oczyścić oponę z piachu, kurzu i zakleszczonych kamieni, możesz również umyć opony. Przeprowadź inspekcję wizualną opony oraz sprawdź głębokość bieżnika w kilku miejscach.

Oponeo.pl

Jak głęboki muszę mieć bieżnik?
Polskie prawo wymaga, aby bieżnik miał co najmniej 1,6 mm głębokości. Jeśli Twoja opona ma mniej, możesz podczas kontroli policyjnej stracić dowód rejestracyjny. Pamiętaj, że prawo to jedno, a praktyka to drugie. W przypadku opon zimowych, bieżnik poniżej 4 mm głębokości sprawia, że opona zimowa traci przyczepność w warunkach zimowych - staje się bezużyteczna i przestaje gwarantować bezpieczeństwo. Jeśli Twoja opona zimowa ma bieżnik poniżej 4 mm głębokości - musisz kupić nowy komplet.

Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli podczas inspekcji wizualnej opony zauważysz wybrzuszenia, przecięcia, powyrywane klocki powinieneś udać się do profesjonalnego serwisu oponiarskiego celem sprawdzenia problemu.

Data produkcji opony
Jeśli Twoje opony są starsze niż trzy lata, warto, byś zainteresował się, czy używany przez Ciebie model opony jest jeszcze produkowany. W przypadku, gdy dana opona zimowa wyszła już z produkcji powinieneś rozważyć zakup nowych opon. Dlaczego? Ponieważ polskie prawo wymaga, aby na tej samej osi znajdowały się takie same opony. W przypadku uszkodzenia opony już nieprodukowanej, może to stanowić spory problem.

Autor: Oponeo

Komentarz do artykułu
Brak komentarzy.
Copyright © Fabryka Dobrych Pomysłów, 2009 - 2012r. O nas | Polityka prywatności | Reklama | Katalog firm | Partnerzy Nasze strony: Modelmania.pl | JazdaMiejska